İnsanlığın geçmişte sürekli olarak tedavi amaçlı kullandığı fakat gelişen teknoloji ve tedavi yöntemleri ile ismi unutulmuş olan bazı ürünler bulunuyor. Doğal bir şekilde insan vücudunu yenileyen ve bizleri hastalıklardan koruyan iksir niteliğinde bu ürünlerin hayatımıza dahil olması ile daha sağlıklı bir hayata adım atmak mümkün hale geliyor. Geçmişte çok yaygın bir şekilde tüketilen ancak son yıllara kadar adı pek duyulmayan altın sütun faydalarını sizler için araştırdık.

Altın süt nedir?

Altın süt olarak bilinen doğal karışım, son yıllara kadar adı unutulmuş  sağlıklı gıdalar arasında yer alıyor. Ana maddeleri süt ve zerdeçal olan altın süt, altın renge sahip bir içecek olduğundan altın süt olarak bilinmektedir. Süt ve zerdeçalın sağlıklı yapılarının birleştiği ve insan sağlığına olumlu etkileri ile tüketilmesi tavsiye edilen altın sütü ortaya çıkardığı bu sağlıklı karışımın tüketilmesi herkes için tavsiye ediliyor. Normal bir süte göre daha acı bir tadı olan altın süt, içerisinde karabiber, tarçın ve zerdeçal gibi sağlıklı baharatları içermektedir. Bu nedenle de damak tadı daha tatlı gıdalar isteyen kişiler tarafından pek tercih edilmese de, tadını bir kenara bıraktığınız zaman altın sütün faydaları sizi çok şaşırtacak.

Altın süt nasıl hazırlanır?

Altın sütün hazırlanışı oldukça basit olup, faydaları saymakla bitmiyor. Daha sağlıklı bir yaşam için evlerinde altın süt hazırlamak isteyenlerin izlemesi gereken adımlar ve altın sütün kolay hazırlanışı ile malzemeleri şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Malzemeler

 • 2 su bardağı süt
 •  çay kaşığı toz tarçın
 • 2 çay kaşığı zerdeçal tozu
 • 1 tutam karabiber
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı

Altın süt hazırlamak için ilk olarak 2 su bardağı sütü cezveye alın ve altını kısık ateşte yakın. Daha sonra sütün içerisine tarçın, karabiber ve zerdeçalı ilave ederek tamamen karışana dek karıştırın. Karılım tamamen homojen hale geldiğinde ve kaynama noktasına ulaştıktan sonra ocağın altını kapatın. Bir bardağa aktardığınız karışımın içerisine 1 yemek kaşığı bal ilave ederek tüketebilirsiniz.

VİDEO: Uyurken YAĞ YAKTIRAN Altın Sütle KALÇA BASEN BEL Eriyip Gitsin

https://www.youtube.com/watch?v=VedGqwCrK5cVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Uyurken YAĞ YAKTIRAN Altın Sütle KALÇA BASEN BEL Eriyip Gitsin (https://www.youtube.com/watch?v=VedGqwCrK5c)

Altın sütün faydaları nelerdir?

Altın süt, insan sağlığı açısından çok faydalı bir içecektir. Altı sütün düzenli tüketim ile insan vücudu yenilenmeye ve bağışıklığı güçlenmeye başlar. Altın sütün bilinen faydaları arasında kemikleri güçlendirmesi ve kansere karşı koruyucu kalkan oluşturması gibi önemli faydalar yer almaktadır. Düzenli tüketimi ile daha sağlıklı bir yaşamın kapısını aralayan altın sütün faydaları şu şekilde karşımıza çıkıyor:

 • Altın süt içerdiği doğal probiyotik ve antioksidanlar ile üst solunum yolu enfeksiyonlarını geçirmekte faydalıdır. Üst solunum yolu hastalıkları olan astım ve bronşit gibi hastalıkların semptomlarını azaltırken, aynı zamanda bu hastalıklara karşı tedavi amaçlı kullanılabilir.
 • Altın süt vücudun bağışıklığını güçlendirmektedir. İçerdiği yüksek antioksidan değeri sayesinde vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayan altın süt, hem dönemsel hastalıklara yakalanma riskini azaltır hem de birçok farklı hastalığın vücutta yayılmasını engeller.
 • Altın sütün içerisine az miktarda Hindistan cevizi yağı eklenmesi halinde, yatıştırıcı etki göstermeye başlar. Daha kaliteli bir uyku isteyenler ve uykusuzluk hastalığı olan Insomnia sendromundan mustarip kişiler bu şekilde daha kolay uykuya dalabilirler.
 • Bağışıklığı güçlendirmesi ve toksinleri vücuttan atması sayesinde altın süt, metabolizmayı hızlandıran bir içecektir. Zararlı serbest radikallerin vücuttan atılması ile birlikte bazal metabolizma hızlanacaktır. Aynı zamanda ödem atmaya da yardımcı olan altın süt kilo vermek isteyenler için ideal içecektir.
 • Altın süt karaciğer yağlanmasının önüne geçmesi ile bilinir. İçerdiği etken maddelerin tamamı damarlarda yağ birikmesine engel olan altın süt, aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarını da düzenler ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.
 • Altın süt içerisindeki probiyotikler ve sağlıklı mineraller ile sindirim sistemini düzenler. Özelikle bağırsaklarda çalışma düzeni oluşturması ile kilo vermeye yardımcı olur ve tok tutar.
 • Sütün sağlıklı kemik güçlendiren yapısı altın süt olarak tercih edildiği zaman daha da artmaktadır. Altın süt il ilerleyen yaşlarda karşımıza çıkabilecek olan kemik erimesi gibi hastalıkların riskini azaltmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir