Yüksek Hızlı Trenlerin ülkemizin değişik şehirleri içinde kullanılmaya başlanması ile yaygınlaşan bir ulaşım aracı olması sonucunda değişik şehirlerde Yüksek Hızlı Tren emek harcamaları devam ettiriliyor. Düzgüsel bir trene oranla oldukça daha kısa sürede oldukça daha uzun mesafeye ulaşım imkanı elde eden Yüksek Hızlı Tren doğrusu YHT hatları açılmaya devam ediliyor. Yeni oluşturulan ve açılması beklenen YHT hatları içinde Sivas hattı da bulunuyor. Sivas YHT hattının ne zaman kullanıma açılacağını sizler için araştırdık.

Sivas hızlı tren açılışı ne zaman yapılacak?

Sivas hızlı treni, yapımına ilk kez 2008 senesinde başlanan sadece projede meydana gelen bazı aksaklıklar sebebi ile yapımı tamamlanamamış olan hızlı tren hattıdır. Sivas – Ankara içinde gezi edecek olan hızlı tren, daha önceleri yapımına başlanmış olmasına rağmen oluşan bazı problemler sebebi ile ertelenmişti. Bu ertelenmeler birden oldukça kez gerçekleşince de hızlı tren bir türlü kullanıma sunulamadı. Geçmiş yıllarda çökme benzer biçimde jeolojik problemler sebebi ile proje birden oldukça kez ertelendi. Ertelenmeler devam etti ve 2021 yılının sonuna kadar projenin bitirilebilmesi hedeflendi. Bu hedef kapsamında projenin çalışmalarına ilaç ediliyor.

Sivas hızlı tren açılışı ne zaman yapılacak?

Sivas – Ankara hattında hizmet verecek olan YHT olarak açılışı yapılacak olan Sivas hızlı treninin açılış zamanı belirlendi. 2005 yılından beri yapımı devam eden bir YHT projesi olan Sivas hızlı tren projesinde sona gelindi ve belirlenen şekilde ilerleme kaydedilesi halinde, Sivas hızlı treni 2022 yılının sonunda hizmete sunulmuş olacak. Sivas hızlı treni için öngörülen açılış zamanı 2022 yılının Aralık ayı içinde. 2022 yılı aralık ayı içinde hızlı trenin açılması ile beraber vatanımızda YHT olarak hizmet veren bir başka hat olan Sivas – Ankara YHT hattı açılmış olacak. 2022 yılı bitmeden hizmete sunulacak olan bu hat ile beraber vatandaşlar Sivas ile Ankara illeri içinde gezi etme hakkı kazanacak.

Sivas hızlı treni niçin daha ilkin açılmadı?

Sivas hızlı treninin bulunmuş olduğu bölgede meydana gelen bazı jeolojik vakalar, hızlı trenin açılmasında problemler yaşanmasına niçin oldu. Sivas- Ankara içinde kullanılacak olan Sivas hızlı treni için belirlenen açılış tarihinin bu kadar ileri bir tarihe yine ertelenmesi ise bölgede bulunan bazı toprak ve naturel yapıların çökmeye niçin olması oldu. Daha ilkin hat üstünde çökme problemi yaşandı ve bu durum projenin tekrardan ele alınmasına niçin oldu. Ele alınan projenin yer almış olduğu bölgede meydana gelen hatalar düzeltildi ve proje çökmeyecek şekilde tekrardan dizayn edildi. Bundan dolayı de proje 2022 yılı Aralık ayına kadar ertelenmiş oldu.

Sivas hızlı tren hattı nerelerden geçiyor?

Sivas hızlı tren hattında toplamda 8 istasyon bulunmakta. Bu istasyonlar ile Sivas ilimiz içinde kurulan YHT projesinin hayata geçirilmesi ile toplamda 8 durak gezeceği belirlendi. Sivas hızlı treni güzergah süresince sırasıyla Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas bulunuyor. Sivas hızlı treni Ankara’dan yola çıkacak ve bu güzergâhları izleyerek Sivas hızlı tren istasyonunda duruş gerçekleştirecek.

İstanbul ve Sivas içinde hızlı tren var mı?

İstanbul ile Sivas illerini direkt olarak birbirine bağlayan bir hat şu an için herhangi bir güzergahta bulunmuyor. Sadece Sivas ile Ankara illerini birbirine bağlayacak olan hızlı trenin açılışının yapılması halinde İstanbul’un Pendik ilçesine direkt olarak uzanan bir Sivas TYHT hattı da kullanıma açılmış olacak. İstanbul ve Sivas illerinde yer edinen vatandalar ortalama olarak 5 saat kadar devam eden bir yolculuğun peşinden gittikleri yöne bakılırsa Sivas ya da İstanbul’a ulaşmış oluyorlar. Bu sayede Ankara’dan binen ya da Ankara’ya doğru yola çıkmış olan bir fert, Sivas şehri içinde de inebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir