Buluğluk döneminde ya da belirli sebeplerden dolayı ciltte görülen sivilceler iz bırakabilmektedir. Bireyler belirli bir yaşa gelse de sivilceler ile savaşım etmeye devam etmektedir. Ciltteki sivilceler yanlış tedaviden ya da sivilcenin sıkılmasından dolayı istenmeyen durumlar meydana gelebilmektedir. Bu aşamada sivilce izleri kolay kolay geçmeyebilmektedir. Peki, oluşan bu sivilce izleri için maske çözümleri nedir?

Ciltte sivilce çıkmasının pek oldukca sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerin başlangıcında gelenler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Beslenme bozukluğu
  • Kullanılan ilaçlar
  • Yanlış nemlendirici seçimi
  • Cilde uygulanan maskeler
  • Hava değişimi
  • Hormonsal etkenler

Eğer fast food ağırlıklı, yağlı ve sağlıksız beslenen bir bireyseniz cildiniz sivilce oluşumuna oldukça yatkındır. Bazı durumlarda kullanılan ilaçlardan kaynaklı ciltte sivilce olabilmektedir. Cilde uygulanan maskeler her ne kadar sıhhatli şeklinde görünse de doğru maske uygulanmadığı sürece cilt zarar görmektedir. Bundan dolayı ne olursa olsun cilt tipine uygun maskeler kullanılmalıdır. Cildiniz neme gerekseme duymaktadır. Fakat cildinize uygun nemlendirici bulmak oldukça zor olsa gerek. Eğer cildinize uygun nemlendirici kullanmıyorsanız cildinizde sivilce oluşacaktır. Hava değişimi ve sıcak havalar da ciltte sivilce oluşturabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı hormonsal etkenlerden kaynaklı sivilceler çıkmaktadır.

Sivilce izi için ilaç kullanmak istemiyorsanız cildinizi naturel yollarla temizleyebilirsiniz. Sivilce lekeleri için uygulayacağınız naturel maskeler yardımıyla cildinizdeki lekelerin zaman içinde açıldığını görebilir, cildinizin daha canlı bir görünüme kavuştuğunu hissedebilirsiniz.

Karbonatın Sivilce İzleri İçin Maske Çözümü(*3*)

Çeşitli yöntemlere başvurulsa da aslına bakarsak naturel içerikli maskeler yardımıyla cilde zarar vermeden lekeler temizlenebilmektedir. Karbonat, cilt bakımında kullanılan bir üründür. Doğru ve tertipli kullanıldığı vakit cilt üstünde tesiri rahatça fark edilebilmektedir. İçindeki parçacıklar yardımıyla cilde uygulanmış olduğu vakit cilt üstündeki ölü hücreleri temizlemekte ve ciltte akne oluşumunu önlemektedir.

Ciltteki fazla yağı almış olduğu için daha parlak, temiz bir cilt oluşturmaktadır. Sivilce izleri için karbonat maskesi yardımıyla ciltteki lekelerde temizlenme gözlemlenebilmektedir. Bu aşamada ihtiyacınız olan bir tek karbonat ve sudur. Bir yiyecek kaşığı karbonatı bir fincan ılık su ile karıştırdıktan sonrasında cilde hafifçe dokunuşlarla masaj yapmanız gerekmektedir. Masajın peşinden 10 dakika kadar maskeyi cildinizde bekletmelisiniz. 10 dakikanın sonunda cildinizi ıslatıp masaj yaparak ciltteki karbonatı temizlemeli, cildinizi yıkamalı ve kurulamalısınız.

Sivilce İzleri İçin Kahve Maskesi(*3*)

Kahve tüketmeyi seven bir cemiyet olarak kahvenin telvesini kullanmamak olmaz. Kahve telvesinin cilt üstünde birçok faydası bulunmaktadır. Eğer kuru bir cildiniz var ise ve cildinize uygun nemlendiriciyi bulmakta zorlanıyorsanız tertipli olarak kahve maskesi yapabilirsiniz. Kahve, cildinizi naturel olarak nemlendirecek ve cilt üstündeki lekeleri açacaktır.

Kahve, cilt üstündeki lekeleri açmış olduğu şeklinde cildi sıkılaştırarak cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırmaktadır. Cildi temizleyen kahve, cilde parlaklık ve canlılık vermektedir. Sivilce izleri için kahve maskesi yaparken ihtiyacınız olan bir tek kahve ve sudur. Bir yiyecek kaşığı kuru kahve ve bir fincan suyu karışmasını sağlayarak cildinize masaj yapabilirsiniz. Cildinize uyguladığınız maskeyi 15 dakika kadar beklettikten sonrasında yıkayabilirsiniz. Maskeyi yıkadıktan sonrasında cildinizin yumuşadığını hissedersiniz.

Kahve telvesi maskesi için hazırlamış olduğumuz detaylı içinde ne olduğu ziyaret edebilirsiniz.

Elma Sirkesi İle Sivilce Lekesi Tedavisi(*3*)

Elma sirkesinin vücuda pek oldukca faydası bulunmaktadır. Naturel tüketilen sirke hem de cilt için de oldukça yararlı olmaktadır. Sivilce izlerinin giderilmesi için elma sirkesinden faydalanılabilmektedir. Tertipli ve doğru kullanılan sirke yardımıyla cilt temizlenmektedir. Sivilce lekesi tedavisinde elma sirkesinin kullanımı için lüzumlu malzemeler:

  • 1 kahve fincanı maden suyu
  • 1 kahve fincanı elma sirkesi

Aynı ölçülerde karıştırdığınız maden suyunu ve sirkeyi bir pamuk yardımıyla lekelerin üstüne uygulayabilirsiniz. 20 dakika kadar beklettikten sonrasında cildinizi yıkayabilirsiniz. Eğer cildiniz hassassa ve cildinizde kızarıklıklar oluşuyorsa maden suyu yerine düzgüsel su kullanabilirsiniz. Böylelikle cildinize zarar vermeden lekelerden kurtulmuş olmuş olursunuz.

Sivilce Lekeleri İçin Maske Uygularken Nelere Dikkat Etmeli(*3*)

İnsan cildi kırılgan bir yapıya haizdir. Bilhassa bazı ciltler acele kızarır, kaşınır ve zarar görür. Bundan dolayı naturel içerikli maskeler kullanırken dikkat etmek gerekir. Eğer maske ilk kez kullanılıyorsa azca oranda ciltte denenmeli, cilt üstünde bir problem oluşmadığı takdirde kullanmaya devam edilmelidir. Cilde karbonat, sirke, limon, maden suyu ile maske uygulanırken cilt dinlendirilmelidir. Sivilce lekeleri için maske yaparken cildi dinlendirmeye itina göstermek gerekir.

4 günde bir maske uygulamak daha doğru olacaktır. Sivilce lekelerinin geçmesi için tertipli ve doğru maske kullanmakta fayda vardır. Eğer tertipli ve doğru kullanılmazsa cilt zarar görebilmektedir. Cilt lekelerine yararlı olan bir öteki ürün ise gül suyudur. Lekeler için gül suyu kullanmak etkilidir. Maskelerin içinde su yerine gül suyu kullanılabilmektedir. Gül suyu cildi temizler, cilde rutubet kazandırır, cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar. Sabah ve akşam cilde gül suyu uygulanabilir. Gül suyu kullanımı için bir engelleme yoktur. Maskelerin içinde ya da direkt cilde uygulanarak kullanılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir