Neredeyse her insanoğlunun başına gelen cilt problemlerinden önde gelen siyah noktalar, görüntü itibari ile insanların canının sıkılmasına niçin oluyor. Bir sabah uyandığınızda bir tane siyah nokta görmek, o gün süresince mutsuz olmanıza niçin olabilir. Tüm bunlara ek olarak siyah noktaların temizlenmesi de zor bir işlem şeklinde görünmektedir. Siyah noktalar, sivilce şeklinde iltihaplardan oluşmadığı için acı vermez. Sadece siyah noktaları sıkarak çıkarmak, cildinizde kalıcı izlerin kalmasına niçin olabilir. Bu yüzden de siyah noktaları sıkarak çıkarmak yerine, değişik yollar izlemeli ve onları asla sıkarak çıkarmamalısınız. Bu yazımızda sizlere, siyah noktaları nasıl temizleyebileceğinizi anlattık.

Siyah nokta niçin oluşur?

İzleyin: Siyah nokta temizleme ile rahatlama stres atma 🙏

https://www.youtube.com/watch?v=WuGVA5bSmxEVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Siyah nokta temizleme ile rahatlama stres atma 🙏 (https://www.youtube.com/watch?v=WuGVA5bSmxE)

Her yaştan ve her cinsiyetten insanda görülebilen siyah noktalar, bir çeşit akne türüdür. Sadece sivilce şeklinde iltihaplı bir yapıya haiz değildir. Çoğu zaman yüzde görünen bu akne türü sırt, ense, boyun ve vücudun geri kalan her yerinde görülebilir. Sadece yüzümüzde en çok burun ve alın kısmında gözlemlenir. Şundan dolayı bu bölgeler, yüzümüzün öteki bölgelerine gore daha çok yağlı. Bu yüzden de siyah noktalar, en çok alın ve burun şeklinde bölgelerde gelişmektedir. Siyah nokta, cildinizde bulunmakta olan foliküllerde meydana gelmektedir. Bu foliküllerin yağ ve kir ile dolmasından dolayı, siyah şeklinde noktalar belirir. Cildinizdeki gözenekler çok fazla ise siyah nota oluşma olasılığı da bir o denli fazla olacaktır. Siyah noktaların oluşma sebepleri şu şekildedir:

  • Oldukça fazla vücut yağı üretmek.
  • Propionibacterium acnes bakterisinin cilt üstünde birikmesi.
  • Ölü cilt hücreleri tertipli aralıklarla dökülmediğinde kıl köklerinin tahrişi.
  • Gençlik döneminde, tane esnasında yada doğum denetim hapı alırken yağ üretiminde artışa yol açan hormonal değişikliklere maruz kalmak.
  • Kortikosteroidler, lityum yada androjenler şeklinde bazı ilaçların alınması.

Siyah noktalar nasıl temizlenir?

Siyah noktaları temizlemenin birçok değişik yolu bulunuyor. Bu yolların bazıları medikal ilaçlar ile olabilir. Bazıları da organik yöntemlerle yapılabilmektedir. Siyah noktaları temizlemek istiyorsanız, kozmetik marketlerden yada eczanelerden cilt maskeleri satın alabilirsiniz. Bu cilt maskelerinin içinde yer edinen gıda maddeleri, cildinizin temizlenmesine ve bu şekilde de ciltteki siyah noktalardan kurtulmanızı sağlıyor. Sadece organik yöntemler ile de cildinizdeki siyah noktaları temizlemek mümkün.

Siyah noktaların geçmesi ve daha azca oluşabilmesi için yapmanız ihtiyaç duyulan bazı eylemler var. Bu eylemlerin başlangıcında da yüzünüzü tertipli olarak yıkamak. El sabunu ile yüzünüzü tertipli olarak yıkayabilirsiniz. Bu şekilde yüzünüzdeki kirler ve zararı dokunan bakterilerin sayısı azalacak. Bu şekilde de siyah noktaların oluşumunu azaltmış olacaksınız. Bunlara ek olarak yüz temizliğine ehemmiyet vermeniz gerekiyor. Bu yüzden de yastık kılıflarınızı sık sık değiştirin. yastık kılıflarınızın devamlı olarak aynı olmasından dolayı sivilce, akne ve siyah nokta şeklinde cilt sorunları görülebilir. Bunlar ile beraber siyah noktaları temizleyebilmek için kullanabileceğiniz bazı organik yöntemler var. gelin hep beraber bu organik şekilleri inceleyelim.

Bal maskesi

Bal, sıhhat açısından oldukça yararlı bir besindir. Bu besinin bir nimeti ise cilt bakımında da oldukça yararlı olması. Bal maskesi ile siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. Bunun için ilk olarak bir miktar balı bir karıştırma kabı içine alın. Sonrasında ise bu balı da ılık su ile karıştırın. Hazırladığınız bu maskeyi, siyah noktaların üstüne sürün. Ortalama 10 dakika kadar bekledikten sonrasında ise yüzünüzü soğuk suyu ile durulayın. Eğer isterseniz bu uygulamayı gece uyumadan ilkin yapın ve bu maske ile beraber yatın. Bu şekilde siyah noktalarınızdan en fazla 1 hafta içinde kurtulabilirsiniz. Her gün bir kez bu uygulamayı yapmanız kafi olacaktır.

Limon maskesi

Limonun içinde yüksek oranda C vitamini bulunuyor. C vitamini ise cilt sağlığı için oldukça mühim bir vitamin. Şundan dolayı C vitamini, cildin sıkılaşmasını ve gözeneklerin kapanmasını sağlıyor. Bu maskeyi hazırlamak için karbonat ile limon suyunu karıştırın ve macun bir hale getirin. Sonrasında ise siyah nokta olan bölgelere bu maskeyi uygulayın. Bu şekilde yüzünüzde oluşmuş olan siyah noktaların temizlendiğini ve cildinizin çok daha iyi bir hale geldiğiniz görmüş olacaksınız Ek olarak limonun içindeki C vitamini, cildin yaşlılık emarelerini ortadan kaldıracak ve daha genç görünmenizi elde edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir