Günümüzün en büyük cilt problemlerinden önde gelen siyah noktaları temizlemenin şekilleri, insanoğlu tarafınca devamlı olarak araştırılmaktadır. Bu araştırmalar ile beraber insanoğlu, genel olarak pahalı kozmetik ürünleri satın almaya başlıyor. Fakat evinizde yer edinen malzmeler yardımı ile siyah noktaları temizleyebilmeniz mümkün. Nerede ise her evde yer edinen malzemeler yardımıyla cildinizdeki fena görüntünün ana sebebi olan siyah noktaları kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere, siyah noktaları kolaylıkla temizleyebileceğiniz naturel maske tariflerinden bahsedeceğiz.

Siyah nokta niçin olur?

Siyah nokta oluşumunu etkileyecek birçok değişik detay vardır. Bu detayların en başlangıcında ise kişinin cilt tipi bulunmaktadır. Çoğu zaman yağlı ve karma cilt tipine haiz kişilerde görülebilen bu cilt problemi, ciltteki gözeneklerin yağ ve kir sebebi ile dolmasından meydana gelir. Aynı şekilde siyah nokta oluşumunu tetikleyen cilt tipi haricinde birçok değişik unsur bulunuyor. Çevresel etmenler de ciltte siyah nokta oluşumunu tetikleyebilir. Oldukca fazla makyaj yapılması ve bu makyajın yeteri kadar silinmemesi de siyah nokta oluşumuna niçin olabilir. Aynı şekilde kullanılan kozmetik ürünlerinin kaliteleri de ciltteki gözeneklerin dolmasına ve bu şekilde siyah nokta oluşmasına niçin olabilir. Siyah nokta oluşumunu tetikleyen faktörler şu şekildedir:

  • Yağlı yada karma cilt tipine haiz olmak
  • Yaş
  • Cinsiyet
  • Kişinin hormonsal dengesindeki öngörülmeyen değişimler
  • Genetik yatkınlık
  • Oldukca fazla makyaj yapmak ve gün sonunda makyajı muntazam temizlememek
  • Çevre kirliliği
  • Terleme
  • Hijyen

Siyah noktaları temizleyen maskeler

Siyah noktaları temizlemek için pahalı kozmetik ürünleri yerine, nerede ise her evde bulunan naturel ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu tür naturel ürünler hali hazırda he evde bulunmuş olduğu için ekonomik olarak cebinize pek fazla zarar vermeyecektir. Aynı şekilde tekrardan bu malzemeleri temin etmek için uğraşmanıza gerek kalmayacak. Sizin için vereceğimiz maskeler hem ciltteki siyah noktaları temizlerken hem de cildiniz için oldukça sıhhatli gıda maddelerini içermektedir. Bu yüzden de vereceğimiz bu maske tariflerini günlük cilt bakım rutinlerinde tercih edebilir ve tertipli olarak kullanabilirsiniz. Gelin hep beraber cilt bakımı ve ciltte oluşmuş olan siyah noktaları temizleyebileceğiniz mükemmel ve naturel cilt maskelerini inceleyelim.

Limon suyu ve karbonat maskesi

Limon ve karbonat, hali hazırda her yerde kullanılabilen bir araç-gereç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu malzemeler ile kendinize cilt bakımı yapabilmeniz de mümkün.Limonun içinde yer edinen yüksek orandaki C vitamini, cilt bakımı için oldukça önemlidir. C vitamini, cildin elastikiyetini sağlamaktadır. Cildin elastikiyetinin artması ise ileride yaşanabilecek yaşlılık emarelerini engellemektedir. Aynı şekilde cildin sıkılaşmasını sağlayan C vitamini, ciltteki gözeneklerin de küçülmesini elde edecektir. Limon suyu ve karbonat maskesi hazırlamak için ilk olarak uygun bir karıştırma kabı içine 2 yiyecek kaşığı karbonat alın. Sonrasında ise 1 tane limonun suyunu ilave edin ve karbonatı macun kıvamına getirin. Eğer bu şekilde cildinizde bir duyarlılık oluşursa, yarım limon suyu ve bir miktar su ile de aynı macunu elde edebilirsiniz. karışımı hazırladıktan sonrasında ise cildinize masaj yaparak uygulayın ve sonrasında da 30 dakika kadar beklemeye alın. Sürenin sonunda ise yüzünüzü soğuk su yardımı ile sudan geçirin. Bu maskeyi haftada 3 kez kullanarak, cildinizde oluşmuş olan tüm siyah noktalardan kurtulmuş olacak ve aynı şekilde tertipli bir halde cilt bakımı yapmış olacaksınız.

Bal ve kahve telvesi

Bal ve kahve telvesi yardımıyla de cildinizde oluşmuş olan siyah noktaları temizlemeniz mümkün. Bunun için ilk olarak bir miktar kahve telvesi ile beraber 1 tatlı kaşığı balı karıştırın. Sonrasında ise hazırladığınız bu karışımı da siyah nokta olan bölgelere peeling yaparak yedirin. Ortalama olarak 40 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresinin bitmesinin arkasından da yüzünüzü ılık su ile güzelce durulayın. Bu şekilde her akşam uyumadan ilkin bu maskeyi uygularsanız, ok kısa süreler içinde cildinizdeki siyah noktalardan kurtulmuş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir