Yapmış olduğu kıymetli açıklamalar ile bireylerin yatırım mevzusunda ya da sistemin işleyişi ile ilgili merak ettiklerine cevaplar sunan meşhur Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Sual.com.tr için her hafta yeni bir video ile takipçilerine yeni bilgilendirmeleri sunmaya devam ediyor. Bu kez İslam Memiş tarafınca dikkat çekilen mevzu ise vergi muafiyetlerinde bilinmesi gerekenler İslam Memiş belirli vatandaşların vergilerden muaf bulunduğunu ve bu vergi muafiyetleri için neler yapılabileceğini deklare etti.

İzleyin: Dikkat o vergiden muaf olabilirsiniz! İslam Memiş uyardı

https://www.youtube.com/watch?v=OnKqr7FJ1m0Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: Dikkat o vergiden muaf olabilirsiniz! İslam Memiş uyardı (https://www.youtube.com/watch?v=OnKqr7FJ1m0)

Vergileri dikkatsizlik etmeyin

Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş, gelecek yıl vergilerde yaşanacak olan artışlardan bahsetti. Bu kapsamda yapmış olduğu açıklamalar ile İslam Memiş, vergilerin dikkatsizlik edilmeden kısa süre içinde ödenmesi icap ettiğini dile getirdi. Bilhassa emlak vergilerinin ikinci taksitlerinin bu ay içinde ödenmesi icap ettiğini aktaran İslam Memiş, ”1 Mart 31 Mayıs aralarında 1 taksitleri ödeniyor. Gene Kasım ayının sonuna kadar da ikinci taksitlerinin ödendiğini biliyoruz. Kısaca bu ayın sonuna kadar emlak vergilerimizin ikinci taksitini ödeyeceğiz sadece bazı arkadaşlarımızın bu vergilerden muaf bulunduğunu bilmesi gerekiyor. Vergilendirme sistemine baktığımız süre da her yıl tertipli olarak yeni vergi dilimleri belirleniyor bilhassa 2022 yılı içinde takdir komisyonları oluşuyor arsa tutarları raiş bedeli üstünden de emlak fiyatlarının raiş bedelleri belirleniyor. 2022 senesinde toplanan bu kurul komisyon heyeti 2023-2024 2025 yılları için emlak kıymeti üstüne otomatikman bir değerlendirme yapılması için bir güncelleme yapıyor ve 2023 yılından itibaren de yeni vergilerin birazcık daha artacağı bilinmesi gerekiyor.” şeklinde mevzuyu deklare etti.

Emlak vergisinde zamlar görülebilir

Vergi mevzusuna değinen İslam Memiş, ödenmeyen vergilerde ilerleyen dönemde borçların daha da artacağına dikkat çekti. İslam Memiş ödenmeyen emlak vergilerinde Temmuz ayında artışların görüldüğünü ve bu artışların 2023 senesinde da görüleceğini bundan dolayı vergi borçlarının bırakılmaması icap ettiğini aktardı. İslam Memiş bu durumu, ”Gene emlak vergisini ödememiş kişilerin de 2023 yılı itibariyle ciddi bir zamla karşı karşıya gelme ihtimali de devasa yükseklikte. Örneğin bugüne dek düşünelim bu yıl emlak vergisini ödememiş olan arkadaşlarımıza temmuz ayı itibariyle %2,5 üstünde zam koydu zamla ödeyeceğini her ay %2,5 zam geldiğini bilmesi gerekiyor. O zam her ay tertipli olarak çalışıyor günün birinde ödediğiniz zamanda o zam farkıyla ödemek zorunda kalıyorsunuz.” cümleleri ile deklare etti.

Vergi ödemesinden muaf olabilirsiniz

İslam Memiş’in en oldukca dikkat çekmiş olduğu mevzu ise, vergi ödemelerinde muafiyet durumu oldu. Vergi ödemelerinde bazı kesimlerde bulunan insanların muaf tutulduğunu dile getiren İslam Memiş, bireylerin bu haklarını araştırmaları icap ettiğini aktardı. İslam Memiş emlak vergisinden muaf tutulan fertleri, ”Emlak Vergisi Kanunu var EVK diyoruz buna. Vergiden muaf olan konut ve iş yeri olarak iki gruba ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor. Örneğin konutta muafiyetle taşıyan şu demek oluyor ki vergi muafiyetini taşıyan dostlar için de mülk sahiplerinin ne olursa olsun brütte 200 metrekareyi geçmemesi gerekiyor. Brüt ölçü, net değil. Bu brütte 200 metrekareyi geçmeyen emekliler 1, ev hanımları 2, şehit ve gazi yakınları 3, engelliler 4. Bu 4 grupta olan arkadaşlarımızın ikinci bir evi yoksa ve vergisini ödeyeceği evden bir gelir elde etmiyorsa ne olursa olsun belediyeye gidip bir biçim doldurması gerekiyor ve vergiden de muaf bulunduğunu bilmesi gerekiyor.” şeklinde deklare etti

Muaf bireyler geçmişe dönük ödeme alabilir

Emlak vergisinde muafiyete tutulan bireylerin geçmiş dönemlerde ödedikleri vergileri de alma şansları olduğuna dikkat çeken İslam Memiş, bireylerin belediyelere başvurması ve formlar ile vergi muafiyet haklarını görmesi icap ettiğini dile getirdi. İslam Memiş, ” Çevrenizde akrabalarınızda eşinizde dostunuzda bu şekilde arkadaşlarınız var ise bu arkadaşlarımızı da uyarmamız gerekiyor. Bir ihtimal bugüne dek bilmiyordur, bu mevzu hakkında bilgisi yoktur tertipli olarak vergilerini ödüyordur iyi niyetli bir halde fakat 5 yıla dönük geçmişe dönük gene bu vergi paralarını da alabiliyorlar. Doğal ki bunu belediyeye gidecekler biçim dolduracaklar müracaat yapacaklar falan şu demek oluyor ki durduğu yerde asla kimse hiç kimseye sen bu vergilerden muafsın demez. Durduk yere asla kimse sen bugüne dek boşuna para ödemişsin bu boşuna öremiş olduğun paraları buyur al demez. O yüzden burada kişilerin kendine şekillendirmesi adına kendi bilgilendirmesi lazım ya çevresinden data alması lazım.” şeklinde fertleri bilgilendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir