Slime Nasıl Yapılır?

Slime, polimer malzemeden yapılmış olan ve yeni nesil ufaklıklara hitap eden bir oyun hamur harcını çeşididir. Akışkan kıvamda olan ve ele yapışmayan özellikleriyle çocuklar tarafınca oldukça sevilmektedir. Peki, slime iyi mi yapılır ? Bunun için aşağıdaki maddeleri sırasıyla uygulayabilirsiniz.

 • Bir su bardağı miktarındaki ılık suya çay kaşığının ucu ile boraks ve bir çay kaşığının daha ucu ile besin boyası eklenmiş olur.
 • Bu karışım, kıvam alana kadar karıştırılmaktadır.
 • Daha sonrasında bir kâseye su bazlı olan tutkal eklenmiş olur ve üstüne bir bardak miktarındaki oda sıcaklığında olan su eklenmiş olur. Karıştırma işlemine devam edilir.
 • İlk başta hazırlanan boraks ve besin boyası karışımlı ılık suyu bu karışımın üstüne yavaşça dökülür. Dökerken karıştırma işleminin devam etmesi gerekir.
 • Kıvam oluşana kadar karıştırma işlemine devam edilir.
 • Hazırlanan karışım kaba yapışmayacak düzeydeyse, slime hazır anlama gelir.
 • Son olarak karışımınız olması gerekenden koyu ise birazcık daha ılık su eklenebilmektedir.

Ev Malzemeleri ile Slime Nasıl Yapılır?

Ev malzemeleri ile slime iyi mi yapılır sorusu, anneler tarafınca çocuklarına zararı dokunan olmayan bir slime ürünü yapmak için oldukça sık bir halde sorulmaktadır. Evimizdeki malzemeler ile slime yapmak için sıvı sabun, tuz, çubuk ve bir kaba gerekseme duyulmaktadır. Aşağıdaki adımları takip ederek evde slime yapılabilmektedir.

 • Kabın içine arzu ettiğiniz kadar sıvı sabun koyabilirsiniz. Ne büyüklükte slime yapacağınıza bu şekilde kendiniz karar verebilirsiniz.
 • Sonrasında köpürene kadar çubuk yardımıyla sıvı sabun karıştırılır.
 • Sabunun üstüne tuz eklenmiş olur ve aralıksız olarak karıştırılmaya devam edilir.
 • Tuz ekledikçe slime kıvam bulmaya başlayacaktır. Ne kadar oldukça tuz eklenirse o denli katı olacaktır.
 • Hazırlanan bu karışım kıvam bulduktan sonrasında 1 – 2 saat kadar buzlukta bekletilir.
 • Slime hazır!

Cıvık Olan Slime Nasıl Katılaşır?

Hazırlanan slime ürününün ya da satın aldığınız slime ürününün içinde ne olduğu oldukça önemlidir. Duruma bakılırsa boraks, tutkal ve mısır nişastası şeklindeki yoğunlaştırıcı ürünler kullanılarak cıvık olan slime iyi mi katılaşır sorusuna cevap verilebilmektedir. Şu demek oluyor ki yoğunlaştırıcı maddeler ile cıvık olan slime katılaşabilmektedir. Eğer evde bu işlemi yaptıysanız, şu demek oluyor ki tuz söz konusuysa, karbonat ilave ederek de cıvık olan slime kıvamı katılaştırılabilmektedir. Bu işlemde uygun miktarlarda ürün kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Birden karbonat dökmek yerine yavaş yavaş katılaşana kadar karbonat dökülerek bu işlemin üstesinden gelinebilmektedir.

Slime Oldukça Yapışkan Olursa Ne Yapılır?

Slime yaptınız ya da hazır aldığınız slime ürünü oldukça yapışkan. Bu durumda slime oldukça yapışkan olursa ne yapılır sorusu gündeme gelmektedir. Bu durumda slime ürününü elinize alıp parmaklarınızın içinde iyice uzatarak ve sonrasında yine sıkılaştırarak yapışkanlığını azaltabilirsiniz. Eğer hala azalmamışsa yarım yiyecek kaşığı kadar kontak lens solüsyonu eklendikten sonra bu durum azaltılabilmektedir. Bu aşamada hangi üründen slime yapıldığının önemi büyüktür. Bu yüzden doğru işlemleri yapmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir