Soda, devletimizde en oldukca içilen içeceklerden biridir. Bilhassa yemeklerin ya da kahvenin yanında çoğunlukla tercih edilen soda, insan sağlığı için de bir o denli yararlı bir içecektir. Doğal ki de mütevazı soda, şu demek oluyor ki naturel maden suyu için geçerli. Meyveli soda diye satılan içecekler, meyve şuruplarından ibaret olan şeker depolarından başka bir şey değildir. Maden suyu, insan sağlığı için oldukça yararlı. Bilhassa vücut ve saça elde etmiş olduğu faydalar ile dikkatleri üstüne toplayan maden suyu, son ayların en popüler cilt bakım ürünlerinden biri olarak da tercih edilmektedir. Yiyeceklerden sonraki şişkinliği de azaltmak için tercih edilen soda, zayıflama mevzusunda da bizlere destek olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere, sodanın yararlarından bahsedeceğiz.

Sodanın faydaları nedir?

Soda, insan sağlığı için birçok değişik yarar sağlamaktadır. Hatta yalnız sıhhat için değil, cilt bakımı için de kullanılabilecek bir ürün olan maden suyunun en mühim özelliği, yiyeceklerden sonraki hazımsızlığı ve şişkiliği ortadan kaldıramasıdır. Bununla beraber soda ya da maden suyu, metabolizmanın emek verme hızını arttırdığı için zayıfalamada da etkili olabilmektedir. Ek olarak maden suyu, içinde bolca oranda kalsiyum ve magnezyum barındırdığı için kemik ve kas gelişimi için oldukça önemlidir.

Soda içinde yer edinen vitamin ve mineraller, bağırsakların daha süratli ve daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. Bu sayede de kabızlık şeklinde problemlerin önüne geçebiliyorsunuz. Ek olarak bağırsakların daha süratli ve daha verimli emek vermesi, metabolizma hızını da arttırmaktadır. Bu yüzden de daha rahat ve süratli bir halde kilo verebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak maden suyu, bilişsel aktivitelerin de daha iyi bir halde çalışabilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden de tertipli bir halde maden suyu tüketen insanoğlu, gün içinde odaklanma ve dikkat dağınıklığı şeklinde problemler ile karşı karşıya kalmamaktadır.

Naturel kaynak suları ile naturel maden suları içerdikleri mineraller bakımından ayrılırlar. Soda ise tamamen suni olarak tesislerde üretilen düzgüsel suya mineral ve karbondioksit gazı ilave edilerek elde edilmiş bir içecektir, naturel değildir. Yer kabuğunun çeşitli derinliklerinde, uygun jeolojik şartlarda naturel olarak oluşan, minimum 1000 mg/l çözünmüş mineraller ve/yada yaratı elementler bulunduran, naturel yapısında karbondioksit içeren, yeryüzüne kendiliğinden çıkan yada teknik usuller ile çıkartılan sıcak yada soğuk yeraltı sularına ise geleneksel adıyla maden suyu denilmektedir.

Maden suyu, sinir sisteminin daha etken olmasını sağlar. Bu sayede gün içinde kendinizi oldukca daha enerjik ve etken hissedersiniz. Bunlara ek olarak maden suyunu tertipli bir halde tüketmek, bilhassa akşamları yaşadığınız stres artışını engelleyecektir. maden suyu tüketen insanoğlu, gün içinde daha sakin bir halde olabilmektedir. Bu yüzden de iş temposu yoğun olan kişilerin kesinlikle tertipli olarak maden suyu içmeleri ve bu sayede de sinirlerini yatıştırmaları gerekiyor. Ek olarak maden suyunun bu özelliği yardımıyla uyuku sorunlarının da önüne geçebilirsiniz.

Maden suyu, kalp ve damar sağlığı için de oldukça iyidir. Bununla beraber maden suyunun içinde yer edinen gıda maddeleri, kalp sağlığını etkileyen özgür radikaller ile savaşmaktadır. Bu özgür radikallerin yanında maden suyu, fena kolesterol seviyesini de dengelemektedir. Bu fena kolesterol seviyesinin dengelenmesi ise ileriki yaşlarda yaşanabilecek birçok değişik hastalığın önüne geçmenizi elde edecektir. Ek olarak maden suyu, cilt ve saç sağlığı için de oldukça mühim bir gıda deposudur. Maden suyu, belirli malzemeler ile karıştırılıp cilde uygulandığında, cildin yaşlanmasını geciktirmektedir. Bununla beraber maden suyunun içindeki asidik maddeler, ciltteki gözeneklerin temizlenip açılmasını sağlar. Aryıca limon ile brilikte kullanıldığında ise cildin elastikiyetini elde eden maden suyu, bununla birlikte cildin kolejen üretmesini sağlar ve cilt tonunu dengeler.

Ülkemiz su kaynaklarının mineral zenginliği, kaplıca ve ılıca kaynakları ile içmeler mevzusunda dünyanın en talihli coğrafyalarından birine haizdir. Şifalı su kaynakları ise Türkiye’nin haiz olduğu naturel zenginlikler içinde ayrı bir yer edinmektedir. İnsan vücudu ve sağlığı adına bünyesinde birçok minerali bulunduran bu hususi suların Türkiye’de bulunması büyük bir kıymet teşkil etmektedir.

Maden suyu ile sodanın arasındaki fark nedir?

İnsanlar, maden suyu ile sodanın aynı içecek bulunduğunu zannediyorlar. Sadece bu oldukca yanlış bir durum. Şundan dolayı maden suyu doğada kendiliğinden ortaya çıkan bir naturel su çeşidi iken soda, düzgüsel içme suyuna karbondioksit eklenmesi ile oluşturulmaktadır. Bunun yanında sodanın tadını dengelemek için glikoz şeklinde insan sağlığına fena gelecek olan gıda maddeleri eklenmektedir. Bunlara ek olarak maden suyunun değişik biriki alanları bulunuyor. Bu biriki alanlarına gore maden suyunun içindeki gıda maddeleri değişmektedir.

Soda ise düzgüsel suya karbondioksit eklenmesi ile ortaya çıkan gazlı bir içecektir. Ek olarak sitrik asit ve glikoz eklendiğinde, gazoz ortaya çıkmaktadır. Sodaları tatlandırılan meyveler ise meyve şuruplarından yapılmaktadır. Bu meyve şurupları içinde ise yüksek oranda glikoz bulunmaktadır. Bu glikoz oranı ise ileriki yaşlarda çeker hastalığına ve obeziteye niçin olabilmektedir. Bu yüzden de uzmanlar, meyveli soda yerine kesinlikle maden suyu tüketilmesini tavsiye ediyor. Sadece maden suyunuzun illa ki meyveli olmasını istiyorsanız, kendinizin sıkmış olduğu meyve sularını maden sularına ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir