Yiyeceklere lezzet katan ve ülkemizin yiyecek kültürünün olmazsa olmaz ir parçası olan soğanlar hem leziz hem de sıhhatli gıdalardırlar. Devamlı olarak yemeklerde kullanılan ve hatta bazı durumlarda tedavi amaçlı tercih edilen soğanların acı olanları yenildiğinde ise midemiz fena yönde etkileyebiliyor. Acı soğanın bıraktığı tat ve mideye olan etkilerinden kaçınmak için soğanın yenmede ilkin acısının alınması gerekiyor. Soğanın acısını almak için kullanabileceğiniz püf noktaları sizler için araştırdık.

Soğan niçin acı olur?

Soğan ve sarımsak şeklinde gıdalar, içlerinde sülfür barındıran gıdalardırlar. Soğan bununla birlikte kükürtlü bir gıdadır ve hem sülfür hem de kükürt acımsı bir aroma katan maddelerdirler. Soğanların yetiştirildiği toprak çeşitleri içlerindeki kükürt ve sülfür miktarlarını etkilemektedir. Daha sülfürlü toprakta yetiştirilen soğanlar bu yüzden öteki soğanlara nazaran daha acı olmaktadır. Soğanın iç yapısında buluna sülfür ve kükürt topraktan gelen minerallerdirler. Bu minerallerin soğanda oldukca oranda bulunması sonucunda acı bir soğan oluşmuş olur. Tüketeceğiniz soğanlar acı ise sebebi içindeki kükürt ve sülfürdür.

Soğanın acısı nasıl alınır?

Satın aldığınız ve yemeklerde kullanacağınız soğanlar acı olduğu vakit soğanın kullanılması hem yemeklerde hem de salatalarda daha acı bir tat oluşmasına ve bu acı tadın hem ideyi gem de boğazı yakmasına niçin olacaktır. Acı soğanın tüketilmesi mide sağlığı için de kötüdür. Midede gastrit ve reflü şeklinde hastalıkları tetikleyen acı soğanın acısını alarak daha sıhhatli ve tatlı bir soğan tüketimi sağlamak ise mümkündür. Acı soğanın acısını aşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Soğanı soğuk suda beklemeye alın

Acı soğanların acısını almak için kullanabileceğiniz en ergonomik yöntem soğanları soyduktan sonrasında kullanmadan ilkin bir süre soğuk suda bekletmektir. Soğuk suda bekletilmesi ile soğan içindeki suyu bırakmaya adım atar. İçerisindeki suyu bırakması ile beraber soğana acılık katan sülfür de azalmış olur. Bu yöntemi kullandığınız vakit soğanların acısını alarak rahatça salata ve yiyeceklere ekleyebilirsiniz. Soğanın acısını almak için birkaç dakika soğuk suda bekletmek kafi olacaktır.

Soğanı tuzlayarak acısını alın

Aldığınız soğanların acı çıkması halinde kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise soğanları tuzlayarak tuzda bir süre bekletmek olacaktır. İyotlu yapısı ile tuz soğanın içindeki suyu ve dolayısı ile de sülfürü çekerek soğanın acısını alacaktır. Soğanın acısını almak için tuzda bekletecek olanların ilk olarak soğanları kullanacakları şekilde dilimlemeleri ve hemen sonra bir kaba alarak bol miktarda tuz eklemeleri gerekiyor. Bu işlemi tamamladıktan sonrasında soğanları soğuk suda yıkayarak tuzdan arındırabilir ve istediğiniz şeklinde kullanabilirsiniz.

Sirke ile sudan geçirin

Acı çıkan soğanların acısının alınması için kullanabileceğiniz bir başka alternatif yöntem soğanları sirke ile yıkamaktır. Bu yöntemi uygulamak için daha oldukca tercih edilen ise beyaz sirkedir. Asidik yapısı ile beyaz sirke soğanın içindeki sülfür ve kükürtün açığa çıkmasını elde edecektir. bu yöntem ile soğanlarınızın acısını almak isterseniz ilk olarak soğanları doğrayın ve bir kaba alın. Ondan sonra kabı içine 1 ya da 2 yiyecek kaşığı kadar beyaz sirke dökün ve beklemeye alın. Sirke miktarını soğanın miktarına nazaran fazlalaştırabilirsiniz sadece azca oranda kullanımı kafi olacaktır. Bu işlem için 15-20 dakika kadar beklemeniz kafi olacaktır. Sonrasında soğanların suda iyice yıkayıp sirkeden arındırabilir ve kullanabilirsiniz.

Soğanın acı olduğu nereden anlaşılır?

Satın aldığınız soğanların acı bulunduğunu idrak etmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Tadım testi yapmak istemeyenlerin tercihe etmesi ihtiyaç duyulan yöntem bir tecrübe etme yanılma olacaktır. Soğanları doğradığınız aman gözleriniz oldukca yanıyorsa ve devamlı gözyaşı akıyorsa bu durumda soğan acı anlamına gelir. Soğanın ihtiva ettiği sülfür hava ile temas ederek buradan burnunuz ile gözlerinize gelmiş olarak gözlerinizin yaşarmasına neden olur. soğan doğrarken gözleriniz ne kadar oldukca yanıyorsa soğan o denli acı anlamına gelir. Bu yöntemi kullandığınız vakit soğanları doğradıktan sonrasında kullanmadan ilkin acısını almak suretiyle ayırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir