Doğada insanoğlu için pek çok şifalı meyve bulunmaktadır. Her meyvenin kendisine has özelliği ve şifası bulunmaktadır. İnsanlar tarihin ilk zamanlarından beri doğada bulunan binlerce çeşit meyveyi deneme yanılma yoluyla test etmiş ve hangi meyvenin hangi hastalığa ve ya hangi probleme iyi geldiğini tespit etmişlerdir. Çok eski zamanlarda teknoloji olmadığından bu meyvelerin faydaları ve özellikleri çok sınırlı bir şekilde öğreniliyordu. Ayrıca zehirli olanlar, yan etkileri olanlar ve alerjilere neden olanlar deneme yanılma yoluyla tespit edildiği için insan sağlığını da riske atmaktaydı. Ancak günümüz dünyasında teknolojinin ve bilimin ilerlemesiyle beraber bir ürünü denemeden önce hangi faydalara ve özelliklere sahip olduğunu, ne gibi yan etkilere sebebiyet verebileceğini önceden görebilmekteyiz. Eski çağlarda çok sınırlı bir bilgi birikimi olduğundan insanlar belli başlı hastalıklarda, problemlerde bazı meyvelerden olabildiğince istifade etmeye çalışmışlardır. Bu meyvelerden biriside hiç kuşkusuz cennet hurmasıdır.

Cennet hurması ülkemizde Trabzon hurması olarakta adlandırılan bir meyvedir. İçerisindeki vitaminler ve mineraller sayesinde insan sağlığına çok büyük faydaları dokunmaktadır. Özellikle alternatif tıp uygulamalarında çok fazla kullanılmıştır. İçerisindeki vitaminler ve mineraller vücudun ihtiyaçlarını karşıladığından dinç ve sağlıklı kalmayı sağlamaktadır. Günümüzde teknolojinin çok ilerlemesi ve bilgi birikiminin de aşırı derecede artmasıyla beraber pek çok bilimsel araştırma yapılmıştır. Yapılan bu bilimsel araştırmalar neticesinde doğada bulunan pek çok ürün araştırılmış ve kategorize edilerek faydalarına göre sınıflandırılmıştır. Bu araştırmaların odağında olan bir başka meyve ise hiç kuşkusuz cennet hurmasıdır. Pek çok özelliği ile son dönemlerde gündemden hiç düşmeyen bu mucizevi meyve bir sürü bilimsel araştırmaya konu olmuştur. Yapılan araştırmalar neticesinde de cennet hurmasının adeta bir şifa deposu olduğu tespit edilmiştir.

Cennet hurması

Cennet hurması en çok nerede yetişmektedir?

Cennet hurmasının anavatanına baktığımızda kendimizi Asya’nın en güney bölgelerinde bulmaktayız. İlk kez Çin topraklarında görülen bu şifalı meyve Hindistan, Japonya gibi ülkelerde de çok fazla yetişmektedir. Genellikle tropikal ve sıcak iklimlerde yetişmekte olan cennet hurması günümüzde dünyanın pek çok farklı noktasında yetişmektedir. Çok büyük bir ekonomik değer olduğundan ve sağlık açısından pek çok özelliği içerisinde barındırdığından son zamanların en gözde ürünlerinden birisidir.

Cennet hurması kaç yıl yaşamaktadır?

Cennet hurması ağaçları uygun iklimin görüldüğü yerlerde ortalama olarak 40 ile 50 yıl arasında yaşamaktadır. Ancak burada önemli olan şey iklim koşullarıdır. Eğer iklim koşulları cennet hurmasının yetişmesine pek müsait değilse cennet hurmasının da ömrü oldukça kısa olacaktır. Onun için mutlaka uygun iklimin görüldüğü yerlerde yetiştirilmesi gerekmektedir.

Cennet hurması hangi familyaya mensuptur?

Cennet hurması da tıptı diğer ağaçlar gibi belirli bir familyaya mensuptur. Yapılan araştırmalar ve sınıflandırmalar neticesinde cennet hurması abanozgiller familyasına mensuptur. Subtropik ilkimin görüldüğü yerlerde bolca yetiştirilen cennet hurması içerisindeki faydaları ve özellikleri ile son dönemlerde en popüler olan meyvelerin başında yer almaktadır. Özellikle insan sağlığına olan faydaları pek çok meyvede bulunmadığından ayrı bir öneme ve değere sahiptir.

Cennet hurması Türkiye’de yetişir mi?

Subtropik iklimin görüldüğü yerlerde bolca yetişmekte olan cennet hurması ilk kez Asya topraklarında (Çin bölgesi) görülmüştür. Ancak zamanla tüm dünyaya yayılmayı başaran cennet hurması uygun iklimin bulunduğu her yerde yetişmiştir. Ülkemiz sınırları içerisinde de yetişmekte olan ve severek tüketilen bu meyve Trabzon hurması olarakta adlandırılmaktadır. Ülkemiz sınırları içerisinde cennet hurması genellikle Akdeniz bölgesi, Ege bölgesi, Karadeniz bölgesi ve Marmara bölgesinde yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Ülkemizde çok fazla sevildiğinden ve tüketildiğinde her yörede farklı isimlere sahiptir. Ancak en çok bilinen ismi Trabzon hurmasıdır.

Cennet hurması

Cennet hurmasının özellikleri ve faydaları nelerdir?

Yapılan sayısız bilimsel araştırma neticesinde cennet hurmasının pek çok özelliği ve faydası tespit edilmiştir. İnsanlar ilk zamanlarda teknolojiden ve bilgi birikiminden yoksun oldukları için bir ürünü deneme yanılma yoluyla test ediyorlardı. Bu yöntemle sadece bir ve ya birkaç özelliği tespit edilebilen meyveler zamanla teknolojinin de ilerlemesiyle beraber tekrardan araştırılmış ve faydaları tekrardan gün yüzüne çıkarılmıştır. Yapılan bu bilimsel araştırmalara cennet hurması da konu olmuştur. Cennet hurması içerisindeki pek çok özellik ile başta sağlık alanı olmak üzere pek çok farklı alanda aktif bir şekilde kullanılmıştır. Kısaca cennet hurmasının faydalarına ve özelliklerine bakmamız gerekirse şu şekilde bir özetleme yapabiliriz;

 • Bağırsak problemlerine çok iyi gelmektedir ve bağırsakların sağlığını korumaktadır.
 • Lif oranı oldukça yüksek bir meyvedir.
 • Kabızlığa çok iyi gelmektedir.
 • Lifli yapısı sayesinde pek çok diyet listesinde yer almaktadır.
 • Yemeklerin kolaylıkla sindirilmesini sağlamaktadır.
 • C vitamini açısından çok zengin bir meyvedir.
 • Bağışıklık sistemini pek çok hastalığa karşı korumaktadır.
 • Besin değeri pek çok meyveye göre çok yüksektir.
 • Pek çok enfeksiyona karşı tam koruma sağlamaktadır.
 • Psikolojik problemlere de çok iyi gelmektedir.
 • Stres başta olmak üzere pek çok problemin giderilmesinde aktif rol oynamaktadır.
 • Kaygıyı, stresi ve buna benzer problemleri yok ettiği için antidepresan bir meyvedir.
 • Vücuda mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlayarak kişilerin daha pozitif olmalarını ve mutlu olmalarını sağlamaktadır.
 • Çok zengin vitaminlere sahip olan cennet hurması A vitamini açısından da oldukça zengindir. Bu da görme problemlerine iyi gelmektedir. Görme sağlığını arttırmakta ve herhangi bir probleme karşı görme duyusunu korumaktadır.
 • Kornea ve retina sağlığına çok iyi geldiği yapılan araştırmalarla belirlenmiştir.
 • Bulunduğumuz asrın en büyük hastalıklarından birisi olan kanser ile mücadele etmekte ve kanser hücrelerinin oluşmasını önlemektedir.
 • Çok kuvvetli bir antioksidan olan cennet hurması pek çok hastalığın önüne geçmekte ve insan sağlığını korumaktadır.
 • Tümörün yayılmasını kesen bu mucizevi meyve vücuttaki pek çok toksin maddenin (zararlı madde) atılmasını sağlamaktadır.
 • Tansiyonu dengeleme özelliği bulunmaktadır.
 • Kalsiyum, magnezyum, demir ve C vitamini açısından çok zengin olan cennet hurması anne adayları için de çok önemli bir besindir. Uzmanlar anne adaylarının gebelik dönemi boyunca bol bol cennet hurması tüketilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Bebeğin gelişimi için çok faydalı olan cennet hurması vücuttaki su dengesini de korumaktadır.
 • Hamile kadınların ağrılardan, stresten ve kaygıdan uzak durmalarını sağlamaktadır.
 • Cilt sağlığı açısından da çok önemli bir konumda yer almaktadır.
 • Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır.
 • Ciltteki yağları arındırarak daha parlak ve canlı bir görünüm kazandırmaktadır.
 • Yaşlanmayı olabildiğince uzatmaktadır.
 • Cildin daha genç, dinamik ve enerjik durmasını sağlamaktadır.
 • Kemik ve diş gelişimi için çok kritik bir öneme sahiptir.
 • Orta yetişkinlik (yaşlılık) döneminden sonra kemik erimelerinin ve diş problemlerinin görülmesini önlemektedir.
 • Pek çok iltihabın oluşmasını önlemektedir.
 • Vücudun daha temiz, sağlıklı ve dinç kalmasını sağlamaktadır.

Yapılan pek çok bilimsel araştırma neticesinde cennet hurmasının birden fazla özelliği tespit edilmiştir. Yukarıda da maddeler halinde sıralanan cennet hurması görüldüğü gibi birden fazla özelliği içerisinde barındırmaktadır. İnsan sağlığı için çok büyük faydalara sahip olan cennet hurması pek çok insanın derdine şifa olmaktadır. Alternatif tıpta da çok fazla kullanılmış olan cennet hurması günümüz tıp dünyasında da aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir