Dünya beyazperde klasikleri arasındaki yerini almayı başarmış bir kült film serisi olan Star Wars, kendine ilişik evreni ile senelerdir sadık bir fanatik kitlesine haiz. O şekilde ki, film serisinin tamamlandığı düşünüldükten sonrasında bile senelerce film serisinin fanatikleri kendi aralarında buluşmalar düzenleyerek her yıl Star Wars kostümleri ve temaları ile eğlenmeye, bilgiler paylaşmaya hatta oyunlar canlandırmaya devam ediyor. Fanatik kitlesi bu kadar sadık olan bir film serisi olan Star Wars için serinin (*9*). filminin yayın tarihi de açıklandı.

Star Wars serisi ne süre başladı?

yıldız Wars serisii lk kez yayınlanmaya başladığı andan beri fanatik kitlesi kazanmaya her geçen gün devam eden bir film serisi. Film sersinin tamamını izleyen hayranların ise yaşamı değişiyor. Bazılarına göre saçma bulunsa da, kesinlikle izlenmesi ihtiyaç duyulan bir film serisi bulunduğunun da altını çizmek gerek. Serinin yazarı olan George Lucas tarafınca ilk 3 film orijinal trio olarak 25 Mayıs 1977 tarihinden yayınlanmaya başladı. İlk filmin arkasından üçer yıl ara ile öteki iki film de gösterildi ve bu şekilde orijinal trio tamamlanmış oldu. Sadece tıpkı Yüzüklerin Efendisi serisinde olduğu şeklinde Star Wars serisinde de gösterilen ilk üç filmin sonrasında bir öncül trio gösterildi.

Orijinal serinin 1983 tarihinde tamamlanmasının arkasından 1999 senesinde öncül trio adı ile yeni bir trio daha üçer yıl ara ile gösterildi. Hemen sonra ise öncül trio ile hikayenin arkasında kalan ve açıklara yol açan kısımlar tamamlanmış oldu. Hikayeyi pekiştiren bu üçlemenin 2005 senesinde tamamlanmasının arkasından hikayenin ilerleyen kısımlarını özetleyen bir de ardıl trio doğrusu devam üçlemesi yayınlanmaya başladı. Ardıl trio ise 2015 senesinde yayına giren Star Wars 7: Güç Uyanıyor filmi ile başlamış oldu.

Star Wars (*9*) ne süre yayınlanacak?

Star Wars serisinin ardıl triosunun 2015 senesinde başlaması ile beraber 2 yıl ara ile ardıl trio filmleri yayınlanmaya başlamış oldu. yıldız Wars evreninde yaşanmış olan olayların devamını özetleyen bu yapım serisi ile Jedi ırkının tekrardan doğuşunun hikayesi de başlamış oldu. Hayatta kalan son Jedi’ın hikâyesini mevzu alan bu üçlemede ayı zamanda orijinal üçlemeden tanıdığımız Luke Skywalker karakterini de bir eğitmen sıfatı ile görüyoruz. Üçlemenin tamamlanması ve de evren hikâyesinin pekiştirilmesinde mühim bir yeri olan ardıl trio Star Wars serisinin son filmi olan Star Wars (*9*): Skywalker Yükselişi isminde film 20 Aralık 2019 tarihinde hayranlar ile buluştu. Star Wars (*9*): Skywalker’ın Yükselişi filminin yönetmenliğini ise J.J. Abrams üstlendi.

Star Wars evreni yalnızca (*9*) filmden mi oluşuyor?

Star Wars evreni olarak tanımlanan fantastik bilimkurgu evreni aslına bakarsak yalnızca (*9*) filmden oluşmuyor. İlk kez beyaz perdede tanıdığımız ve 1970’lerden 2020 yılının gelişine kadar devam eden macera ile bizlere üç farkı trio sunan bu film serisi, beyaz perdede almış olduğu büyük övgülerin arkasından çizgi romanlar, tv şovları ve hatta animasyon serileri ile karşımıza çıkmaya devam etti. Orijinal üçlemenin öncesini özetleyen Star Wars: Klon Savaşları animasyon serisi bunların içinde en bilindik olanı ve hemen hemen bir Sith Lordu olmamış olan Anakin Skywalker’ın öyküsünü konu alıyor.

Star Wars evreni iyi mi bir evren yapısına haiz?

Star Wars evreni yayınlandığı tarihe kadar mevcud fantastik bilimkurgu filmlerinin tamamının yapısına ters şekilde işlenmiş bir evren yapısına haiz. Öteki filmlerin aksine ütopyalardan uzak ve karmaşanın hakim olduğu bir evren mantığı sunan Star Wars evreninde yaşanmış olan tüm vakalar ise buradan fazlaca fazlaca uzak bir galakside geçiyor. Gelecekte yaşanmış olan ve değişik gezegenlerde insan yaşamının devam ettiğini gördüğümüz bu evrende hem bilimkurgu öğeleri olarak uzaylılara ve de robotlara hem de insanların kendi içlerinde haiz oldukları güçler ile fantastik öğelere yer veriliyor. Star Wars evreninde aynı zamana vakalar yalnızca bilimkurgu öğeleri ile de ilerlemiyor. Orijinal üçlemenin 2. filmi olan Star Wars: İmparator filmimizde pek fazlaca entrika ve ticari anlaşmanın da var bulunduğunu görüyoruz. Doğrusu aslına bakarsak Satar Wars evreni her ne kadar bundan fazlaca uzak bir galakside ve bilinmeyen bir gelecekte geçse de, insanoğlu gene insan kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir