Stresli anlarınızda size yardım edecek stresi yok eden, mutluluk veren gıdalar, hem sağlıklı yaşamanızı sağlarlarken hem de daha mutlu olmanıza etki ederler. Yiyeceklerin vücudumuz üzerinde ne kadar etkili olduklarını bilmeyen yoktur. Yaşamın birçok anında stresli dakikalar yaşamanız kaçınılmazdır.

Her ne kadar bu durumdan uzak kalınmak istesen de stresi yok etmek kolay kolay mümkün değildir. Üstüne bir de yanlış beslenme yapıldığı zaman stres, iki katına çıkabilir. Ancak bazı besinleri tükettiğiniz zaman stresin ciddi oranda azaldığını hissedeceksiniz.

Hatta bu azalmanın etkisi ile kendinizi daha fazla mutlu hissetmeye başlayacaksınız. Balık, muz, avokado, fındık, kuru üzüm, bitter çikolata, yaban mersini, süt, kinoa, kabak çekirdeği, yumurta ve portakal gibi gıdalar, stresi yok etmeleriyle ve mutluluk vermeleriyle öne çıkmaktadırlar.

Stresten Kurtulmak İçin Ne Yemeli?

Bazı gıdaların stres üzerinde etkileri çok fazladır. Kendinizi böyle bir durum içerisinde bulduğunuz zaman bazı ürünleri tüketerek stresi vücudunuzdan uzaklaştırabilmeniz mümkündür. Stresten kurtulmak için şu gıdaları yiyebilirsiniz:

  • Yulaf
  • Yoğurt
  • Somon
  • Yaban mersini
  • Bitter çikolata
  • Süt
  • Portakal

Gibi gıdalar, sizi stresten uzaklaştırma konusunda birebirdirler. Bu gıdaları tükettiğiniz zaman kendinizi son derece rahatlamış hissedeceksiniz. Bu ürünlerin aynı zamanda sağlıklı olmaları, düzenli bir beslenme yapılmasını da sağlayacaktır. Böylece hem sağlıklı beslenmiş olacaksınız hem de stresten kurtulmuş olacaksınız.

Yoğurt

Strese Neden Olan Yiyecekler

Bazı gıdalar stresi yok ederken bazıları ise özellikle stres yaratırlar. Bu gıdaların neler olduklarını iyi bilmeniz ve onlardan uzak durmanız gerekir. Stressiz bir yaşamın sırrı sadece kötü olaylardan uzak kalmanız ile alakalı bir durum değildir. Aynı zamanda beslenme de bu hususta çok önemli bir role sahiptir. Kahve, strese neden olan gıdaların başında yer alır. Bundan dolayı 300 mg’ın üzerinde kahve tüketimi yapılmaması gerekir. Aksi halde stres hormonunun çalışmasını tetikleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra şeker, gluten, çay, rafine karbonhidrat, şarküteri ürünleri ve gazlı içecekler de strese neden olmaktadır. Bu tür gıdaları mümkünse az tüketmelisiniz.

Aşırı Strese Ne İyi Gelir?

Stres, aşırı bir hale geldiği zaman içinden çıkılamaz bir durum oluşturur. Bu durumda hiçbir şey yapmak istememeniz normaldir. Aşırı stresli birçok insan kendini yemek yemeye yönlendirir.

Ancak bu yönlendirmelerin çoğu yanlıştır. Bu yanlışlık sonucunda da kilo alımı meydana gelir. Fakat bazı gıdaların tüketimi özellikle aşırı strese iyi gelmektedir. Bu gıdaların başında ise bitter çikolatalar yer alır.

Bunun dışında avokado, yaban mersini gibi meyveler de aşırı stresle rahatlıkla mücadele edebilir. Balık, kuşkonmaz, yulaf, siyah fasulye ve papatya çayı ise yine aşırı strese iyi gelen gıdaların başında yer alırlar. Özellikle de papatya çayının bu husustaki etkileri gerçekten kanıtlanmıştır.

Stresli Bir İnsan Ne Yemeli?

Stres, yaşamın belli dönemlerinde ortaya çıkan ve ne zaman ortadan kaybolacağı kesin olarak bilinemeyen psikolojik bir sorundur. Ne yazık ki çağımızın en yaygın problemlerinden biridir. Birçok insan, sırf stres yüzünden yemeden içmeden kesilir hale gelmektedir. Ancak özellikle de bu dönemlerde yediklerinize daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor.

Stresli bir dönemden geçiyorsanız, kesinlikle tüketmeniz gereken bazı gıdalar vardır. Bu gıdaların başında ise yumurta yer alır. Yumurta, özellikle de sabah kahvaltılarınızın olmazsa olmazı olmalıdır. Bunun dışında badem, çikolata, muz, ceviz, ıspanak ve papatya çayı da tüketmeniz gerekir. Bunları yediğiniz zaman stresinizin biraz olsun hafiflediğini görmüş olacaksınız.

Stresi Azaltmak İçin Ne İçilir?

Gündelik koşuşturmaca arasında bazen çok fazla strese maruz kalabilirsiniz. Bu koşuşturmacalar yüzünden kendinize çok fazla zaman ayıramamanız normaldir. Ancak stresli iken kendinize fazla zaman ayırmamanız daha fazla stresli olmanıza neden olabilir. Bu dönemlerde yediklerinize ve içtiklerinize çok dikkat etmeniz gerekir.

Bazı bitki çaylarının stres üzerinde olumlu etkiler yarattıkları tespit edilmiştir. Bu çaylardan ilki melisa çayıdır. Bunun yanı sıra adaçayı, lavanta çayı, kediotu çayı, kantaron çayı, ıhlamur ve passiflora gibi çaylar da bu süreçte etkilidirler. Koşuşturmacalarınızı bir kenara bırakıp sakin bir ortamda bu çaylardan birini tüketebilirsiniz. Ya da işinizi yaparken rahatlamak için yine bu çaylardan dilediğinizi içebilirsiniz.

Melisa çayı

Yemek Yemek Stresi Azaltır Mı?

Bazı insanlar stresli bir döneme girdikleri zaman yemek yemekten uzaklaşabilirler. Hatta öğünleri bilinçsiz bir şekilde atlayabilirler. Böyle bir hataya düşmek, kan şekerinin dengesini bozar. Ayrıca bireyde çok fazla ruhsal dalgalanmanın meydana gelmesine neden olur. Bu da sağlıksız bir kilo alımını ortaya çıkarır.

Gün içerisinde hem sağlıklı hem de küçük öğünler tüketmeniz gerekiyor. Bu tür bir düzende ilerlediğiniz zaman daha az stresli olduğunuzu fark edeceksiniz. Öğünlerinizde doğru besinleri tercih etmeniz de çok önemlidir. Yağdan, şekerden, tuzdan ve undan uzak kalmalısınız. Meyve ve sebze tüketimine daha fazla ağırlık vermeniz gerekir. Hazır paket gıdaları hayatınızdan çıkararak yaşamalısınız.

Mutluluk Hormonu En Çok Hangi Besinlerde Bulunur?

Bazı besinler stresi azaltırken aynı zamanda mutluluk da verir. Triptofan açısından zengin olan gıdalar, mutluluk hormonunun daha fazla çalışmasını sağlar. Peynir, süt, et, yumurta ve kuruyemiş gibi gıdalar bu hormonun yükselmesini sağlarlar. Bunun yanı sıra B6, B9 ve B12 açısından zengin olan gıdalarda da aynı etki elde edilebilir.

Ay çekirdeği, avokado, muz ve tahıllı yiyeceklerde de aynı verim bulunuyor. Bu tür gıdaları tükettiğiniz zaman vücudunuzdaki stres seviyesinin büyük orada azaldığını ve kendinizi her zamankinden daha fazla mutlu hissettiğinizi fark edeceksiniz. Özellikle bu gibi gıdalara yönelmeniz, vücut sağlığınızın dengede kalmasını sağlar. Sağlıklı olmanız ise stressiz olmanız anlamına gelir.

Omega-3 Stresi Azaltır Mı?

Stres ve kaygı ile başa çıkabilmek için yapabileceğiniz en doğru şeylerden biri beyin kimyanızı düzene sokmaktır. Bunun için omega-3 bakımından zengin olan gıdalara ihtiyacınız vardır. Somon, ceviz, keten tohumu, chia tohumu gibi gıdalar, omega-3 konusunda son derece zengindirler. Beynin düzgün bir şekilde çalışması demek, kendinizi iyi şekilde yönetebilmeniz demektir.

Bundan dolayı beyin gelişimini destekleyen gıdalara çok fazla ihtiyacınız olacaktır. Bu tarz besinlerin tüketimi sadece stres dönemlerinde yapılmamalıdır. Omega-3, her yaştan insanın her dönemde alması gereken bir yağ asididir. Bu yağ asidinin özellikle de beyne çok iyi geldiği bilinmektedir. Bundan dolayı omega-3’ü hayatınızdan eksik etmemeniz gerekir.

Bol Su İçmek Strese İyi Gelir Mi?

Kahve ve çay gibi alışkanlıklarınız var ise stres altında iken bu alışkanlıklarınızı bir kenara bırakmanız gerekir. Özellikle de aşırı kahve tüketmek, stresin bir numaralı tetikleyicisidir. Kahve ve çay yerine suya yönelmeniz gerekir. Bu tür içeceklerin yerini su ile doldurmanız, stresin azalmasını sağlayacak ve sizi mutlu edecektir. İnsan bedeni, suyun yerine hiçbir içeceği kabul etmez.

Bundan dolayı vücudunuzu susuz bırakmamaya çalışın. Yapılan bir araştırmaya göre susuz kalan insanların ruh sağlıklarının olumsuz etkilendiği tespit edilmiştir. Ayrıca su içmek için susuz olmayı beklememeniz de çok önemlidir. Çünkü bu durumu fark ettiğiniz zaman vücudunuz çoktan susuz kalmış demektir. Eğer gün içerisinde sürekli su içerseniz, stresin etkilerini azaltabilirsiniz.

Magnezyum Strese İyi Gelir Mi?

Magnezyum, kaygı belirtilerinin ortadan kalkmasını sağlayarak gevşeme meydana getiren önemli bir mineraldir. Bu etkisinden dolayı stresin hızlıca sizden uzaklaşmasına yardım eder. Yeterince magnezyum almayan insanlarda stresin daha fazla meydana geldiği tespit edilmiştir.

Bundan dolayı stresten kurtulmak için magnezyuma da ağırlık vermeniz gerekmektedir. Eğer bu minerale ağırlık vererek beslenmek istiyorsanız yumurta, pazı ve ıspanak gibi yeşillikleri gıdaları tüketmeniz gerekir.

Bunun dışında bakliyat ürünlerinde de magnezyum bulunmaktadır. Stresi azaltan ve etkilerini minimum dereceye indiren magnezyum, sofralarınızdan eksik olmamalıdır. Kaç yaşında olursanız olun, bu tarz ürünlerin tüketimine her zaman önem verin.

İşlenmiş Gıdalar Stres Yapar Mı?

İşlenmiş gıdaların hem stres hem de mutsuz yaptıkları apaçık bir gerçektir. Ancak bazı insanlar bu gerçeği bilmelerine rağmen işlenmiş gıdalardan uzak kalamamaktadırlar. Beyne zarar veren bu besinler, kan şekerinin düşüşüne ve yükselişine neden oluyorlar. Stresin yok edilebilmesi, temel olarak beyin ile alakalı bir durumdur. Yani beyniniz ne kadar sağlıklı olursa stresi azaltmanız o kadar kolay olur.

Bundan dolayı özellikle de beyin gelişimini olumsuz etkileyen gıdalardan uzak kalmanız gerekmektedir. İşlenmiş gıdalar, bu hususta ilk sırada yer alan ürünlerdir. Çünkü bu ürünler, ne yazık ki beslenme düzenimizin büyük bir bölümünde yer edinmiş durumdalar. Eğer bu gıdaları hayatımızdan çıkarmazsak, stresten kurtulabilmemiz mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir