Kilo problemi yaşayan insanların son dönemlerde başvurduğu, sosyal mecralarda epey namı olan su diyetinin haftada 5 kiloya kadar, kilo kaybının olduğu konuşuluyor. Sağlık bir kilo veriminin olduğu iddia edilen su diyetinde, sıvı ağırlıklı beslenerek vücuda katı bir yiyecek alımı durduruluyor. Kısa sürede etkili verdiği söylenilen su diyetinin yararlı ve zararlı nedir, gelin birlikte öğrenelim…

Nedir bu su diyetinin sırrı?

Sağlıklı bir insan vücudunun günde ortalama 2- 2,5 litre sıvı ihtiyacı vardır. Sıvının maddesi elbette önemli olurken, su tüketiminin sağlıklı olabilmek için vücutta büyük etkisi vardır. İnsan bedeninin sağlıklı olmasına yardımcı olan suyun, kilo verme sürecinde de etkisi vardır. Peki son dönemin popüler diyetleri arasında yerini alan su diyeti nedir?

Su diyeti, sıvı tüketiminin dışında vücuda herhangi bir katı maddenin alınmamasıyla gerçekleşir. Bu konu üzerine araştırma yapan birçok insan da, biyolojik olarak soğuk su tüketiminde vücudun rolünü şu şekilde açıklıyor. Bir insan soğuk su tükettiğinde, vücut suyun ısısını dengelemeye çalıştığı için daha fazla kalori harcamaya başlıyor. Bu durum da kilo verme sürecini hızlandırdığı düşünülüyor. Günlük hayatta, su tüketiminin azalması ve hatta unutulması dolayısıyla, su diyeti sayesinde yeterli su miktarını vücutta depolayınca böbrekler daha fazla çalışmaya ve vücudun toksinleri atılmaya başlandığı söyleniliyor. Eklemleri ve omurgayı koruyan ve dinamik kalmasını sağlayan su, kan basıncını dengeleyerek vücut sıcaklığını ayarlamaya yarıyor. Su diyetinin faydasını daha kısa sürede görebilmek için elbette sporla birleştirmek daha güzel sonuçlar doğuracaktır. Kalori yakımın da vücuda destek olmak, kilo verme sürecini hızlandıran etkenler arasındadır.

Su

30 günlük su diyeti nasıl yapılır?

30 günlük su diyeti, sadece su içerek kilo vermeyi amaçlayan bir diyet şeklidir. Öncelikle, günlük su ihtiyacınızı belirleyin ve bu ihtiyacı karşılamaya çalışın. Günlük aktivitelerinizi düşünerek su tüketiminizi düzenleyebilir ve su tüketiminizi ölçüp kaydederek diyetinizi daha kolay takip edebilirsiniz. Diyetinizi tüm gün boyunca sürdürmeye çalışın ve vücut su dengesini koruyarak kilo vermeyi amaçlayın. Ancak, dikkat etmelisiniz çünkü vücut su dengesini bozarsanız kilo kaybınız durabilir. Bu nedenle, vücudunuzun ihtiyaçlarını da dikkate alarak diyetinizi uygulamaya çalışmalısınız.

Su diyeti nasıl yapılır?

Vücudu, detoks sürecine sokan su diyetinin uygulanmasında, vücuda günlük olarak en az 2 – 2,5 litre su ya da sıvı tüketimiyle olur. Su tüketiminin yanı sıra, tokluk ve zinde hissedebilmek için tok tutan diğer sıvıları tüketmek, bu diyeti yaparken size kolaylık sağlayacaktır. Bu diyetin yapılmasını öneren birçok uzman şu konuya parantez açıyor. Su diyeti yaparken, sadece su tüketmek yerine sağlıklı ve protein değeri yüksek besinleri yiyerek diyeti uygulamanın daha doğru olacağını söylüyorlar. Sadece su tüketimi, vücutta olumsuz etkiler oluşturabileceğini dile getiriyorlar. Kısa süreli uygulanan su diyetlerinde, güne ilk başlarken ılık su içerisine limon ya da sirke eklemek vücudun metabolizmasını çalıştırırken aynı zamanda yağ yakımını ve toksinleri atmaya yarar. Su diyeti ile zayıflama fikri birçok insana hayal gibi görünse de esasında doğru uygulandığında, sağlıklı kilo verebilmek mümkündür. Su diyetini uygulamak isteyenlerin kontrollü gitmesinde fayda vardır. Örneğin; İlk zamanlarda peş peşe günler yerine, bir gün arayla yapmak vücudu bu diyete hazırlayacaktır. Fakat su diyetinin uygulanmadığı dönemlerde, kalorisi yüksek fast food yiyecekleri tüketmek büyük bir yanlışlık olacaktır. Bu süreci en verimli tamamlamak için, protein açısından zengin, mikro ve makro vitaminler yer aldığı besinleri tüketmek önemlidir.

Japon su diyeti nasıl yapılır?

Japon su diyeti, Japonya’da yaygın olarak uygulanan bir diyet şeklidir ve kilo vermeyi amaçlar. Bu diyetin yapılışı, öncelikle günlük su ihtiyacınızı karşılamaya çalışmaktır. Vücut ağırlığınızın kilogramına göre günlük su ihtiyacınızı hesaplayabilirsiniz. Örneğin, 60 kilogram ağırlıklı bir kişi için günlük su ihtiyacı yaklaşık 2 litre olacaktır. Günlük su tüketiminizi sabah, öğle ve akşam olmak üzere üçe bölerek daha kolay takip edebilirsiniz. Sabah kahvaltıdan hemen sonra, öğle yemeğinden hemen önce ve akşam yemeğinden hemen önce birer bardak su içmeyi düşünebilirsiniz. Ancak, Japon su diyetinde sadece su tüketilerek kilo vermeyi amaçlamak yerine, sağlıklı ve dengeli bir diyet takip etmeniz önerilir. Bu, sebzeler, meyveler, tam tahıllı gıdalar, protein kaynakları gibi sağlıklı yiyecekleri tüketmenizi içerir. Ayrıca, yağlı, tuzlu ve şekerli gıdaları tüketmemeye çalışın. Su tüketiminizi ölçüp kaydederek diyetinizi daha kolay takip edebilirsiniz. Diyetinizi sürdürmeye çalışın ve eğer kilo vermeyi hedefliyorsanız, doktorunuz veya bir diyetisyenle görüşerek daha spesifik bir diyet planı oluşturabilirsiniz. Japon su diyeti, kilo vermeyi amaçlar ancak bu diyetin yalnızca su tüketilerek yapılması tavsiye edilmemektedir. Sağlıklı ve dengeli bir diyet takip ederek kilo vermeyi amaçlamak daha doğru bir yöntem olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir