Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından her kelimenin doğru yazılışı belirlenmiştir. Yazılış ve okunuş bakımından kelimelerin doğruluğunu vatandaşlara sunan TDK tarafından doğru yazılışı ve yanlış yazılışı yayınlanan bir başka kelime ise ”şuan” kelimesi. Türkçe derslerinde öğretilen karmaşık yapılı kelimelerden biri olan şuan kelimesinin doğru yazılışı hem öğrenciler hem de makale hazırlayan bireyler tarafından daha çok merak ediliyor. Şuan kelimesinin doğru yazılışını sizler için araştırdık.

Şuan kelimesi nasıl yazılır?

Türkçe dilinde doğru yazılışı konusunda en çok hata yapılan kelimelerden biri olan ”şuan” kelimesinin doğru yazılışı konusunda taraflar sıkça ayrılıyor. Bir birleşik kelime olduğu varsayılan şuan kelimesinin doğru yazılışı hakkında en ok yapılan hata ise bu kelimeyi bir birleşik kelime olarak anlayıp bitişik şekilde yazmaktan geçiyor. ”Şu an” şeklinde kullanılması gereken kelime daha çok ”şuan” şeklinde yazılıyor ve bu bir dil bilgisi hatası olarak kabul ediliyor. Dolayısı ise bu kelimenin doğru yazılışı ”şuan” değil ”şu an” şeklinde olmalı. Eğer bu kelimeyi şuan şeklinde kullanıyorsanız bunun yanlış bir kelime kullanımı olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Şu an kelimesi neden ayrı yazılır?

Şu an kelimesinin ayrı yazılmasının sebebi ”an” kökünün başına gelen ”şu” belirtme sıfatıdır. Kelimelerin başına gelen belirtme sıfatları kelimelerin belirli bir zaman ya da mekanı göstermesini sağlar. o gün ya da şu an gibi kelime kullanımları da bu nedenle ayrı yazılır. Kelime kendi başına bir an belirtirken hangi anı belirttiğin gösteren belirtme sıfatı olan şu sıfatının eklenmesi bu nedenle kelimenin ayrı yazılmasını sağlar. Bu nedenle şu an kelimesi ayrı yazılan bir kelimedir.

Şu an kelimesi kullanımına nasıl örnek verilir?

Şu an kelimesinin doğru yazılışını öğrendikten sonra bu bilgi ile örneklendirmeler yapmak konuyu pekiştirmek için oldukça güçlü bir yoldur. Daha çok örnek ile daha çok yerleşebilecek olan bilgileri bu şekilde bir örneğe kodlayarak unutmayı da zorlaştırmak mümkündür. Şu an kelimesinin doğru yazılışı ile ilgili örnekler ise şu şekilde karşımıza çıkar:

 • Şu an kendimi çok iyi hissediyorum. (Doğru kullanım)
 • Şuan kendimi çok iyi hissediyorum. (Yanlış kullanım)
 • Bu işi şu an halletmeliyiz. (Doğru kullanım)
 • Bu işi şuan halletmeliyiz. (Yanlış kullanım)
 • Kusura bakmayın, şu an size ayıracak vaktim yok. (Doğru kullanım)
 • Kusura bakmayın, şuan size ayıracak vaktim yok. (Yanlış kullanım)
 • Şu an yaptığın her şeyi geri alabilecek konumdasın. (Doğru kullanım)
 • Şuan yaptığın her şeyi geri alabilecek durumdasın. (Yanlış kullanım)
 • Şu an müsait değilim daha sonra konuşalım mı? (Doğru kullanım)
 • Şuan müsait değilim daha sonra konuşalım mı? (Yanlış kullanım)
 • Bunu Şeyma’ya şu an söylemezsen tamamen kaybedeceksin. (Doğru kullanım)
 • Bunu Şeyma’ya şuan söylemezsen onu tamamen kaybedeceksin. (Yanlış kullanım)
 • Şu an işi var, seninle konuşabileceğini sanmıyorum. (Doğru kullanım)
 • Şuan işi var, seninle konuşabileceğini sanmıyorum. (Yanlış kullanım)

Şu an kelimesi ne anlama gelir?

Türkçe yazım dilinde en çok yanlış yazıma maruz bırakılan kelimelerden biri olan şu an kelimesinin doğru yazılışı kadar merak edilen bir başka özelliği de anlamıdır. Şu an kelimesi içerisinde olduğunuz anı işaret eden kelimedir. Şu an diyerek bahsettiğiniz an tam olarak yaşadığınız saniyeyi anlatmaktadır. Aynı zamanda şu an kelimesi bir zaman zarfı olarak da kullanılabilmektedir. Gerçekleştirilecek olan eylemin zamanını belirten şu an kelimesi kullanımı ”ne zaman?” sorusuna cevap vermektedir.

Şu an kelimesinin kökü nedir?

Şu an ayrı yazılan bir kelimedir ve başındaki ”şu” kısmı bir sıfattır. Sıfatlar kök olamayacağı için ise kelimenin kökü ”an” kelimesi olarak ele alınır. ”An” kelimesi bir isim köküdür ve şu an kelimesinin de kökü olarak belirlenir. Şu an kelimesi aynı zamanda bir zaman zarfı olarak kullanılabilir ancak bu kelimenin kökünün değişmesine neden olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir