Türk yiyecek kültüründe asla tamamlanmamış olmayacak baharatlı etli karışımlardan biri sucuktur. Dana etinden, tavuk etinden ve hindi etinden meydana getirilen sucuklar damağa hitap ediyor. İyi sucuk kızartması yaparak lezzetini kaybetmeden yiyecek istiyorsanız dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan püf noktalar şunlar;

Sucuğunuzu kızartacağınız tencere önemlidir. Tercihen sucuğun yapışmayacak yüzeyde pişirilmesi gereklidir, tercihen teflon tavaları kullanabilirsiniz. Azca yağlı sucuk kızartacaksanız, tavanın altına azca oranda yağ dökmeniz kızarmasına destek verir. Yağlı sucukları kızartmanızda tercihen yağ dökmenizi önermiyoruz yapışmayan teflon tavanızda kendi yağlarını bırakarak lezzetinden zerre yitik yaşamazsınız. Tavanın ateşinin yüksek olmamasına dikkat etmelisiniz, orta ateşte pişen sucukların iç kısmı da pişmektedir. Yüksek ateşte tavanın yüzeyine temas eden kısımları erkenden pişerek kabarmaya başlayabilir. Kapalı tencere kullananlar ayrı bir lezzet tatmış olacaklar, sucuklardan yükselene o lezzetin kokusu tencerede hapsolmuş olarak yine sucuklara dönecektir.

Sucuğunuzu mangal yada barbekü de pişirecek olanlar daha iri parçalarda kesmeleri gerekir. Ateş üstünde yağını salacağından yanmasını istemiyorsanız iri halde pişirmelisiniz. Bir sucuğu ortadan ikiye bölerek barbekü ve mangalda pişirmeye hazır hale getirebilirsiniz. Sucuğun alevden kafi uzaklıkta olması daha sıhhatli pişirilmesini sağlayabilir. Hem lezzet hem sıhhat açısından doğru pişirme önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir