İçindekiler

Süet Ayakkabı Evde Nasıl Temizlenir?Süet Ayakkabılar Ne ile Silinir?

Islak Bezle Silinir mi?

Solmuş Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süet Ayakkabı Makinede Yıkanır Mı?

Süet Ayakkabı Yağmurda Bozulur mu?

Günlük yaşantıda en oldukça tercih edilen türlerden biri de süet ayakkabılardır. Senenin her mevsiminde rahatça giyilebilen bu ayakkabılar, şık görünümünün yanı sıra oldukça da sağlıklıdır. Aldığınız ürüne bakılırsa değişim gösterse de genel olarak ortopedik yapıdadır. Bu tür süet ayakkabıların bakımı ise devamlı en oldukça kabul edilen mevzular içinde yer almıştır. Aslına bakarsak süet ayakkabıları temizlemek sanıldığının aksine oldukça rahat bir işlemdir. Peki, süet ayakkabı iyi mi temizlenir? 

Süet ayakkabı modelleri en oldukça sevilen ve tutulan modeller içinde yer almıştır. Bu ayakkabılar öteki ayakkabı çeşitlerine bakılırsa daha acele kirlenmektedir. Devamlı detaylı temizlik yapamayacağınız için nemli bir bez vasıtasıyla günlük kirden ayakkabınızı arındırabilirsiniz. Sadece detaylı temizlik işin içine girdiğinde ise durum tamamen değişmektedir.

Süet Ayakkabı Evde Nasıl Temizlenir?

Her yaştan ve her cinsiyetten insanoğlunun beğenerek kullandığı bu ayakkabıların temizliği oldukça zor değildir. Her ne kadar kolay bir temizleme işlemi sanılsa da dikkat gerektirmektedir. Aksi takdirde ayakkabınıza zarar verebilirsiniz.

Süet ayakkabı kirlendiği vakit uygulanması ihtiyaç duyulan yöntem oldukça basittir. Bir nemli bez ile kirli ayakkabınızı süratli bir halde temizleyebilirsiniz. Saf alkol, deterjan ya da ıslak bez kullanımı sonucu ayakkabınızda aşınmalar ve deformeler görülebilir. Süet ayakkabılar için hususi üretilen ayakkabı fırçası da alınabilir. Bu fırça ile ayakkabınızı tek bir yönde fırçalayarak temizleyebilirsiniz. Temizleme esnasında nemli bez kullanmalısınız. Aşırı ıslak bez kullanımından mümkün olduğunda kaçının. 

Nemli bez ve fırça vasıtasıyla süet ayakkabınızı temizlemenize karşın kirler çıkmıyorsa yapılacak işlem şunlardır;

  • Herhangi bir ayakkabıcıya giderek bakım spreyi alın.
  • Bu spreyi ayakkabınıza sıkın ve fırça yardımıyla paklayın.
  • Hemen sonra 24 saat süresince karanlık ve direkt güneş ışığı almayan bir yere koyun.
  • Ertesi gün ayakkabınızın tertemiz bulunduğunu görmüş olacaksınız.

Süet Ayakkabılar Ne ile Silinir?

Süet ayakkabıları silmenin en iyi yöntemi nemli bez kullanılmasıdır. Bu nemli bez ile ayakkabınızı silebilirsiniz. Hatta süet ayakkabı fırçası edinerek bu fırça yardımıyla da temizlik yapabilirsiniz. Nemli bez seçimi yaparken oldukça dikkatli olmalısınız. Bez kesinlikle ıslak olmamalı. 

Islak Bezle Silinir mi?

Kesinlikle hayır. Süet ayakkabının yapısına zarar verdiğinden dolayı ıslak bezle süet ayakkabı temizliği yapmamanız önerilmektedir. Ek olarak devamlı tüy ve pamukçuk oluşmasına da niçin olmuş olursunuz. Ayakkabınızın daha uzun ömürlü ve daha canlı gözükmesi için nemli bez kullanmanız kafi olacaktır.

Solmuş Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Çeşitli nedenlerden dolayı solan süet ayakkabılarınızı temizlemek için fazladan dikkatli olmalısınız. Solmuş ürünü daha da soldurabilir hatta deformasyona uğramış olmasına bile niçin olabilirsiniz. Bu sebepten dolayı ayakkabıyı aynı yukarıda anlattığımız benzer biçimde ayakkabı fırçası ile tek yöne doğru paklayın. Hemen sonra nemli bez ile ayakkabınızı sildikten sonrasında ayakkabı bakım spreyini kullanın. Bu spreyi kullandıktan sonrasında bigün ayakkabınızı güneş ışığı almayan bir ortamda beklemeye alın.

Süet Ayakkabı Makinede Yıkanır Mı?

Süet ayakkabıları temizlemek her ne kadar rahat bir işlem olsa da gene de dikkat gerektiren bir iştir. İnsanlar bu benzer biçimde durumlarda ilk olarak çamaşır makinesini tercih etmektedir. Sadece süet ayakkabılarda durum oldukça daha farklıdır. Süet ayakkabıların yıkanması asla tavsiye edilmemektedir. Çamaşır makinesinde yıkanan bu ayakkabıların yapısı tamamen bozularak oldukça sertleşmektedir. Ayakkabınızı ıslak bez ile silerseniz ya da çamaşır makinesinde yıkarsanız ayakkabınız oldukça acele deformasyona uğramış olacaktır. Ek olarak ayakkabınız sertleşecek ve kumaşı da derinleşecektir.

Süet Ayakkabı Yağmurda Bozulur mu?

Süet ayakkabı benzer biçimde kırılgan türleri sıkıntılı hava koşullarında kullanmanız tavsiye edilmemektedir. Yağmur, balçık ve karlı alanlarda süet ayakkabınızı kullanırsanız oldukça acele deformasyona uğramış olur. Hem de ayakkabının eski canlılığı kalmaz ve oldukça acele solar. 

Süet ayakkabılarınızın temizliği ile uğraşmak istemiyorsanız bir kuru temizlemeye verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir