Erkeklerde meydana gelen sünnet törenleri, atlatıldıktan sonrasında da ailelerin birbirine ziyarete gittikleri organizasyonlardandır. Sünnet olan kişinin yanına gidilirken ise, kutlama etmek mi yoksa geçmiş olsun dilekleri iletmek mi daha doğru olur, sorusu çoğunlukla gündemde yer edinir. İlk olarak, sünnet olan adamın durumuna bakılırsa ve geçirilen sürece bakılırsa bir temennide bulunmak daha doğru olacaktır. Bu yüzden, sünnet olana ne denir sorusundan derhal ilkin sünnet olan kişinin durumu hakkında bazı bilgilere haiz olmak gerekecektir. Organik olarak sünnet olan kişiye gidilecek olan ziyaret durumunda, işlemin gerçekleşmesinden sonraki kişiye bağlı olarak temenni dileğiyle gidilecektir.

Sünnet Olana Ne Denilmesi Gerekir?

Sünnet olana yapılacak ziyaretlerin ana başlıkları, tek bir kriter ölçek alınarak belirlenmez. Çeşitli sebepler, yapılacak olan ziyaretin niçin bulunduğunu belirleyerek cemiyet içinde kabul bulmasına niçin olmuştur. İlk olarak kültürel yaşam içindeki alışıla gelmiş olan seviye, sünnet olan insanlara ne denilmesi icap ettiğini belirlemiş olabilir. Burada, bazı toplumlarda ‘Geçmiş olsun’ dileklerinin yaygın kullanımdan dolayı devam etmiş olduğu, bazı toplumlarda da ‘Hayırlı olsun’ kalıbının kullanılarak kabul görmüş olduğu fark edilecektir. Kültürün dinamik tesirinin bu şekilde olması ve insanların alışkanlıklarına kadar işlemesinden dolayı, yaşanılan cemiyet içinde kabul kabul eden tabiri kullanmak en doğrusu olacaktır. Sadece cemiyet içinde herhangi bir kabul tabiri olmadığında, sünnet işleminin durumuna bakılırsa tabirler kullanmak en sağlıklısı olur.

“Sünnet” kelimesiyle İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in yapmış olduğu tüm söz ve eylemleri kast edilmesinin yanında, erkeklik organının ucundaki derinin kesilmesi anlamını da ifade etmek için de lügatımızda aynı kelime kullanılmaktadır. Bununla İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in yapmış olduğu uygulama kast edilmektedir. Bu uygulamaya pek oldukca dinde yer verildiği şeklinde oldukca değişik milletlerin kültüründe de karşımıza çıkmaktadır. Günümüzdeki uygulamayı daha oldukca Yahudi ve İslam dinindeki algılanışı şekillendirmiştir. Sünnetin dinsel anlamının yanı sıra tıbbi açıdan taşımış olduğu ehemmiyet eski tarihlerden günümüze kadar çeşitli yönlerden ele alınmasını lüzumlu kılmıştır.

Sünnet düğünü

Sünnet Olana Ne Süre Geçmiş Olsun Denilir?

Sünnet olan kişilere devamlı için geçmiş olsun denilmese de, bazı sorunlarla karşı karşıya kalındığında yada kalınabilme ihtimali olduğunda geçmiş olsun demek gerekecektir.

Sünnet olana geçmiş olsun demek için çoğu zaman:

 • Sünnet olan çocuğun yada çocukluk periyodunu tamamlamış olan kişinin zor bir işlem atlatması durumunda
 • Sünnet işlemi tamamlandıktan sonrasında enfeksiyon şeklinde bir sıhhat problemi yaşandığında
 • Kontrolsüz meydana getirilen ve şuur sahibi olmayan kişiler sünnet yapmış olduğu vakit dirimsel riskler oluştuğunda
 • Sünneti icra eden kişiye bağlı hatalardan dolayı komplikasyonlar oluştuğunda

Geçmiş olsun denilmelidir. Bu durumların haricinde, devamlı için geçmiş olsun denilmesine gerek kalmamıştır.

Lügatımızda “sünnet” olarak malum ameliye, Arapça dil bilim kitaplarında “hıtan” olarak yer almıştır. Fransızca’da circoncision, Almanca’da beschneidung, İngilizce’de circumcision olarak ifade edilmektedir. Hepsinin anlamı erkeklik organının ucundaki derinin kesilmesidir. Lisanu’l-Arab’da kelimenin tahlili ile ilgili şu bilgilere ulaşılabilir: Hıtan adam çocuk ve cariyenin erkeklik ve dişilik organının ucunun kesilmesidir. Erkekler için kesme kelimesi “hıtan” ile ifade edilirken bayanlar için “hafd” kelimesi kullanılmıştır. Ek olarak “hıtan”, kesim işleminin yapıldığı yer anlamında da kullanılır.

Sünnet Olana Ne Süre Hayırlı Olsun Denir?

Sünnet olan kişiye ve kişinin ailesine yapılacak olan her ziyarette, ziyarete giden insanların tutumlarında dikkatli olması gerekecektir. Bu yüzden, ne vakit hayırlı olsun denilmesi gerektiği de bilinmelidir.

Sünnet olan birine hayırlı olsun denilecek durumlarsa:

 • Sünnet organizasyonları genel olarak toplu davetlerle geçirilir. Sünnet olan kişinin ailesi tarafınca yaptırılan yemekler, merasim esnasında ziyaretçi insanlara takdim edilir. Bu şeklinde organizasyonlar da belirli bir maddi durum niteliği gerektirdiği için, törenin iyi şekilde hazırlanması ima edilerek hayırlı olsun dilekleri ve kutlama dilekleri sunulabilir.
 • Bazı erkekler için sünnet, dini sebeplerden dolayı meydana gelen bir operasyondur. Sünnet olan kişilerin dinine bu tutumun uygun olması durumunda, gelen ziyaretçilerin de hayırlı olsun dilekleri beyan etmesi hoş karşılanacaktır.
 • Sünnet olan kişinin sağlığına herhangi bir zarar gelmeden ve işlemi icra eden kişiden kaynaklı problemler oluşmadan işlemin tamamlanması, sıhhat açısından önemi bulunan durumdur. Sünnetin böylelikle tamamlanması ve şahıs sağlığının önde tutulması halinde hayırlı olsun tanımı kullanılabilecektir.

Bu durumlarda hayırlı olsun demek doğruyken, toplumsal örf ve adetler içindeki çeşitli durumlarda ve vakalarda da hayırlı olsun tanımına uygun durumlar oluşabilir.

Sünnetin pek oldukca eski millet ve kavim tarafınca uygulanmış olduğu ise arkeolojik çalışmalara dayalı olarak ortaya konmuştur. Bunlar içinde Mısırlılar, Araplar, Edomiler, Ammoniler vs. sayılabilir.

Sünnet düğünü

Sünnet olana sözler

 1. Sünnetinizin kutsal olması dileğiyle, hayırlı sünnetler olsun.
 2. Oğlunu sünnete erdi, Tanrı muradına erdirsin.
 3. Sünnetiniz hayırlara vesile olması dileğiyle.
 4. Bugün sünnet oldu, yarın ise her insana hayırlı bir evlat olacaktır.
 5. Kutlarım, damat olacağı günün haberini de alırız inşallah.
 6. Bu sünnet töreninin sizlere hayırlar getirmesini arzuluyorum.
 7. Maşallah, geçmiş olsun. Ufak bebeği öpüyorum.
 8. Geçmiş olsun, delikanlıya ve size Tanrı daha nice mutlu günlerini görmenizi nasip etsin.
 9. Bu gün sünnetiniz yarın mürüvvetiniz, gönüllerimiz ile hep beraberiz.
 10. Hayırlı olsun. Oğlunun erkekliğe ilk adımı, Tanrı daha nice güzel günlerini göstersin.
 11. Geçmiş olsun canım, Tanrı damatlığını da nasip etsin inşallah. Oldukca öptüm oğluşunu…
 12. Sevdikleri ve arkadaşları ile tadını çıkartabileceğini günler olmasını ve hayırlı sünnetler dilerim.

Sünnet Olana Ne Süre İyi Arzu İletilmesi İçin Gitmek Gerekir?

Sünnet olan kişiye iyi dileklerin iletilmesi, hem sünnet organizasyonu gerçekleştirilirken hem de organizasyon tamamlandıktan sonrasında gerçekleşebilir. Adetlere bakılırsa sünnet içinde takı takılması olduğu vakit, iyi arzu iletilmesine takı törenine de katılmak amacıyla, organizasyon zamanında gidilebilir. Sadece takı takma durumu olmayan yada sünnet organizasyonu zamanında uygun olmayan kişilerin törenden sonraki vakit dilimlerinde ziyarete gitmesinde de sakınca yoktur. Gene de, yaşanılan bölge içindeki en fazla kabul gören ve insanoğlu tarafınca benimsenen hareketi tercih etmek iyi olacaktır.

Sünnetin İslam dinindeki esası hakkında şu detayları verebiliriz: “Kuran’da hitan ile ilgili bir nas olmamakla birlikte, Hz. Peygamberin hadislerinden hareketle ve Müslüman toplumların ehemmiyet vere geldikleri bir teamül olması itibariyle, Müslüman olmanın bir alameti sayılmıştır… Sünnet olmak Hz. Peygamber’in hadislerinde “fıtrat” gereği olarak nitelendirilmiştir; ağzı ve burnu yıkamak, bıyıkları kırpmak, tırnakları kesmek koltuk altı ve apış arasındaki kılları traş etmenin yanı sıra sünnet olmak da doğuştan insan tabiatına yaraşan davranışlardan sayılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir