Türk takımlarının 2021-22 sezonunda Avrupa kupalarında beklenen performansı sergileyememesi sonrası ülke puanı düşüş gösterdi ve UEFA sıralamasında Türkiye ilk 15’in haricinde kaldı. Peki Süper Lig 2021-22 sezonunda sıralamayı ikinci sırada tamamlayan takım nereye gidecek?

UEFA’nın country coefficients sıralamasında Türkiye 27.100 puanla 19. sırada yer ediniyor.

2021-22 sezonunda Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi Son 16 turunda İspanya’nın Barcelona takımına elendi ve Avrupa kupalarında Türkiye’yi temsil eden hiçbir kulüp kalmadı. Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’nde oynadığı altı müsabakayı da kaybederek Avrupa’ya en erken veda eden Türk ekibi olmuştu. Fenerbahçe ise tıpkı Galatasaray şeklinde UEFA Avrupa Ligi gruplarında savaşım etmiş ve D Grubu’nu 3. sırada tamamlayarak UEFA Konuşma Ligi’ne düşmüştü. Fenerbahçe bu ligde de tutunamadı ve Slavia Prag’a elenerek Avrupa kupalarına veda etti.

  • Süper Lig’de 2. olan takım 2022-23 sezonunda nereye gidecek?

Yalnızca bu sürem değil, son yıllarda alınan fena sonuçlar Türkiye’yi İsviçre, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka ve Hırvatistan şeklinde ülkelerin peşinde bıraktı. Böylece 2022-23 sezonunda Türkiye’nin Avrupa kupalarına göndereceği takım sayısında ve liglerde değişimler yaşandı.

Süper Lig’de 3. olan takım 2022-23 sezonunda nereye gidecek?

Süper Lig’de 3. olan takım 2022-23 sezonunda UEFA Avrupa Ligi ön elemesi oynayacak. Sadece bundan sonraki sezonda, şu demek oluyor ki 2023-24 sezonunda Türkiye Avrupa kupalarına yalnızca dört takım gönderebilecek. Lig şampiyonu olan takım UEFA Şampiyonlar Ligi ön elemesi oynarken lig ikincisi, üçüncüsü ve dördüncüsü UEFA Konuşma Ligi’ne katılım gösterecek. Dolayısıyla lig 2’inci, 3’üncü ve 4’üncüleri 2023-24 sezonundan itibaren UEFA Avrupa Ligi’ne katılamayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir