Süper Lig’de 2021-22 sezonunun bitmesine sayılı haftalar kalırken futbol severler ligi 5. sırada tamamlayan takımın nereye gittiğini, Avrupa kupalarına katılıp katılamadığını araştırıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin UEFA nezdindeki katsayısı daha yüksekti, iyi bir sıralamaya sahipti. Lig birincisi direkt Şampiyonlar Ligi’ne katılıyordu, lig ikincisi ise Şampiyonlar Ligi ön elemesi oynuyordu. Lig 3’üncüsü, 4’üncüsü ve 5’incisi ise UEFA Avrupa Ligi gruplarına katılmak için ön eleme maçları oynuyordu.

2021-22 sezonunda Türk takımlarının Avrupa’da gösterdiği performans sonrası ülke puanı 27.100’e kadar geriledi. Şu anda Türkiye katsayı sıralamasında 20. sırada. Kısaca Norveç, Danimarka, Yunanistan, İsviçre, Ukrayna, Belçika, İskoçya, Sırbistan benzer biçimde ülkeler bizim üzerimizde.

  • İlgili yazılar: Süper Lig’de 3. olan takım 2022-23 sezonunda nereye gidiyor? Hangi Avrupa kupasına katılıyor?
  • İlgili yazılar: Süper Lig’de 2. olan takım 2022-23 sezonunda nereye gidecek?

Süper Lig’de 5. olan takım nereye gidiyor?

Katsayımız düşmesi sonrası gelecek sürem Avrupa’ya takım gönderme sayımız ve takım gönderdiğimiz ligler değişti. Bu sürem lig şampiyonu ve ikincisi gelecek sürem Şampiyonlar Ligi ön elemesi oynayacak. Başarısız olmaları halinde UEFA Avrupa Ligi ön elemesi oynayacaklar. Lig üçüncüsü ve dördüncüsü ise UEFA Konuşma Ligi ön elemesi oynayacak.

Fena haber ise lig 5’incisi için. Süper Lig’i 5. sırada tamamlayan takım, gelecek sürem herhangi bir Avrupa kupasına katılım gösteremiyor. Ülke puanı artmadığı sürece bu durum uzun bir süre daha bu şekilde devam edecek.

Süper Lig’de 5’incilik için en mühim adaylar Adana Demirspor, Alanyaspor, Beşiktaş, Antalyaspor, Fatih Karagümrük ve Hatayspor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir