Tahsilat makbuzu : iki ticari taraf içinde gerçekleştirmiş olan alım – satım faaliyetindeki ana belgeler içinde yer alır. Satışı olan hizmet yada ürünün ödemesinin yapıldığına dair kesilen alıntı türüdür.

 • Tahsilat Makbuzu Nedir ?
 • Tahsilat Makbuzu Nasıl Doldurulmalıdır ?
 • Tahsilat Makbuzu Nasıl Kesilmelidir ?
 • Tahsilat Makbuzu Nerelerde Kullanılır?
 • Tahsilat Makbuzu Kesilmesine Gerek Duyulmayan Durumlar Nedir ?
 • Tahsilat Makbuzu Kaç Liraya Kadar Kesilir?
 • Tahsilat Makbuzu Örneği
 • Tahsilat Makbuzu Nedir ?

  Diyelim ki, müşterinize bir satış gerçekleştirdiniz. Ödemenin bir kısmını ya da tamamını aldınız; her iki durumda da tahsilat makbuzu kesebilirsiniz. Ek olarak, kredi kartı ile ödeme, havale, çek yada elden de ödeme gerçekleşebilir, bu tür değişik ödemelerde de alıntı kesebilirsiniz.Böylece, müşterinizden aldığınız ödemeyi fotoğrafı bir halde belgelemiş olup, ürün ya da hizmetiniz ile ilgili olası bir negatif durumda ibraz edebilirsiniz.

  Bu anlamda tahsilat makbuzu hukuki niteliği ile de mühim bir belgedir.Bu aşamada ödeme makbuzu ile sıkça karıştırılan tediye makbuzunu da bir cümle ile açıklamamız yararlı olacaktır. Tediye makbuzu, gene verilen bir hizmet karşılığında ödemenin kaydının tutulduğu fotoğrafı bir belgedir. Fakat, ödemeyi meydana getiren şahıs ya da şirket tarafınca hazırlanmaktadır.

  Tahsilat makbuzu nedir? Nasıl doldurulur?

  Tahsilat Makbuzu Nasıl Doldurulmalıdır ?

  Tahsilat makbuzu doldurulurken nelere dikkat etmek gerekmektedir. Taraflar içinde alacak verecek olup olmadığını belgeler özellikte olan tahsilat makbuzunun ödeme alındıktan sonrasında doldurulması gerekiyor. Mecburi olan alanların titizlikle doldurulması ve hangi tarih süresince düzenlendiğine muhakkak itina gösterilmelidir..Aksi takdirde belgenin geçersiz sayılma ihtimali vardır. Ödemenin yapılmış olduğu tarih kısmına hizmetin alınıp paranın ödendiği tarih yazılmalıdır.

  Tahsilat makbuzu doldururken ihtiyaç duyulan detayları şu şekilde:

  • Alıntı düzenleyenin adı, soyadı ve unvanı
  • Alıntı düzenleyen tarafın adresi ve telefonu
  • Makbuzun düzenlenmiş olduğu tarih
  • Yazılı ve sayı ile meydana getirilen ödemenin tutarı
  • Ödemenin yapılmış sebebi
  • Tahsilatın çekle gerçekleştirilmesi halinde çek numarası ve çekin hangi bankaya ilişkin olduğu
  • Ödemeyi meydana getiren şahıs adı ve soyadı
  • Ödemeyi alan tarafın imzası

  Tahsilat makbuzu üstünde dikkat edilmesi lüzumlu olan bazı hususlar şöyledir:

  • Tahsilat makbuzunda doldurulmayan alan var ise bu alanlar çizgi ile kapatılmalıdır bu sayede doldurulması mümkün olmaz.
  • Parayı alan kişinin belgede adı ve soyadı geçmelidir.
  • Tahsilat makbuzu doldurulduktan sonrasında, makbuzu alan kişinin burdaki detayları doğru kabul ettiğine dair imzalaması da gereklidir. Sadece bu aşamadan sonrasında alıntı yasal bir belge olarak nitelendirilir.

  Tahsilat makbuzu nedir? Nasıl doldurulur?

  Tahsilat Makbuzu Nasıl Kesilmelidir ?

  Tahsilat makbuzu iyi mi kesilmelidir ve ne vakit kesilmelidir; ödeme yapıldığı gün kesilmesi fazlaca önemlidir. Resmi belgeler olukları için ay sonunda kesilmesi lüzumlu olan bir tahsilat makbuzunun, bir sonraki ayın başlangıcında kesilmesi o ayın vergilerini etkileyebilir ve o devlete verilen verginin yanlış hesaplanmasına nedeniye verebilir.Tahsilat makbuzunda doldurulması mecburi olan tüm bölgelere lüzumlu bilgiler girildikten sonrasında tahsilat makbuzunun iki nüshası çıkarılır. Şirket kaşesi vurularak imzalandıktan sonrasında bir nüshası sizde, diğeri ise sattığınız kişinin firmasında kalır.

  Eğer Ücretli bir sisteme abonesiyseniz, extra herhangi bir tahsilat makbuzu programına gerek görmeden kolayca online tahsilat makbuzunuzu oluşturabilirsiniz. Bunun için Paraşüt’te iyi mi tahsilat makbuzu oluşturup yazdırabileceğinizi adım adım anlattığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

  Tahsilat makbuzu nedir? Nasıl doldurulur?

  Tahsilat Makbuzu Nerelerde Kullanılır?

  En genel tabirle, firmanıza para giriş – çıkışı olduğu durumlarda tahsilat makbuzu kullanılır. Temelde olan ürün ya da hizmet karşılığında meydana getirilen ödemenin kayda geçmesidir.

  Tahsilat Makbuzu Kesilmesine Gerek Duyulmayan Durumlar Nedir ?

  Aşağıda belirttiğimiz 3 madde tahsilat makbuzu yerine geçmektedir ve ek olarak tahsilat makbuzu kesilmesine gerek duyulmamaktadır.Bir yazar kasanız mevcutsa ve bu kasadan fiş kestiyseniz alıntı gerekmez. Fakat burda mühim olan, fişin satış fişi olmasıdır.

  • Ödemeye dair kredi kartı slibi olduğunda,
  • Bankadan meydana getirilen EFT ya da havale işlemi sonunda dekont alındığında ek olarak alıntı kesmenize lüzum kalmaz.

  Tahsilat Makbuzu Kaç Liraya Kadar Kesilir?

  Tahsilat makbuzunun yasal geçerliliğinde, Maliye Bakanlığı’nın kayıt dışı işlemleri önlemek amacı ile bir limit koymuştur. 7.000 TL’yi aşan ödemelerin banka, finans kuruluşları ve Ptt aracılığı ile yapılması mecburiyeti vardır.

  24 Aralık 2015 tarihindeki ve 29572 sayılı Resmi Gazete’de gösterilen 459 Sıra No.Lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile tahsilat ve ödemelerin tevsik mecburiğuna ilişkin olarak halihazırda ki 8.000 TL’lik had, 2016 senesinden geçerli olmak suretiyle 7.000 TL’ye çekilmiştir.13 yıldan fazladır yürürlükteki bu uygulama, satmaca almak mecburiyetinde olan birinci ve ikinci derslik tüccarlar, özgür meslek erbabı, kazançları rahat usulde tespit olunan tüccarlar, defter tutmak zorunda olan çiftçiler ve vergiden muaf esnafları kapsamaktadır.Tahsilat ve ödemelerin finans kurumları yapılmış olması tarafların o işleme ilişkin Vergi Usul Kanunu’nda yer edinen belgeleri (satmaca, özgür meslek makbuzu, gider pusulası vb.) düzenleme zorunluluğunu ortadan kaldırmayacaktır.

  “Peki, parça parça ödeme yapsam ne olur?” diye düşünüyorsanız, bu çokta mümkün değildir. İster parça parça isterseniz de tek seferde ödeme yapın; aynı günde aynı yurttaş ya da kurumlarla meydana getirilen işlemlerin toplam tutarının 7.000 TL’lik haddi aşmaması gerekiyor.Aştığı durumda ise, işlemlerin her biri işlem bazında belirlenen haddin altında kalsa bile, aştığı işlemden itibaren işleme mevzu tahsilat ve ödemelerin de aracı finansal kuruluşlarda yapılması (ptt) zorunludur. Bu düzenlemeye uymayanlara, öğrenim etmiş olduğu yada ödediği tutarın % 5’i oranında hususi usulsüzlük cezası uygulanmaktır.

  Tahsilat Makbuzunun öteki adları nedir : Ödeme makbuzu, para makbuzu, öğrenim makbuzu benzer biçimde adlar ilede anılmaktadır. Bugünkü yazımızda tahsilat makbuzu nedir ve iyi mi doldurulmalıdır ele aldık, eğer daha detaylı data almak isterseniz, öteki makalemizi inceleyebilirsiniz.

  Tahsilat Makbuzu Örneği

  Tahsilat makbuzu örneği indirmek için öteki makalemize bakabilirsiniz. Öteki makalemizden tahsilat makbuzu örneği excel, word ve Pdf seçenekeleri ile boş ve dolu tahsilat makbuzu yada ödeme makbuzu indirebilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir