Tarhana ve öteki bakliyat ürünleri, öteki tüm bakliyatlarda olduğu benzer biçimde böceklenme problemi ile karşı karşıya kalabilir. Genellike yazları olan bu durum da insanların canını sıkmaktadır. Şundan dolayı bazı böceklenme durumlarında tüm bakliyatı atmak zorunda kalabiliyoruz. Tarhananın böceklenmesi de tıpkı öteki bakliyatlar benzer biçimde can bunaltıcı bir durumdur. Bu yüzden de tarhananın böceklenmemesi adına uygulanması ihtiyaç duyulan bazı püf noktalar vardır. Bu püf noktalar yardımıyla tarhana ve öteki bakliyat ürünlerinin böceklenme olasılığını düşürebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere, taranın niçin böceklendiğinden ve tarhanaların beklenmesini iyi mi engelleyebileceğini anlattık.

Tarhana niçin böceklenir?

İzleyin: İlk Kez Yapacaklar Buraya 😄 A’dan Z’ye BOL VİTAMİNLİ TARHANA ✔️ Yapımı Kolay Ege Tarhanası ✔️

https://www.youtube.com/watch?v=4Hk0ILjTwPwVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: İlk Kez Yapacaklar Buraya 😄 A’dan Z’ye BOL VİTAMİNLİ TARHANA ✔️ Yapımı Kolay Ege Tarhanası ✔️ (https://www.youtube.com/watch?v=4Hk0ILjTwPw)

Tarhana benzer biçimde bakliyatlar, çoğu zaman benzer durumlardan böceklenmektedir. Daha oldukça yaz ayları vaktinde böceklenen tarhana, havasız ve kuru yerde kalmasından dolayı böceklenebilmektedir. Havasız kalan tarhana üstünde bakteriler oluşmaya başlıyor. Bu bakteriler de belirli süreler sonrasında tarhana ve öteki bakliyatların böceklenmesine ya da güvelenmesine niçin oluyor. Bu yüzden de tarhana ve öteki bakliyat türlerinin böceklenmemesi için tertipli bir halde havalandırılması gerekmektedir.

Tarhananın böceklenmesi iyi mi önlenir?

Tarhana böceklenmesini engelleyebilmek için uygulamanız ihtiyaç duyulan bazı yöntemler var. Bu şekilleri doğru bir halde uygulayabilirseniz, tarhana ve öteki bakliyatların böceklenmesi ya da güvelenmesini engelleyebilirsiniz. Ilk olarak tarhanayı kesinlikle cam kavanozlarda muhafaza etmeniz gerekmektedir. Sadece cam kavanozlarda muhafaza edeceğiniz tarhanaları belirli aralıklar ile havalandırmanız gerekmektedir. 3 ya da 2 gün aralıklar ile tarhanaları havalandırmanız, tarhanalarınızın böceklenmesini engelleyecektir. Bunlara ek olarak muhafaza etmeniz ihtiyaç duyulan tarhanaların hafifçe nemli bir ortamda kalması gerekmektedir. Bu detaylara dikkat ederseniz, muhafaza etmiş olduğunuz tarhanada bakteri oluşumu gerçekleşmeyecek ve böceklenme ya da güvelenme problemi ile karşı karşıya kalmayacaksınız.

Tarhanaları bununla beraber kuru bez torbalarda da saklayabilirsiniz Bu şekilde tarhanalarınız devamlı olarak havalanacaktır ve bakteri oluşumu engellenmiş olacaktır. bakteri oluşumunun bu şekilde engellenmesi yardımıyla de böceklenme ya da güvelenme benzer biçimde can bunaltıcı durumlar ile karşı karşıya kalmamış olacaksınız. Sadece bez torbalar içinde saklamış olduğunuz tarhanaların kesinlikle hafifi nemli ortamlarda kalması gerekmektedir. Bu yüzden de tarhanaları sakladığınız bölgelere dikkat emeli ve tertipli olarak tarhanalarınızı denetim etmelisiniz. Tüm bunlara ek olarak tarhanaların direkt olarak güneş ışıklarına maruz kalmaması gerekiyor. Bu yüzden de tarhanaları hafifçe nemli ve karanlık ortamlarda saklamanız gerekmektedir.

Böceklenen tarhana kullanılabilir mi?

Tarhana ve bakliyatların böceklenmesi, oldukça can bunaltıcı bir durum olarak karşımıza çıkıyor. İnsanların en merak etmiş olduğu konulardan biri de böceklenen tarhananın kullanılabilmesi ya da kullanılamaması. Belirli detayların ortaya çıkması ile beraber tarhanaların böceklendiği görülebilmektedir. Tarhanaların böceklenmesinin arkasından yapabileceğiniz bazı uygulamalar var. Bu uygulamalardan en oldukça bilineni ise böceklenmiş olan tarhana içine defne yaprağı ya da adaçayı bitkilerinden yerleştirmek. Bu tür bir uygulama sayesine böceklenmiş ola tarhanaları, böceklerden ve güvelerden arındırabilirsiniz. Bununla beraber böceklerden ve güvelerden arındırmış olduğunuz tüm bakliyatları, gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Sadece kesinlikle tamamen böceklerden ve güvelerden arındırmanız gerekiyor. Şundan dolayı bu tür bakliyatların böceklenmesinin ana nedeni, bakliyat ürünlerinde bakterilerin üremesi. Sadece böceklerden arındırdığınız anda bu bakteriler de tarhana ve öteki bakliyatları tüketebiliyorsunuz.

Tarhana çorbası gıda değerleri nedir?

Bir orta boy porsiyon tarhana çorbası, ortalama olarak 151 kaloridir. Sadece oldukça besleyici bir gıda olan tarhan çorbası, bağışıklık sistemimizi güçlendiren vitamin ve minerallere ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden de uzmanlar, soğuk kış günlerinde nezle ve grip benzer biçimde hastalıklardan kendimizi koruyabilmek için kesinlikle tarhana çorbası tüketilmesi icap ettiğini dile getirmekteler. 1 orta boy porsiyon tarhana çorbasının gıda değerleri şu şekildedir:

100 gram

1 Porsiyon (Orta)

Karbonhidrat (g)
4.99
12.47

Protein (g)
2.3
5.75

Yağ (g)
3.29
8.22

Lif (g)
0.56
1.4

Kolesterol (mg)
10.83
27.09

Sodyum (mg)
197.07
492.68

Potasyum (mg)
142.1
355.26

Kalsiyum (mg)
78.4
196.01

Vitamin A (iu)
44.16
110.41

Vitamin C (mg)
06.03
15.07

Demir
0.5
1.25

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir