Dünya zamanı süresince birçok devlet kendine özgü alfabe üreterek onları kullanmaya adım atmıştır. Sizlere şuana kadar Türkler tarafınca kullanılan tüm alfabeleri detaylıca yazalım.

  • Göktürk Alfabesi : Bildiğiniz benzer biçimde tarihte ilk Türk adını kullanan devlet Göktürk Devleti olmuştur. Ve bu devlette kendine özgü bir alfabe yaratmıştır. Bu Göktürk Alfabesi 38 harften oluşmaktadır. Kutluk devleti zamanında kullanılmıştır.
  • Uygur Alfabesi : Tarihte ilk kere yerleşik hayata Uygur devleti geçmiştir. Ek olarak kendilerine özgü bir de alfabe üretmişlerdir. 22 harften oluşan bu alfabe bir tek Uygur devleti kullanmıştır.
  • Orhun Alfabesi : Birçok Devletin Orta Asya’da kurulmuş bulunduğunu biliyoruz. Bu devletler ise Uygur Alfabesinden fazlaca Orhun Alfabesini de yaygın olarak kullanmışlardır.
  • Soğd Alfabesi : Gene Orta Asya’da kullanılmış olan bir alfabedir. Bu alfabeyi de Uygurlar kullanmıştır.
  • İbrani Alfabesi : Hazar Türkleri tarafınca yaygın olarak kullanılmıştır.
  • Arap Alfabesi : Tarihte Türkler tarafınca en fazlaca kullanılan alfabedir. Birçok devlet yaygın olarak Arap Alfabesini kullanmıştır. En fazlaca İslamiyet’in kabulünden sonrasında kurulan devletler ve beylikler tarafınca kullanılmıştır. Karahanlılar, İhşitler, Selçuklular ve Osmanlılar fazlaca kullanmıştır. Bu saydığımız devletler içinde en fazlaca ve en uzun soluklu Arap Alfabesini kullanan devlet Osmanlı devleti olmuştur. Osmanlı kurulmadan ilkin ise Selçuklular ve Karahanlı beyliği de Arap Alfabesini kullanan devletler arasındadır.
  • Kiril Alfabesi : Bu alfabe fazlaca yaygın olarak kullanılmasa da halen daha günümüzde Orta Asya’da kurulan Türk Cumhuriyetleri tarafınca kullanılmaktadır.
  • Latin Alfabesi : Türklerin kullanmış oldukları geçmiş alfabelerin arasından sıyrılan ve halen daha günümüzde kullandığımız Latin Alfabesi olmaktadır. Bu alfabe ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti tarafınca kullanılmıştır. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devletinde Kurucu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 1 Kasım 1928 tarihinden itibaren Arap Alfabesi yerine emsalsiz olan Latin alfabesinin kullanılması sonucu alınmıştır.

Tarih süresince Türk devletlerinin kullanmış oldukları tüm alfabeler bu şekildedir. Öteki yazılarımızda görüşmek suretiyle her insana iyi emek harcamalar diliyoruz.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

Beğendim0

Efsane0

Teşekkürler0

İyiymiş0

Hahaha !0

İnanılmaz0

İlginç0

Hatalı1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir