Mezopotamya bölgesi tarih açısından dünyanın en mühim bölgesidir. Tarihin fazlaca eski devirlerinden beridir mücadelelere sahne olan Mezopotamya, insanlık tarihi için fazlaca mühim bulgular ve kalıntılar barındırmaktadır. İlk medeniyetler, dünyayı etkileyecek buluşlar, yazı ve daha pek fazlaca ilke bu bölgede atıldı. İlk dinlerin de bu bölgede çıkmış olduğu tahmin edilmektedir. Bunun en büyük kanıtı olarak Göbeklitepe gösterilmektedir.

Pek fazlaca alanda ilklere bu bölgede atılmış ve fazlaca varlıklı bir geçmişe haizdir. Gerek iklimi gerekse varlıklı toprakları v e su kaynakları olsun pek fazlaca açıdan son aşama mühim bir bölge olan Mezopotamya, doğu ile batının tam ortasında yer edinen bir geçiş bölgesiydi. Verimli hilal denilen en verimli toprakların burada bulunması, Anadolu ve Asya içinde tampon bölge olması onu fazlaca kıymetli yapmıştır. Bu ve bunun benzer biçimde pek fazlaca özelliği bulunduran Mezopotamya için fazlaca büyük savaşlar yapılmıştır. Buraya yerleşen medeniyetler tüm dünya tarihini etkileyecek buluşlara, eserlere imza atmışlardı. Mesela dünyanın en eski destanı, en eski yazılı belgeleri hep bu bölgeden çıkmıştır.

Tüm dünya 2014 senesinde Göbeklitepe ile tüm tarih algısını ve birikmiş bilgisini güncellemek mecburiyetinde bırakıldı. Şundan dolayı tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan Göbeklitepe insanlık tarihi için fazlaca mühim bulgular bulundurmaktadır. Mesela o dönemde insanların fazlaca ilkel olduğu ve mabet benzer biçimde fazlaca büyük yapıları inşa edemeyecekleri düşünülüyordu. Sadece bu data tamamen çürütülmüş durumdadır. Göbeklitepe tarihin 0 noktası olarak kabul edilmişti. Sadece Göbeklitepe keşfinin en mühim neticelerinden birisi o bölgede öteki yapıların da olabileceğiydi. Meydana getirilen kazı emekleri ile Göbeklitepe’den daha eski bir yer bulunmuş oldu. Bu yere Karahantepe adı verildi. Karahantepe Şanlıurfa şehir merkezine averaj 46 km uzaklıktadır. Tek Tek dağları ulusal parkı içinde yer almıştır.

Karahantepe aslına bakarsak 1997 senesinde keşfedilmiş bir yerdi. Sadece Göbeklitepe’deki kazılar buranın birazcık arka planda kalmasını sağlamış oldu. Karahantepe’de kazılar resmi olarak 2019 senesinde başladı. Karahantepe de tıpkı Göbeklitepe benzer biçimde fazlaca büyük bir alanda yapılmış bir yapıydı. En fazlaca dikkat çeken özelliği ise T şeklindeki taş sütunların Karahantepe’de de bulunmasıydı. Üstelik 250’den fazla taş blok tespit edilmiş durumdadır. Bu yapılar Göbeklitepe’de bulunan yapıların neredeyse aynısıydı. Bilim adamları ve arkeologlar fazlaca fazla araştırmalar yaptıysa da tam olarak ne anlam ifade ettiğini bulamadılar. Sadece en fazlaca kabul gören görüş şudur;

“Karahantepe’de bulunan bu yapılar Göbeklitepe’den daha eski olduğu için muhtemelen Karahantepe’de yaşayanların evlatları ve ya torunları Göbeklitepe’yi inşa ettiler.”

En fazlaca kabul görmüş ve en mantıklı görüşte budur. Şundan dolayı Karahantepe milattan ilkin 15.000 yıl öncesine tarihlenmektedir. Şu demek oluyor ki Göbeklitepe’den binlerce yıl ilkin yapılmış bir yerdir. Ek olarak Karahantepe resmi olarak Göbeklitepe’yi geçerek tarihin en eski yeri oldu. Şu demek oluyor ki tarihin 0 noktası isim değiştirerek Karahantepe oldu.

Karahantepe’yi fazlaca hususi de kıymetli kılan başka bir detay daha bulunmaktadır. Bu da Karahantepe’de bulunan 3 boyutlu insan tasvirleridir. Başı insan gövdesi yılan olan fazlaca büyük bir tasvir bulunmuş oldu. Bilim adamları manasını hala tam olarak çözmüş değillerdir. Ek olarak devasa büyüklükte birden fazla fanus bulunmuş oldu. Bununla birlikte ana kayaya oyularak yapılmış olan bu tasvirler ve 3 boyutlu yapılar insanlığın ilk eserleri olarak kabul edilmektedir. Ana kayada bulunan ufak kanallar orada adaklar yapıldığını ve kanın o kanallar yardımıyla tahliye edildiğini göstermektedir.

Video: Karahantepe | “Burada yaşayan insanoğlu başka bir dünyanın parçası” – DW Türkçe

https://www.youtube.com/watch?v=82jeXdieMFUVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Karahantepe | “Burada yaşayan insanoğlu başka bir dünyanın parçası” – DW Türkçe (https://www.youtube.com/watch?v=82jeXdieMFU)

Karahantepe’de bir öteki mühim detay ise sırtında leopar taşıyan insan heykelidir. Bu heykel o devrin sanatla alakalı becerisini ortaya koymaktadır. Ayriyeten o dönemdeki insanların yaşayış tarzları hakkında da fazlaca mühim bilgiler içermektedir. Karahantepe’de kazılar hala devam etmektedir. Şu anda yalnız yüzeyinde bulunanlar bile tüm dünya tarihini değiştirmeye yetmiş durumdadır. Ayriyeten Göbeklitepe ve Karahantepe haricinde o bölgede daha bir sürü kazılmayı bekleyen ören bölgeleri bulunmaktadır. Bu ören yerlerinin hepsi Şanlıurfa sınırları içinde yer aldığından son dönemlerde Şanlıurfa’ya olan ilgide her geçen gün daha da artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir