Kimilerimiz falın inanılacak bir şey olmadığını düşünürüz. Kimileri ise falları hakkaten insan yaşamı ile ilgili mühim detay ve detayları bizim ile paylaşacağınız. Fakat doğal ki fala inananlar ve inanmayanların kendi tartışması kişilerin gerçeklik algılarına kalıyor. Fala inananalar için ise fal baktırmanın birden fazla çeşidi bulunuyor. Kahvelerin telvesi ile telve falı, el çizgilerine nazaran çizgi falı ve hatta kartlar ile bakılan tarot falı şeklinde bazı çeşitler ile fal bakmak mümkün. Fal bakmak a da baktırmak isteyenler için tarot falının nasıl bakılacağını araştırdık.

Tarot falı nedir?

Tarot aslına bakarsak Orta Çağ zamanında ortaya çıkmış olan ve toplamda 78 tane karttan oluşan bir kart destesine verilen simdir. İlk ortaya çıkarıldığı süre kişilerin seçtikleri kartlara nazaran ruhsal yardım amacı güden bu deste daha sonraları ise kehanetler ve insan yaşamının yaşanış biçimine dayanan bir fal çeşidinde kullanılmaya başlandı ve böylelikle tarot falı ortaya çıktı. Tarot falında vakalar ise falcı ve fal baktıran kişilerin hem birbirleri içinde hem de kendi içlerindeki enerji değişimlerine nazaran şekillenen bir tema bulunuyor. Bu enerji bütününe nazaran kişinin hayatına dair yorumlar yapılıyor.

Tarot destesinde toplamda bulunan 78 kartın 22 tanesi arkana majör şu demek oluyor ki büyük arkana kartları. Geri kalan 56 tane kart se arkana minör şu demek oluyor ki minik arkana kartları. Ufak arkana kartlarının oluşturduğu deste günümüzde iskambil oyun kartlarının olduğu destelerin atası olarak kabul edilirken, büyük arkana kartlarının olduğu deste ise daha büyük kartlardan oluşuyor. Tarot destesinin en kuvvetli kartı ise alınyazısı çarkı. Bu kart çıkmış olduğu süre kişinin yaşamının tamamen değişeceğine inanılıyor.

Tarot falı nasıl bakılır?

Tarot falı bakılırken fala bakacak kişinin öncesinde hem kendisi için hem de destedeki kartlar için bir enerji temizlemesi yapması gerekiyor. İlk olarak kartlar masaya ters şekilde konulur ve fal baktıracak şahıs hazır hissettiği süre bu kartlardan üç tanesini seçer. Ortada kalan kart kişinin kişilik kartı olarak tanımlanır. Bu kartta kişinin iç dünyası ve kendi hayatına dair düşünceleri ön plana çıkar. Sol tarafındaki kart hayatındaki kişileri, almış olduğu kararları ve planlarını göstermektedir. Sağ tarafınca çıkan kart ise haytandaki durumlara ve planlara dair düşünceleri le duygularını ortaya çıkarmaktadır. Şu demek oluyor ki sağ kart aslına bakarsak durumun nasıl gelişeceğini, kişiyi nasıl etkileyeceğini göstermektedir. Bu kartlar kişinin ilişkileri, işleri ve geleceğini ortaya koyar. Hemen sonra ise 4 kart daha seçilir. Bu kartlar ise minik arkana kartları arasından seçilmektedir. Seçilen 4 kart ise daha minik ve gündelik vakalar ile ilgili gelişimleri barındırmaktadır.

Tarot kartlarının anlamları nedir?

Tarot falı baktırmak isteyen kişilerin tarot fallarındaki kartların anlamlarını da bilmesi gerekmektedir. Tarot öteki tüm enerji bazlı felsefelerde olduğu şeklinde hermetik aksiyum ekseni üstünde dengede bulunmaktadır. Bu felsefenin anlamı yukarıda olduğu şeklinde aşağıda da anlamına gelir. Şu demek oluyor ki tarot falında yaşam ve enerji bir dengede bulunur ve bu dengenin ne yöne doğru ilerleyeceği kartlarda çıkmaktadır. Tarot falında buluna büyük arkana ve minik arkana şu demek oluyor ki büyük  ve minik alınyazısı kartlarının anlamları şu şekildedir:

Büyük arkana kartları

Büyük arkana kartları kaderin kendisini simgeler. Hayatımızda yaşadığımız döngü, kırılma anları ve dönüm noktaları büyük arkana kartlarında çıkmaktadır. Büyük arkana kartları başlangıçları ve bitişleri denetim eden kartlardırlar. Tesirleri büyüktür ve döngüleri dönemin başlangıcından sonuna kadar kronolojiktir. Yeni dönemleri ve çığır açacak gelişimleri büyük arkana kartları denetim eder. Büyük arkana kartları bununla birlikte gizli saklı kalmış olan gerçeklerin ortaya çıkışını de simgeler.

Ufak arkana kartları

Tarot destesinde yer edinen minik arkana kartları ise daha fazlaca günlük eylemleri aktiviteler ve yaşamın düzgüsel akışında başımıza gelen ya da gelecek olan vakaları simgeler. Yaptıklarımız, yapmayı düşündüklerimiz ve yapacaklarımıza dair seçimlerinizin neler olacağı ve seçimlerimizin hayatımızı ne şekilde etkileyeceği minik arkana kartlarında ortaya konulur. Dans etmek, yiyecek yiyecek ya da su içmek şeklinde değişkenlik gösteren ve minik olaylardan, hayatımızı birazcık daha çok etkileyen bir yola çıkıp çıkmamak şeklinde durumları minik arkana kartları denetim eder. Kişinin enerjisine ve hermetik aksiyum dengesinin değişiklik anına nazaran kimi zaman minik arkana kartları büyük arkana kartlarını etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir