İnsan sağlığı açısından son aşama mühim bir gıda deposu olan tavuk, kişinin sıhhatli bir yaşam içinde olması için lüzumlu olan çeşitli bileşenleri içinde barındırmaktadır. Bilhassa vücudun protein ihtiyacını karşılamaya destek olan tavuk, kasların kuvvetlenmesine ve sıhhatli bir biçim içinde bulunması amacıyla son aşama önemlidir. Tavuk insan sağlığına bu denli yararlı bir besin olurken, tavuğun sıhhatli bir halde tüketilebilir olması da fazlasıyla önemlidir. Son dönemlerde çoğunlukla aratılan başlıklardan bir tanesi olan tavuk dışarıda kaç saatte bozulur olurken, yazımızın bu bölümünde tavuğa dair tüm bilgileri araştırma altına alacağız. İşte tavuğa ve faydalarına dair tüm detaylar…

Pişmeden tavuk dışarıda kaç saatte bozulur?

Pişmeden tavuğun dışarı kalmasının yanı sıra dışarıda kalmış olduğu ortamın sıcaklığına nazaran çeşitli ölçülerde değişkenlikler gösterebilmektedir. Mutfağınız oldukca sıcak değilse ve 18 ile 20 derecelik bir ısı bulunuyorsa bu aşamada tavuk 3 saate kadar bozulmadan kalacaktır. Tavuk pişmiş ya da pişmeden fark etmeksizin bakteri üretmeye son aşama uygun olan bir gıdadır. Oda sıcaklığında bırakmaktan ziyade bozulmasını önleyecek uygun gizleme koşullarıyla muhafaza etmeniz, tavuğunuz açısından oldukca daha sıhhatli bir tercih olacaktır.

Pişmeden tavuk iyi mi muhafaza edilmelidir?

Pişmeden tavuğu muhafaza etme noktasında dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan belli başlı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat etmeniz tavuğunuzun uzun süre sıhhatli bir halde kalmasını sağlarken bununla birlikte herhangi bir sıhhat problemi ile karşı karşıya kalmanıza engel olacaktır. Tavuğunuzu derhal birkaç saat içinde kullanacaksanız o noktada buzdolabı kısmında muhafaza edebilirken, kullanma sürenizin bir miktar daha uzun olması durumunda tavuğunuzu buzdolabınızın buzluk kısmında muhafaza etmeniz oldukca daha sıhhatli bir durum olacaktır. Tavuğunuzu muhafaza ederken herhangi bir halde hava almadığından güvenli olmanız tavuğunuzun sıhhatli bir halde kalmasına destek olacaktır.

Pişmeden tavuğun bozulmuş olduğu iyi mi anlaşılır?

Pişmeden tavuğun bozuk olduğuna işaret eden belli başlı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlara dikkat etmeniz zehirlenme durumu ile karşı karşıya kalmanızın büyük seviyede önüne geçerken bununla birlikte, sıhhatli bir besin tüketiminde olmanıza destek olacaktır. İşte pişmeden tavuğun bozulduğuna işaret eden o etmenler;

  • Pişmeden tavuğun bozulduğuna işaret eden etmenlerden bir tanesi şüphesiz rengidir. Taze tavuğun rengi pembe ve parlak bir formda olurken, tavuğun üstünde çeşitli ölçülerde kararma ya da mat bir görünüm oluştuysa bu durum pişmeden tavuğunuzun bozulduğunu gösteren etmenlerden bir tanesi olacaktır.
  • Pişmeden ette herhangi bir koku olmazken, bozma eğilimi içinde olan etlerde çeşitli ölçülerde bozulma durumu ile karşı karşıya kalmak son aşama mümkündür. Tavuğunuzda rahatsız edici bir koku bulunuyorsa bu durum tavuğunuzun bozulmuş olduğu gösteren durumların başlangıcında gelirken, kokulu olan tavuğu kesinlikle tüketmemeli ve herhangi bir canlının bu tavuğu yemesinin önüne geçmelisiniz.
  • Bazı durumlarda satın alınan tavuklarda da çeşitli durumlarda bozulma durumu ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Bu durum ile karşılaşmamak için satın aldığınız tavuk etinizin ambalajının kapalı bir formda olması ve ambalajının kesinlikle hava almamış olmaması son aşama önemlidir.
  • Son kullanma evveliyatına ehemmiyet vermeniz fazlasıyla önemlidir. Zamanı geçmiş olan tavukların tüketilmesi kişinin sağlığı açısından fazlasıyla önemlidir. Zamanı geçmiş olan tavuğun tüketilmesi direkt olarak kişinin zehirlenmesi durumu ile karşı karşıya kalmasına niçin olurken, aldığınız gıdaların sıhhat açısından uygun olup olmadığını bilgili bir halde tüketmeniz gerekmektedir.

Tavuğun gıda değerleri şu şekildedir;

Gıda Kıymeti
100 gramda
1 Porsiyon (200 g)
100 gram için günlük % kıymet*

Kalori
120 kcal
120 kcal
% 6.0

Karbonhidrat
0.0 g
0.0 g
% 0.0

Lif
0.0 g
0.0 g
% 0.0

Protein
22.5 g
22.5 g
% 45.0

Yağ
2.6 g
2.6 g
% 4.0

Kolesterol
73.0 mg
73.0 mg
% 24.3

A Vitamini
30.0 IU
30.0 IU
% 0.6

C Vitamini
0.0 mg
0.0 mg
% 0.0

Potasyum
334.0 mg
334.0 mg
% 9.5

Kalsiyum
5.0 mg
5.0 mg
% 0.5

Demir
0.4 mg
0.4 mg
% 2.1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir