Yaz aylarının en sevilen sebzelerinden bir tanesi olan taze fasulye muhteviyatında bulunan vitaminler yardımıyla kişinin sıhhatli bir yaşam içinde olmasına büyük seviyede destek olmaktadır. Yemeğinden, kavurmasına kadar kişinin sıhhatli bir yaşam sürebilmesi için beslenme periyoduna eklemesi ihtiyaç duyulan gıdalardan bir tanesi olan taze fasulyenin gaz yapmış olup yapmayacağı çoğunlukla dört gözle beklenen konulardan bir tanesi olurken, yazımızın bu bölümünde taze fasulyenin kişiye herhangi bir gaz problemi yaşatıp yaşatmayacağını araştırma altına alacağız. İşte taze fasulyeye dair dört gözle beklenen tüm detaylar…

Taze fasulye gaz yapar mı?

Taze fasulye muhteviyatında bulunan vitamin ve lifler dolayısıyla kişinin tertipli olarak tüketmesi gerektiği gıdalar içinde yer verilmiştir. Taze fasulye kişinin sıhhatli bir yaşam içinde bulunabilmesi için son aşama mühim bir besin olurken, taze fasulyenin fazlaca tüketilmesi kişinin gaz problemi ile karşı karşıya kalmasına niçin olabilmektedir. Taze fasulyenin içinde bulunan şeker miktarının yüksek olması kişinin gaz problemi ile karşı karşıya kalmasına yol açan durumların başlangıcında gelirken taze fasulyeyi kontrollü bir halde tüketmek oldukca daha sıhhatli bir tercih olacaktır. Halk içinde kuru fasulyenin gaz yapmış olduğu düşünülse de esasında taze fasulye de kişinin gaz problemi ile karşı karşıya kalmasına yol açan gıdaların başlangıcında gelmektedir. Taze fasulyenin içinde yer edinen şeker oranı, karında şişkinlik ve gaz probleminin oluşmasına niçin olabilmektedir. Gaz probleminin oluşumunu tetikleyen durumlardan bir tanesi şüphesiz taze fasulyenin tüketim modeli olurken, bilhassa yeni doğum icra eden kişilerin taze fasulye tüketmesi anne ve bebeğin gaz problemi ile karşı karşıya kalmasına niçin olabilmektedir.

Taze fasulyenin yararları nedir?

  • Folik asit noktasında son aşama mühim bir besin olan taze fasulye bilhassa gebelik döneminde fetüsün sıhhatli bir halde büyüyebilmesi açısından son aşama önemlidir. Her yaş grubuna ilişik kişinin, folik asit ve demir seviyesini yüksek ölçülerde tutabilmesi için tertipli olarak taze fasulyeyi tüketmesi fazlasıyla önemlidir.
  • Taze fasulye lifli bir sebze olurken kişinin sindirim sisteminin sıhhatli ve etken bir halde çalışmasına büyük seviyede destek olmaktadır. Taze fasulyenin lifli yapısı midenin sıhhatli ve dizgesel bir halde çalışmasına destek olan oldukça mühim bir sebze olurken, lifli sebzeler sindirimin sıhhatli bir halde gerçekleştirilmesi amacıyla son aşama önemlidir. Mideyi yormadan sindirilmeyi elde eden taze fasulyeyi, tertipli olarak tüketerek bağırsaklarınızı koruma altına alabilirsiniz.
  • Yeşil fasulye son aşama düşük bir kaloriye haizdir. Kalori noktasında düşük olan taze fasulye hem de kişinin doygunluk seviyesine ulaşmasına da büyük seviyede destek olan gıdaların başlangıcında gelmektedir. Bu durum itibarıyla taze fasulyeyi dengeli ve ölçülü olarak tüketebilir ve sıhhatli bir yaşama adım atabilirsiniz.
  • Gerginlik ve stres benzer biçimde faktörlerden uzakta kalabilmek için kişinin folik asit içeren gıdaları tüketmesi fazlasıyla önemlidir. Folik asit zengini olan taze fasulyeyi tertipli olarak tüketilmesi kişinin sıhhatli bir yaşam içinde olmasını elde eden mühim gıdalar içinde yer verilmiştir. Taze fasulyenin tüketilmesi kişinin sinir seviyesinin dengeli olmasına destek olmaktadır.
  • İçerisinde bolca oranda K vitamini bulunduran taze fasulye, kemik ve kasların sıhhatli bir halde çalışmasına büyük seviyede destek olmaktadır. Bilhassa gelişme çağındaki evlatların tertipli olarak taze fasulye tüketmesi, gelişimlerini pozitif yönde yönde etkilemektedir.

Taze fasulyenin gıda değerleri şu şekildedir;

Gıda Kıymeti
100 gramda
1 Porsiyon (150 g)
100 gram için günlük % kıymet*

Kalori
44 kcal
66.0 kcal
% 2.2

Karbonhidrat
6.99 g
10.5 g
% 2.3

Lif
2.1 g
3.1 g
% 8.3

Protein
2.2 g
3.3 g
% 4.4

Yağ
0.4 g
0.6 g
% 0.6

Kolesterol
0.0 mg
0.0 mg
% 0.0

A Vitamini
0.0 IU
0.0 IU
% 0.0

C Vitamini
16.0 mg
24.0 mg
% 26.7

Potasyum
316.0 mg
474.0 mg
% 9.0

Kalsiyum
61.0 mg
91.5 mg
% 6.1

Demir
1.1 mg
1.6 mg
% 6.1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir