TCDD süratli tren bilet iptali ve iade değişim işlemleri hakkında birçok detay gezi etmek isteyenlerin merak etmiş olduğu mevzular içinde yer verilmiştir. Son yıllarda, vakit kazanmak için havayolları tercihinin ilk ve tek seçenek olmaktan çıkmasıyla ve süratli tren projesi yardımıyla vatandaşlar tren ile gezi etmeyi tercih etmektedirler. Üstelik TCDD süratli tren bilet iptali ve iade değişim işlemleri mevzusunda kurulan bilet iade ve değişiklik sistemi yardımıyla herhangi bir mesele da yaşanmamaktadır. Bu da vatandaşların biletlerini iptal ettiklerinde ekonomik kayıplara niçin olmadan hareket etmelerini sağlamaktadır. Normal olarak bunu elde etmek için belirtilen şartlara uyulması gerekmektedir..

TCDD Bilet İptali ve Değişim İşlemleri Nereden Yapılır?

TCDD bilet iptal ve değişim işlemleri için bazı vakit engellemelerinin bilincinde olarak hareket etmeniz gerekmektedir. İptal ya da değişim işlemlerini 3 yol ile yapabilirsiniz. Gişelerden, internetten ya da alan kişi hizmetleri kanalını kullanarak tüm işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. TCDD bilet iptal-iade, TCDD bilet değişikliği ve TCDD bilet açığa alma şeklinde işlemlerde; gişeden işlemler yapılacak ise hareket saatinden minimum 15 dakika ilkin; web, davet merkezi yada başka bir satış noktası üstünden yapmak istiyorsanız kalkıştan 30 dakika ilkin yapılması gereklidir.

TCDD bilet değişiklik yapma işlemleri için ister kalkış saatinden ilkin tarih ve saat değişikliği yapabilir, isterseniz bileti açığa alarak ileri ki bir zamanda kullanabilirsiniz.

TCDD Bilet İptal Edilir Mi?

TCDD biletlerinin iptali, tren yolculuğunun türüne ve satın alınan bilet türüne nazaran değişim göstermektedir. TCDD’de YHT adında olan süratli tren seferleri, ana hat trenleri ve bölgesel tren seferlerinin değişik bilet iptal, iade ve bilet değişiklik yapma fonksiyonları vardır.

TCDD süratli tren bilet iptali kapsamında satın aldığınız biletin seviyesine nazaran YHT bilet değişikliği ve YHT süratli tren bilet iptali farklılık göstermektedir. İki tür yüksek süratli tren bilet çeşidi vardır; standart ve esnek biletler.

YHT standart biletini yalnız bir kez değişiklik yapma hakkınız bulunmaktadır. Ek olarak standart bilet alan yolcular biletlerini açığa da alma haklarına sahiplerdir. Açık biletler ise 6 aylık süre içinde kullanılmalıdır. Açık biletlerin geçerlilik süresi 6 aydan uzun değildir. Ek olarak yolcular, açığa alınan biletleri, ana hat ya da bölgesel tren seferlerinde de kullanılabilme haklarına sahiplerdir. Sadece standart biletler için süratli tren biletlerini iptal etmede para iadesi bulunmamaktadır.

Esnek biletler ile standart biletler arasındaki fark, fiyatlarının % 20 daha yüksek olmasıdır. Sadece esnek biletlerin daha çok pozitif yanları vardır. Bu biletler 3 kez bilet değişiklik yapma ve TCDD bilet açığa alma hakkına haizdir. En önemlisi, YHT, süratli tren biletlerinin iptali durumunda para iadesi de yapmaktadır.

YHT bilet iptal işlemlerinin yapılabilmesi için kalkış süresinden ilkin kesinlikle TCDD yazışma kanallarından ulaşmanız ve iptal işlemlerini başlatmanız gerekmektedir.

TCDD Bilet iptali

TCDD Bilet İptal Kesintisi

TCDD’den bilet iptal ve para iadesi istemeniz halinde bir miktar para iadesinde kesinti yapılmaktadır. Bu kesinti de satış kurallarında yer edinen bilgilere nazaran, hareketten birkaç gün ilkin meydana getirilen TCDD bilet iptal iadesi başvurusu için ücretin % 10’u kesilmektedir. Kalkış günü meydana getirilen başvurularda TCDD biletler için iade tutarı ise %20’dir.

Esnek biletinizi kredi kartı ile aldıysanız, kartınıza genel süre olarak 15 gün içinde para iadesi yapılacaktır. Tren istasyonlarından alınan TCDD süratli tren bilet iptali ve iade değişim işlemleri derhal yapılmaktadır.

Girdiğiniz gezi detayları yanlışsa yada değişiklik yapmak isterseniz internetten, cep telefonundan, davet merkezinden yada istasyondaki satış noktalarından kolayca değişim işlemlerini de yapabilirsiniz.

Kalkışa geçmiş ve kalkış saati geçmiş seferler değiştirilemez yada iade edilemez. Hareket saati geçen biletler yanmış sayılır.  TCDD Taşımacılık sebebiyle kısmen yada tamamen kullanılamayan ve gecikmeler sebebiyle transit seyahatlerine yetişemeyen yolculara para kesintisi uygulanmadan iade yapılmaktadır. Ya da yolcunun tercihine nazaran açık bilete dönüştürülebilir.

TCDD bilet yazışma için, 444 82 33 numaralı alan kişi hizmetleri telefonundan iletişime geçebilirsiniz. TCDD süratli tren bilet iptali, TCDD bilet değişim işlemleri ve seyahatle ilgili öteki mevzularda yakınma ve önerilerde bulunmak için kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir