Artık her türlü mühim bilgilerimizi telefonlarımız ya da bilgisayarlarımız benzer biçimde elektronik cihazlarımızda saklıyoruz. Bu yüzden de bu bilgilerin istediğimiz ellere geçmesini önelemek için bu cihazlarımıza şifreler koyuyoruz. Bu şifreler çoğu zaman kolay şifreler oluyor. Sadece bu kolay şifreler yüzünden de öteki insanoğlu, bizim akıllı telefonlarımızdaki bilgilere kolaylıkla erişebilmektedir. Kuvvetli şifreler yaparak, akıllı telefonlarımız ve bilgisayarlarımızdaki verileri koruyabiliriz. Bu yazımızda sizlere, telefonlarımıza koyabileceğimiz en etkili kilit ekranı şifrelerini listeledik.

Telefon şifreleri iyi mi belirlenmeli?

Akıllı telefon şifreleri belirlerken, dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan bazı detaylar var. Bu detaylardan en önemlisi ise kuvvetli şifreler kullanmak. Bu durum bir tek telefon yada bilgisayar şifreleri değil, bununla beraber toplumsal medya hesapları de ilgilendiriyor. Herhangi bir şifrenizi oldukça kolay bir halde belirlerseniz, korumak istediğiniz veriyi koruyamazsınız. şifreler, isim içerikli yada doğum zamanı benzer biçimde bilgileri kesinlikle içermemeli. Gizyazı oluştururken karmaşık detaylar içeren ve tahmin edilmesi güç olan şifreler tercih etmelisiniz. Bunlara ek olarak eğer bu tür kuvvetli şifreler belirlemekte güçlük çekiyorsanız, artık akıllı telefonlarınız, otomatikman kuvvetli şifreler belirliyor ve bu şifreleri de kendi hafızasına kaydediyor.

Akıllı telefon teknolojileri oldukça gelişmiş bir halde. Bu yüzden de bu tür şifreleri belirlerken dikkat edilmesi gerekilen bazı detaylar var. Bu detaylardan en önemlisi ise akıllı telefonlarımızdaki biyometrik teknolojileri kullanmak. Parmak izi ya da yüz tanıma benzer biçimde özellikler, akıllı telefonlarımızdaki verileri korumakta oldukça başarıya ulaşmış olabilir. Bu yüzden de akıllı telefonlarımıza gizyazı koyarken ilk olarak biyometrik şifreleri tercih etmeniz gerekiyor. Bu şekilde tahmin edilebilecek bir şifreniz olmayacak. Bu yüzden de telefonlarınızı maksimum bir halde koruyabileceksiniz.

Kolay hatırlanan kuvvetli şifreler iyi mi oluşturulur?

Kuvvetli şifreler çoğu zaman kolay hatırlanamıyor. Bu tür şifreleri oluşturmanın bazı yöntemlerini takip edebilirseniz, siz de kolay hatırlanabilir kuvvetli şifreler oluşturabilirsiniz. Yalnız sizin bildiğiniz mükemmel ve kuvvetli şifreleriniz olabilir. Gelin hep beraber kolay hatırlanabilen kuvvetli şifreleri iyi mi oluşturabileceğinizi inceleyelim.

Cümlenin baş harflerini alın

Kolay hatırlanabilir kuvvetli şifreler için cümlelerin baş harflerini kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse “bir kahvenin kırk yıl hatrı vardır” cümlesini ele alalım. Bu cümledeki baş harfleri ve sayıları kullanabilirsiniz. “1k40yhV” şeklinde bir kuvvetli gizyazı belirleyebilirsiniz. Cümlenin son harfindeki kelimenin baş harfini de büyük olarak yapabilir, bu şekilde kendinize mükemmel bir gizyazı belirleyebilirsiniz. Sadece verdiğimiz örnek yerine değişik cümleler ve şifreler kullanmalısınız.

Kelimelerdeki bazı harfleri benzer rakamlarla değiştirin

Kuvvetli gizyazı belirleyebilmek için kelimelerin harflerini benzer rakamlar ile değiştirerek de kullanabilirsiniz. Bu şekilde kendinize kuvvetli şifreler belirlemek mümkün. Mesela “Pimapen” kelimesini ele alalım. Bu kelimenin bazı harflerini değişik rakamlar yada benzer değişik harfler ile değiştirip kendinize kuvvetli şifreler belirlemek mümkün. Bunun için “P1mVp3n” şeklinde bir gizyazı belirleyebilir ve akıllı telefonunuzun güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Bazı harfler yerine hususi karakterler

Kuvvetli gizyazı oluşturmak için gizyazı içinde kesinlik hususi karakterlere yer vermeniz gerekiyor. Ne kadar değişik bileşen olursa, kuvvetli şifrelerin güçleri daha iyi olacak ve güvenlik mevzusunda oldukça daha etkili olacak. Bunun için kendinize hususi bir kelime seçebilir ve bunu kelimenin bazı hecelerini hususi karakterler ile değiştirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse “Gülseren” kelimesini ele alabiliriz. Gülseren kelimesi yerine “:)SereN” şeklinde kendinize bir gizyazı belirleyebilirsiniz.

Tüm bu şekilleri deneyerek kendi kuvvetli şifrelerinizi belirleyebilirsiniz. eğer bir kuvvetli gizyazı belirlemek istiyorsanız, bir tek sayılar ya da harf içeren şifreler yerine hususi karakterler, büyük ve minik harflerin olduğu şifreler belirlemeniz gerekiyor. Bu şekilde akıllı telefonları, toplumsal medya hesapları ve herhangi bir oturumunuzu rahatça koruyabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir