Daha oldukça gençlik zamanlarında arkadaşlara latife yapmak ya da geçmiş dönemlerde tanımış olduğu insanları aramak isteyenlerin tercih edebileceği bir ey olan gizli numara ile davet yapma özelliği, rahat bir latife ya da bir hasret duygusunun getirisinden oldukça, kimi zaman insanların hususi hayatına müdahale ya da tehdit şeklinde ciddi suçları barındıran tehlikeli bir durum olarak da karşımıza çıkabilir. Bundan dolayı telefonlarda gizli numaradan gelen çağrıları kapatmak en sağlıklısı olacaktır. Telefonda gizli numara kapatma hususi durumunu nasıl etken hale getirebileceğinizi sizler için araştırdık.

Gizli numaradan gelen arama nedir?

Gizli numaradan gelen arama pek çoğumuzun karşısına çıkmıştır. Belirli kodların aranacak kişinin telefon numarasının önüne yazılması ile arayan kimliği belirsiz olarak değişmiş olur ve karşınızdaki kişiyi gizli numaradan aramış olmuş olursunuz. Böylelikle karşınızdaki şahıs sizinle konuşurken telefon numaranızı göremez ve sizin kim olduğunuzu bilmez. Sadece bu durum çekince arz den bir durumdur. Gizli numaralardan gelen aramalar kimi zaman rahat bir latife olabileceği şeklinde karşınızdaki kişinin kim bulunduğunu bilmediğiniz bu konuşmalarda ciddi sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Telefonda gizli numara kapatma işlemi nasıl yapılır?

Telefonda gelen gizli aramayı kapatma hususi durumunu etkinleştirmek isteyenlerin uygulanması ihtiyaç duyulan bazı adımlar var. Bu adımların uygulanması ile gizli numaradan sizi aramak isteyenlerin aramalarının geri dönmesini sağlayabilirsiniz. bu şekilde kişisel verilerinizi, konuşma kayıtlarında karşı tarafın gerçekliğini ve kendi güvenliğinizi koruma altına alabilir ve oluşabilecek sorunlardan korunmuş olabilirsiniz. Telefonda gizli aramayı kapatma özelliğin aktifleştirmek için uygulamanız ihtiyaç duyulan adımlar kullandığınız hattın bağlı olduğu GSM operatörüne nazaran değişiklik gösteriyor. Türkcell, Vodafone ve Türk Telekom hatlarına gizli aramayı kapatma özelliğiniz etken etmek için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

Turkcell telefonu gizli aramaya kapatma

Telefon numaranız Turkcell hattına haiz ise telefonlarınızda gizli arama kapatma hususi durumunu etkinleştirmek için telefonunuzun arama kısmına girmeniz ve *253# tuşlarını yazarak ara butonuna basmanız gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonrasında telefonunuzu ekranında bir bilgilendirme mesajı çıkacak ve telefonunuzun gelen gizli aramalara kapandığını söyleyecek. Bu numaraları yine tuşlayıp ara butonuna bastığınızda se telefonunuz gizli aramaya yine açılacaktır. Ek olarak Turkcell öteki operatörlerden değişik olarak gizli numaradan arayan kişiye bir sesli bildiri dinletiyor ve düzgüsel aramalarla bu kişiye ulaşılabildiğini konu alıyor.

Vodafone telefonu gizli aramaya kapatma

Vodafone hattı kullanan bireyler telefonlarında gelen gizli aramaları kapatmak için rahat bir SMS göndermeleri halinde bu özelliği etken hale getirebiliyorlar. Vodafone hattınızda gelen gizli aramaları kapatmak için telefonunuzun mesajlar kısmını açın ve yeni bildiri oluşturun. Metin kısmına GIZLI AC yazarak 7046’ya bildiri atabilirsiniz. Bu mesajı attığınız vakit telefonunuz gizli aramalara kapanacaktır. Aynı mesajı yine yazmanız ve gene 7046’ya göndermeniz halinde ise telefonunuz gelen gizli aramalara yine açılacaktır. Bu işlemi yaptığınız takdirde sizi arayan gizli numaralar ulaşamayacaktır.

Türk Telekom telefonu gizli aramaya kapatma

Türk Telekom hattı kullanan bireyler de öteki GSM operatörlerinde olduğu şeklinde kolaylıkla telefonlarını gelen gizli aramalara kapatabilirler. Türk Telekom hattınızı gelen gizli aramalara kapatmak için uygulayacağınız işlem ise oldukça rahat Türk Telekom telefonu gizli aramaya kapatma hususi durumunu etken hale getirmek için telefonunuzun arama kısmını açın ve klavyede bulunan *253# tuşlarına tıklayarak ara butonuna basın. bu aramayı yaptıktan sonrasında tıpkı Turkcell hatlarda olduğu şeklinde bir SMS il telefonunuzun gizli aramalara kapandığını görmüş olacaksınız. Sadece Türk Telekom Turkcell şeklinde arayan gizli numaraya bir bildiri bırakmıyor, gizli numaradan meydana getirilen aramlar direkt olarak düşüyor. Ek olarak Türk Telekom kullanıcıları bu işlemi tekrarlayarak telefonlarını yine gelen gizli aramalara açabilirler.

Telefonu gelen gizli aramaya kapattıktan sonrasında gizli arama yapılabilir mi?

Telefonlarda uygulayacağınız bu adımlar ile gelen gizli aramaları saf dışı bırakmış olmuş olursunuz. Bu karşı tarafın sizi gizli numaradan araması olanağını ortadan kaldırmaz, yalnızca arada bağlantı koparılarak çağrının size gelmesi engellenir. Bununla birlikte bu özellik yalnızca gelen aramalar içindir. Doğrusu telefonlarınız gelen gizli aramalara kapalı iken, gizli numaradan arama hususi durumunu giden aramalara kullanmanız mümkündür, bu durum değişmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir