Kişisel veriler; belirli bir kanun maddesi ile hususi olarak düzenlenmiş olan, işlenmesine yetkili kurumlar haricinde müdahale yapılamayacak olan ve elde edilmemesi ihtiyaç duyulan verilerdendir. Naturel olarak da, telefonla konuşurken ses kaydetme durumunun da yasal olmadığı bilinmelidir.

Ciddi bir mahkeme için kanıt niteliğindeki bilgilerin kayıt içinde olması durumunda dahil, ses kaydının kullanılması ve kanıt olarak sunulması mümkün değildir. Bu bağlamda; telefonla konulurken ses kaydetmenin niçin yasal olmadığı, ne şekilde yasal hale getirilebilecek olduğu ve nasıl ses kaydetme işleminin yapılacağı, öğrenilmelidir.

Telefonla görüşürken ses kaydı (telefon izinleri)

Telefonda Konuşurken Ses Kaydetme Niçin Yasal Değildir?

İnsanlar, günlük yaşam içinde, telefonla konuşurken yada öteki işlemlerini yaparken; kendilerine ilişik olan, ailelerine ilişik olan yada çalışmış oldukları işlerle ilgili olan verileri dışa vuruyor olabilirler. Ek olarak, hususi olması ihtiyaç duyulan öteki durumlara dair konuşmaların da telefon üstünden aktarılması mümkündür.

Bu yüzden, telefonla meydana getirilen konuşmaların ses kaydına alınması, kişisel verilerin elde edilmesine dayanılarak yasaklanmıştır. Yalnızca bazı durumlar için telefonla konuşulanların kaydedilmesi söz mevzusu olurken, bu durumlar kural dışı olarak kabul edilir.

Telefonla görüşürken ses kaydı

Telefonda Konuşurken Ses Kaydetme Hangi Durumlarda Yasal Olur?

Telefonla meydana getirilen konuşmaların herhangi bir kayıt yöntemiyle elde edilmesi, bir çok durumda yasal değildir. Sadece, bazı istisnai durumlar için ses kaydı yapılabilir.

Bu durumlar şöyledir:

  • Herhangi bir kuruma ilişik alan kişi temsilcileri arandığı süre, hizmet kalitesinin denetim edilmesi ve ihtiyaç duyulan denetimleri sağlamak amacıyla tüm görüşme kaydedilir.
  • Her iki taraf için de çıkar sağlaması amaçlanan, her iki tarafça malum ve kabul edilen durumlarda ses kaydı yapılabilir.
  • Eğitim amaçlı olan, eğitimcilerin en başından izin vermiş olduğu şekilde içeriklerin elde edilmesi için ses kaydı yapılabilir.
  • Savcılık tarafınca açılmış olan bir dava sürecinde, kanıt olması amacıyla, devam eden bir mahkemeye kanıt sunmak amacıyla ses kaydı yapılabilir.

Bu durumların haricinde kalan, bilhassa de karşı tarafın rızası alınmadan meydana gelen ses kaydı işlemleri kabahat teşkil edecektir.

Telefonla görüşürken ses kaydı (Kullanım koşulları)

Telefonla Konuşurken Ses Kaydetme Nasıl Olur?

Telefonla konuşurken ses kaydetmek için, ilk olarak ses kayıt hususi durumunun telefon üstüne yerleştirilmesi gerekir. Önceki seneler içinde, her akıllı telefonun arama kısmında ses kaydına izin verilen bir alan bulunurdu. Bu alanın tercih edilmesi durumunda, karşı tarafın haberi olmaksızın konuşmalar kayıt altına alınırdı. Sadece; Kişisel Verilerin Korunması Kanunu sonrasında, her aygıt için yeni bir güncellemeye yer verilmiş ve telefon konuşmalarının kaydedilmesi ortadan kaldırılmıştır.

Bu durumda, aygıt hafızasına yerleştirilecek olan destek uygulama yardımıyla, konuşma esnasında uygulamanın etken olması sağlanır ve görüşmeler kaydedilecektir. Bir öteki yöntemde ise, telefonla meydana getirilen konuşmalar, ses kaydetme niteliği olan ayrı bir aygıt tarafınca kaydedilebilir. Her iki durumda da aynı görüşmeler kayıt altına alınacaktır.

Telefonla Konuşurken Ses Kaydının Yapılması

Akıllı cihazlar üstünde yer edinen uygulama indirme alanları, her türlü uygulamanın aygıt üstüne kurulması için olanak elde eden alanlardır. Naturel olarak, telefon görüşmelerinin kayıt altına alınması için uygulama alanına giriş sağlanmalıdır. Aranacak uygulamalar kısmına ‘Telefon konuşma sesleri kaydedici’ yazılır ve ortaya çıkan uygulamalardan aygıt için en uygun olanı tercih edilir.

Ondan sonra, cihaza indirilmiş olan uygulamaya giriş yapılır ve ‘Bu uygulamanın telefon rehberine, kişilere ve mikrofona erişmesine izin ver.’ sekmesine tıklanır. Uygulamanın direkt aygıt üstündeki aramalara bağlanmasından derhal sonrasında, meydana getirilen bir aramada, ekranda açık sekme olarak yer edinen ses kayıt tuşuna basılarak görüşmeler kaydedilebilir. Benzer şekilde, meydana getirilen görüşme esnasında; görüşmeden gelen ve görüşme esnasında karşıya söylenen seslerin kafi bir ses seviyesinde ayrı bir cihaza kaydedilmesiyle de kayıt oluşacaktır.

İzleyin: GÖRÜŞME KAYDI NASIL YAPILIR? (En İyi Görüşme Kayıt Programı)

https://www.youtube.com/watch?v=Rnz8hTFBQUcVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: GÖRÜŞME KAYDI NASIL YAPILIR? (En İyi Görüşme Kayıt Programı) (https://www.youtube.com/watch?v=Rnz8hTFBQUc)

Telefonla Konuşurken Ses Kaydetme Sonrası Neler Olur?

Telefonla konuşurken alınan ses kayıtları, bir tarafın şikayeti olmaksızın savcılık tarafınca incelenmeye alınamaz. Yalnızca; hukukla ilgili ve siyasetle ilgili işler yürüten, tanınmış insan konumunda olan ve bu tür durumları taşıyan insanoğlu için ses kaydı direkt tespit edilebilir. Bu durumda, direkt savcılık tarafınca soruşturmanın başlatılmasını sağlamak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir