Son teknoloji mobil iletişimde telefonlarınızdaki tehlikeli uygulamalar sıralaması ile sizde verilerinizi güvenlik altına alın. Mobil uygulama dünyasında pek fazlaca seçenek var ve bu seçenekler her geçen gün artıyor. Cihazınızın sağlığına ve verilerinizin güvenliğine ehemmiyet veriyorsanız, belirli uygulama kategorilerini yüklememelisiniz. Ek olarak bu mevzuda işletim sistemleri içinde hiçbir fark yoktur.

Bu sayı, ilişkin olduğunuz kullanıcı kategorisine bakılırsa değişim izah edebilir. O halde soralım: Bu uygulamaları niçin telefonunuza yüklüyorsunuz? İşte bu probleminin cevabı, cihazınızla ve sizinle direkt ilgili olanı ortaya koyuyor. Bir çok insan, 2018’de zirveye ulaşan veri güvenliğini ciddiye almıyor. Yakında kişisel verilerimiz bizim için büyük bir kaygı deposu olacak ve giderek daha çok insan bu mevzuda endişelenecek. Öte taraftan fena niyetli mobil uygulamaların aygıt sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini de söylemek gerekiyor. Piliniz hızla boşalmaya başlarsa ve telefonunuz ansızın kapanmaya başlarsa, muhtemelen arkasındaki uygulamayı görmezden geliyorsunuz anlamına gelir.

Uygulama yapmak ve yayınlamak emek istiyor. Android ve iOS platformları güvenlik açısından değişik seçenekler, değişik niteliklere haiz uygulamalar sunsalarda mühim bir detay var. İyi bir geliştirici, eğer amacı kötüyse hem Apple’ı hem de Google’ı manipüle edebiliyor. Peki o halde ne yapacağız? Cihazımıza zarar verecek, verilerimizi çalacak uygulama türlerinden uzak duracağız. Bu uygulamaların ne tür uygulamalar bulunduğunu ve cihazınıza hangi şekilde zarar verdiğini öğrenerek ileride sıkıtı çekmemeniz için yazıyı dikkatli bir halde okumalısınız.

RAM Performansını Arttırmak Amaçlı Yüklenen Uygulamalar

Mobil uygulamalar arka planda donanımdaki en mühim bileşenlerden önde gelen RAM belleği yardımıyla çalışır. Ek olarak mobil cihazınızın pilinden fazlaca fazla enerji tüketirler. Bilhassa hızlanarak ve daha akıcı kullanım vaadiyle RAM belleğinden tutum elde eden uygulamalar, telefon ekranınız kapalıyken bile neredeyse pilinizi tüketebilir.

Kısa sürede tükenen bir pilin uzun süre şarj edilmesi ve boşalım edilmesi pilin ömrünü kısaltabilir. Bu, telefonunuzu şarj etmeden daha azca süre kullanmanıza sebep olur ve kısa süre içinde şarj olmadan duramazlar. Eğer Android kullanıcısıysanız bu uygulamaları indirmek yerine mobil cihazınızın RAM kullanımını dengelemek için telefonun ayarlar bölümünde ek seçeneklere erişebilirsiniz. Bu şekilde üçüncü uygulamalara gerek kalmadan sorununuzu halledebilirsiniz.

Dosya Temizleme Adı Altında İndirilen Uygulamaları

Maalesef bu tür temizleyici uygulamalar da cihazınızı tehlikeye sokmaktadır. Mobil cihazınızda boş bellek dosyalarından çoğalttığı için sizin gözünüzde cihazın performansı artmış şeklinde görünebilir. Bu tür uygulamalar bu şekilde iş koşturmacasındadır. Mobil telefonunuz içindeki bu biçim hizmet verdiği iddia edilen uygulamalar cihazdan kaldırıldıktan sonrasında bile cihazınızı bir çöplüğe çevirebilir. Bununla birlikte cep telefonu hafızası için indirilen öteki uygulamalar telefonda öteki uygulamadan kalan çöplüğü temizlemeye çalışır.

Buraya kadar bahsettiğimiz her şey düzgüsel görünüyor. Sadece gene, arka planda çalışan ve pil performansını ciddi şekilde etkileyen, kimi zaman silinmemesi ihtiyaç duyulan mühim çekirdek dosyaları silen uygulamalardan bahsediyoruz. Bu uygulamalar zaman içinde cihazınızın dengesini bozabilir ve aygıt düzeninizi bozabilir.

Ne yapmalısın? Aslen fazlaca kolay. İlk olarak telefonda ayarlara, depolamaya gidin ve “boş alan” simgesine tıklayın. Bu aşamada ya kullanmadığınız uygulamaları silin ya da uygulamalar listesinden “Önbelleği Temizle” seçeneğine dokunun. Bir öteki seçenek olarak Google’ın Files uygulamasını marketten indirebilir ve verilerinizi tertipli olarak temizleyebilirsiniz. Böylelikle öteki gereksiz uygulamalara ihtiyacınız kalmayacaktır.

Cihazların İçerisinde Evvelinde Anlaşmalı Olarak Yüklenen Uygulamalar

Yeni bir telefon satın aldığınızda, bazı oyunların ve uygulamaların üreticinin protokolüne bakılırsa cihazın içinde kutudan çıkarıldığını görmüş olacaksınız. Otel arama uygulamaları, tanıdık olmayan ofis uygulamaları, alışveriş uygulamaları ve hatta toplumsal medya uygulamaları şeklinde birçok sizin bilginiz haricinde üreticilerden gelen uygulamalar. Bu uygulamalar size bir ihtimal gereklidir, sadece üreticiniz tarafınca size dayatılmaz.

Ne yazık ki, tüm üreticiler evvelinde yüklenmiş uygulamaları kaldırmanıza izin vermiyor. Bu amaçla bu uygulamaları eylemsiz hale getirmek en verimli ve toplu çözümlerden biridir. Ayarlar’a gidin, Uygulamalar sekmesini açın, peşinden kullanamadığınız yada silemediğiniz her uygulamaya dokunun ve peşinden aşağıdakileri yapın:

  • İzinler kısmından tüm izinleri dönem dışı bırakma işlemini yapın,
  • Depolama seçeneğinden ilk olarak “Önbelleği ” ondan sonra ise “Veri temizleme” seçeneklerine tıklayın,
  • Veri kullanımı kısmından Arka plan verisini ve gördüğünüz Sınırsız veri kullanımının dönem dışı kalmasını sağlayın
  • Uygulamanın ayrıntılar ekranında “Zorla Durdur” seçeneğini seçerek uygulamayı dönem dışı bırakın.

Bu işlemler sonrasında bu tür uygulamalar eylemsiz hale gelmiş olarak öteki seçenekleri aklınızdan silmenizi sağlar. Böylelikle güvemle aleti kullanmaya devam edebilirsiniz.

Pil Ömrünü Arttırmak İçin Ve Bu Benzeri Hizmetlerde Sunulan Uygulamalar

Tıpkı RAM ve durağan(durgun) hafıza hücrelerini yenilediğini iddia eden uygulamalar şeklinde, pil dostu olduklarını iddia eden uygulamalar da masum değildir. Bundan dolayı tüm işletim sistemi genelinde çalışan tüm uygulamalara ve hizmetlere erişim sağlayarak cihazınızı kısıtlarlar. Bilhassa Android 7.0 ve üstü cihazlarda pil optimizasyon uygulamaları işe yaramaz. Bundan dolayı bu sürümler pilden tam anlamıyla yararlanacak şekilde programlanmıştır.

Peki, bu mevzuda ne yapabilirsin? Ilk olarak cihazın ayarlar bölümünden pil (yada güç tüketimi) kısmına gidin ve aşağı kaydırdığınızda, son birkaç saat içinde en fazlaca güç tüketen uygulamaların bir listesini görmüş olacaksınız. Gördüğünüz bölümde ki mevcut uygulamaların durması için durmaya zorla seçeneğinden uygulamayı dönem dışı bırakın. Bu uygulamalarda bildirim geldiği an yine etken olma durumları mevcuttur.

Yüksek Veri Bulunduran Toplumsal Medya Uygulamaları

Cihazınız ne kadar üst düzey olursa olsun, Feysbuk ve Messenger şeklinde uygulamalar bir süre sonrasında istenmeyen yan etkilere haiz olmaya başlayacaktır. GB cinsinden GB biriktiren arka plan dosyaları artık performansı ciddi şekilde etkilemeye başlıyor. Bu uygulamalara ek olarak, Feysbuk Lite, Messenger Lite ve daha fazlası şeklinde seçenekleri de seçebilirsiniz.

Uygulamanın Lite sürümü yoksa, İnternet tarayıcınız üstünden kullanabilirsiniz. Tarayıcı desteği olmayan bir uygulama kullanıyorsanız, Dosya temizleme adı altında indirilen uygulamalar bölümündeki işlem sırasını izleyerek ana uygulamanın verilerini temizleyebilirsiniz.

Aygıt Haricinde Dosya Yöneticisi uygulamaları

Cihazınızda yer edinen hususi dosyalarınıza süratli bir halde ulaşmak isteyebilirsiniz. Üreticiniz size harici bir dosya yöneticisi sağlamasa bile, dosya yönetimi için üçüncü taraf uygulamaları kullanmak maalesef güvenli bir seçenek değildir. Bunun sebebi, üreticilerin çoğu zaman bu dosyalara uygulama haricinde erişim sağlamamasıdır. Depolama sıralamasında Dosyalar’a giderek ve peşinden Dosyalar etiketli bir düğmeye dokunarak Depolama ayarlarına erişebilirsiniz. Bu, yeni klasörler oluşturmanıza ve aralarında dosya taşımanıza olanak tanır.

Teknolojide Gizlilik Sunan ve Oldukça Popüler Görünen Fakat Güvenilir Olmayan Yazılımlar

Google Chrome adlı tarayıcıya göz atmaktan pek hoşlanmıyorsanız, bu tarayıcı haricinde birçok alternatif var. Bununla birlikte aygıt üreticinizin tarayıcılarından da kullanmak istemiyorsanız bu alternatifler devreye girmektedir. Bu alternatif tarayıcıların bir çok parasız VPN sağlar. Ek olarak cihazınızın her köşesinden veri toplama kabiliyetine de sahiptirler.

Bu tarayıcıların bir çok, tüm bu verilerin bir ücret karşılığında toplanmasına müsaade edecektir. Bu güvensiz alternatif tarayıcıları kullanmak yerine Opera, Microsoft Edge, Mozilla Firefox ve Mint şeklinde öteki tarayıcıları kullanabilirsiniz. Bu tarayıcılar sizlere Lite sürümleri sunar.

Ses Performansını Arttıran Ve Medya Oynatıcı Telefon Uygulamaları

Android’in yerleşik hizmetleri, cihazda depolanan bazı değişik uzantılı videoları ve fotoğrafları açmak için kafi olmayabilir. Ek olarak, Google Play Müzik ve öteki müzik çalarlar, bir kullanıcının isteyebileceği her şeye haiz olmayabilir. Bu yüzden, kullanıcılar dosyalarını görüntülemek için üçüncü taraf bir uygulama kullanmayı ve bu tarz şeyleri .mkv şeklinde ek uzantılarla açmayı düşünmelidir.

GOM ve VLC şeklinde oyuncular, uygulamalarıyla Android yaşamına ün kazandırıyor. Alternatif olarak, Feysbuk ve Snapchat şeklinde efsanevi oyuncuların uygulamalarına başvurmayı düşünün. Örneğin cep telefonunuzun sesi istediğiniz şeklinde değil ise herhangi bir uygulama yardımıyla sesi istediğiniz şeklinde olmayacaktır. Yazılım adı altında cihazınızdaki ses performansını düzeltebilir fakat bu tür uygulamalar cihazınızda maalesef ki kalıcı hasarlara niçin olabilir.

Fotoğraf Ve Video Düzenleyiciler

Adlarını tanımadığınız uygulama geliştiricilerine güvenmeyin. Bunun yerine, galerilerinin güvenilirliğini sağlamak için bu uygulamaların yapımcılarını araştırın. Fotoğraf düzenleme uygulamaları söz mevzusu olduğunda, yalnızca tanınmış firmalar bu tarz şeyleri size sağlamalıdır. Ek olarak, ilkin incelemeleri ve geri bildirimleri dikkatlice okumadan bu uygulamaları indirmeyin. Birçok popüler firmanın aslına bakarsan muhteşem fotoğraf düzenleme uygulamaları var. Fotoğraflarınıza filtre uygularken, fena amaçlı yazılım olmadan kimselerle paylaşmayın.

Virüs Kapsamında Tüm Anti Uygulamalar

Antivirüs uygulamaları kullanıcılara ender avantajlar sunuyor. Bahsettiğimiz maddelerde geçen tavsiyelere dikkat ettiğiniz müddetçe herhangi bir virüsten korkmanıza gerek kalmaz. Düzgüsel bir kullanım ile cihazlarınıza fena amaçlı yazılım bulaşması olasılığı oldukça azdır. Fakat bunlara gerek kalmadan cihazlarını güncel tutmak ve kesin bir işletim sistemi çalıştırmak, virüs bulaşma riskini azaltır. Ek olarak güvenli kullanımla ilgili öteki tüm tavsiyelere dikkat edilmesi riski daha da azaltabilir.

Google Play Store uygulamalarının yüklenmesi güvenlidir zira Google’ın mağaza dışından indirilen dosyalara erişimi yoktur. Bu, birçok cihaza fena amaçlı yazılım bulaşmasına niçin oldu. Piyasa dışından indirdiğiniz dosyaları daima telefonunuzdaki virüslere karşı taramalısınız. Ek olarak, telefonunuza market dışından uygulama yüklemeyin. İndirseniz bile, dosyanın telefonunuza aktarılmasının güvenli olduğundan güvenli olun.

Bu listeyi okuduktan sonrasında yüklenecek bir uygulama bulmak zor olsa da, telefonunuzun güvenli ve sıhhatli kalmasını sağlamak için gereklidir. Ek olarak, bu listedeki her uygulama, yüklüyse potansiyel olarak telefonunuzda sorunlara niçin olabilir. Bu yüzden, bu listedeki her uygulamayı yüklemekten kaçınmak en iyisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir