Her geçen gün akıllı telefon teknolojisi de ilerlemeye devam ediyor. Sadece halen devam etmekte olan oldukça büyük bir mesele var. Bu mesele ise akıllı telefonların bataryaları. Akıllı telefon bataryaları, geçtiğimiz yıllara oranla oldukça daha iyi bir konumda. Sadece halen tam istenilen şekilde bir akıllı telefon bataryası mevcut değil. Bu yüzden de akıllı telefonların bataryaları, maksimum 1,5 gün kadar dayanıyor. Bu süreyi kısaltmamak için de akıllı telefonlarımızı şarj ederken dikkatli olmalı ve doğru bir halde şarj etmemiz gerekiyor. Bu yazımızda sizlere, akıllı telefonlarımızı şarj ederken nelere dikkat etmeniz icap ettiğini anlattık.

Akıllı telefonlar iyi mi şarj edilmeli?

Yeni nesil akıllı telefonları şarj ederken dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan bazı durumlar var. Bu durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Şu sebeple akıllı telefonlarımızı şarj ederken yanlış hamleler yaptığımız zamanlarda akıllı telefonların pilleri şarj ederken yanlış yapacağınız bazı hamleler, akıllı telefonlarımızın pillerinin performanslarının oldukça kısa sürede kısalmasına niçin olacaktır. Bu yüzden de akıllı telefonları doğru bir halde şarj etmek gerekiyor. Gelin hep brilikte akıllı telefonları şarj ederken nelere dikkat etmemiz icap ettiğini inceleyelim.

Doğru zamanları takip edin

Çoğu zaman insanoğlu, akıllı telefonlarını şarj ederken devamlı olarak pillerin tamamen boşalmasını ya da oldukça düşük seviyelere gelmesini bekliyor. Daha sorna ise bu şekilde akıllı telefonlarını şarj ediyor. Eski nesi cep telefonları için bu durum geçerli olsa bile yeni nesil akıllı telefonların pillerinin oldukça daha değişik teknolojiler içermektedir. Bu yüzden de bu şekilde bir şarj döngüsü yaratmak, yeni nesil akıllı telefonların pillerinin oldukça kısa süreler içinde performans düşmesine niçin olur.

Akıllı telefonları şarj ederken asla telefon bataryasının bitme noktasına gelmesine izin vermeyin. Şu sebeple yeni nesil akıllı telefonların pilleri her bir şarj döngüsünde ömürleri kısalıyor. Bir şarj döngüsü ise pilin yüzde 0’dan yüzde 100 seviyesine gelmesi ile tamamlanıyor. Bu yüzden de akıllı telefonlarımızın pillerinin oldukça düşük seviyelerde şarja takılması, pek de sıhhatli bir hamle olmayacaktır. Akıllı telefonları şarj ederken pil seviyesinin daha oldukça yüzde 35 ile yüzde 85 içinde kalması, akıllı telefonlarınızın pillerinin oldukça daha uzun ömürlü olmasını elde edecektir.

Yanlış şarj elleri kullanmayın

Bildiğiniz şeklinde piyasada birçok orijinal olmayan ürün bulunuyor. Bu ürünler, fiyat olarak size makul gelebilir. Sadece telefonunuz için çok da fazla iyi olmayabilir. Şu sebeple orijinal olmayan şarj aletlerinin elektrik değerleri, akıllı telefonlarınızın pillerine zarar verebilmektedir. bu da size ileride oldukça daha büyük harcamalar çıkartabilmektedir. Bu durumlara dikkat etmeli ve en azından bir kere para verip orijinal şarj aletleri satın almalısınız. Yanlış elektrik değerlerine haiz olan şarj cihazları, akıllı telefon pillerine daha azca elektrik verecektir. Bu da telefonunuzun pilleri için iyi olmayabilir. Bir öteki taraftan oldukça fazla elektrik verebilir. Bu da pillerin ısınmasına niçin olabilir. Isınan akıllı telefon pillerinin de ömürleri çabucak kısalacaktır.

Telefon şarjdayken daha çok ısınmamalı

Akıllı telefon pillerimiz, şarj olurken belli bir seviyeye kadar ısınacaktır. Sadece daha çok ısınması, akıllı telefonunuzun pillerinin ömürlerinin kısalmasına niçin olacaktır. bu yüzden de akıllı telefonlarınızı şarj ederken kullanmak, teknik olarak mantıklı bir fiil değildir. Şu sebeple akıllı telefonlarımızı kullandığımız esnada, telefonlar belli bir seviyeye kadar ısınıyor. Bu ısılar makul seviyelerde olabilir. Sadece hem şarj olurken bataryanın ısınması hem telefonu kullanırken işlemcinin ısınması, bataryanın normalden oldukça daha çok ısınmasına niçin olacak. Bu yüzden de akıllı telefon bataryaları gereğinen fazla ısınacağı için bataryaların ömürleri kısalacak. Bunun yerine akıllı telefonları şarjdayken kullanmamak gerekmektedir. Bu sayede batarya sağlığını koruyabilirsiniz. Ek olarak akıllı telefonlarınızı oldukça sıcak yada oldukça soğuk ortamlardan uzak tutmanız gerekiyor. Akıllı telefonların oldukça soğuk ortamlarda bulunması da akıllı telefon bataryalarına zarar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir