Hayatımızın her anında akıllı telefonlarımız yanımızda. Öyleki ki onlar olmadan kapıdan dışarı adım bile atmıyoruz zira artık tüm yaşamımız bu cihazların içinde idame ettirdiğimiz bir yapıya geldi. Fakat kimi zaman şarj aletlerimizi yanımıza almayı unutup ufak problemler yaşadığımız ve mobil yaşamımız ile bağlantımızın koptuğu anlamış olur da oluyor. Devamlı olarak çalışır tuttuğumuz telefonlarımızın pil sağlığı da bundan dolayı yavaş yavaş sönüyor. Pil sağlığını nasıl koruyacağınıza dair detayları sizin için derledik.

Telefonlarda pil sağlığı

Telefon kullanıcıları Android ve iPhone kullanıcıları olarak ikiye ayrılmakta. Kimileri kamerası, işletim sebebiyle İphone tercih ederken öteki bir kesim ise kuvvetli bataryası ve alışıldık kullanım sistemi için Android telefonlar kullanıyor. Pek fazlaca kez karşılaştırması yapıldığ için artık nerede ise hepimiz tarafınca biliniyor ki Android telefonların pil sağlığı ömrü iPhone’a nazaran fazlaca daha uzun. Fakat gene de bu telefonunuzun bataryasını öldüremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. biz şeklinde kanlı canlı olmasalar da teknolojik birer canlı olan telefonlarımız da yaşayan her şey şeklinde ölümle karşı karşıya geliyor. Bu durumda yapabileceğimiz şey telefonumuzun pil sağlığını konmtrol etmek ve ömrünü nasıl uzatacağımızı bulmak.

Telefon şarj

Android telefonlar için pil sağlığı

Android telefonlar için modelden modele pil sağlığı sorgulama yöntemi değişse de ortak bir uygulama olarak Play Store içinde yer edinen AccuBattery uygulamasını yükleyerek pil sağlığınızı ve hangi uygulamanın ne kadar güç kullandığını görebilirsiniz. Telefonunuzun içinde de buna benzer bir özellik bulunuyor. Modelden modele ifadeler değişim gösterse de temelde yapacağınız şey şöyleki:

 • Telefonunuzun Ayarlar menüsüne girin.
 • ‘Pil’ yazan kısmı açın, telefonunuzun dili İngilizce ise bu ibare battery olarak değişecektir.
 • Burada karşınıza ‘Pil Kullanımı’ şeklinde bir seçenek çıkacak.
 • Çıkan ekrandan telefonunuzun pil sağlığını ve hangi uygulamanın gün içinde ne kadar pil ömrü tükettiğini görebilirsiniz ve zarar verdiğini düşündüğünüz uygulamayı kaldırarak problemi çözebilirsiniz.

Bazı Android telefonlarda ise direkt olarak pil sağlığınızı telefonunuzun çalmış olduğu sıcaklığı ve emek verme hızını gösteren bir uygulama yüklenmiş olarak geliyor. Mesela Xiaomi, Redmi şeklinde MIUI sistemli telefonlarda bu özellik bulunuyor.

iPhone pil sağlığı

iPhone İOS 11.3 güncellemesi ile telefonunuzun Ayarlar kısmından gene Android sistemdeki şeklinde pil sağlığını denetim edebileceğiniz bir özellik getirmiş oldu.  Bunun yanı sıra iPhone telefonlarda pil sağlığını denetim etmenin en kolay ve kati yollarından biri de Apple’ın çevrimiçi yardımı ile iletişime geçmek. Bu iletişimi sağlamak için telefonunuzda Apple Destek uygulamasını kullanabilir ya da Apple internet adresinden ulaşabilirsiniz. Çevrimiçi destek ile iletişime geçtiğiniz andan itibaren size atanan uzman, uzaktan teşhis özelliği kullanarak telefonunuzun pil ömrünü, buna sebep olanları ve nasıl destek olabileceğini size söylüyor. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan ise uzmanla kontakt kurduğunuzda pil sağlığınızı öğrenmeyi talep ettiğinizi belirtmek. Bu uzman sizden iPhone’unuzun seri numarasını ve İOS sürümünü paylaşmanızı isteyecektir. Bu noktadan sonrasında size yol göstererek destek olacaktır.

Pil sağlığı nasıl korunur?

Telefon şarj etme

Android için pil sağlığı koruma

Cihazınızın pil ömrünü uzatmak için birden fazla seçenek vardır. Cihazın pil ömrü modeline nazaran de değişim gösterir. Kendi cihazınızın pil ömrü hakkında bilginiz yoksa, ilgili şirket web sitesinden informasyon alabilirsiniz. Android telefonlarda pil sağlığını korumanın yolları ise:

 1. Parlaklık modunu otomatik ayarda kullanabilirsiniz.
 2. İşlem yapılmadığı süre ekranı kapanacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
 3. Klavye seslerini ve titreşimi kapatabilirsiniz.
 4. Yüksek düzeyde pil kullanan uygulamaları kısıtlayabilirsiniz.
 5. Uyarlamalı pil hususi durumunu ya da pil optimizasyonunu açabilirsiniz.
 6. Kullanılmayan hesapları silebilirsiniz.
 7. Üçüncü taraf uygulamaları kullanmaktan kaçınmak da pil ömrünüzü arttıracaktır.

iPhone için pil sağlığı koruma

 1. Otomatik parlaklığı açabilirsiniz.
 2. Hareket eden duvar kağıtları, kilit ekranları şeklinde özellikleri durağan(durgun) görseller ile değiştirebilir, hareketi azaltabilirsiniz.
 3. Ekran parlaklığınızı düşürebilirsiniz.
 4. Bluetooth, Wi-Fi ve konum şeklinde arka planda emek harcamayı sürdüren özellikleri manuel şekilde kullanabilirsiniz.
 5. 3G/4G’yi kapatabilirsiniz.
 6. Otomatik kilit süresini en aza indirebilirsiniz.
 7. Arka planda uygulama yenile hususi durumunu kapatabilirsiniz.
 8. Uygulamaları otomatikman güncellemeyi kapatabilirsiniz.
 9. Yeni verileri al hususi durumunu kapatabilirsiniz.
 10. Ekolayzır’ı kapatabilirsiniz.
 11. Yüksek pil kullanımına sebep olan uygulamaları kısıtlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir