The Batman, DC Comics karakteri Batman’e dayanan 2022 Amerikan beyazperde filmidir. Filmin üretim aşamasında DC Films, 6th & Idaho ve Dylan Clark Productions yer alır ve dağıtımcılığını Warner Bros. Pictures üstlenmiştir. Filmin yönetmeni, senaryoyu Peter Craig ile beraber yazan Matt Reeves’dir. Oyuncuları içinde Robert Pattinson, Zoë Kravitz, Paul Dano, Jeffrey Wright, John Turturro, Peter Sarsgaard, Andy Serkis ve Colin Farrell içeriyor.

İçindekiler

  • Mevzusu
  • Vizyon Zamanı
  • Oyuncu Ekibi

Filmin gelişimi, Ben Affleck’in 2013’te DC Genişletilmiş Evren’de (DCEU) Batman olarak rol almasından sonrasında başladı. Affleck, Batman’de yönetmenlik, yapımcılık, ortak yazarlık ve başrol için imza attı, sadece proje hakkında çekinceleri vardı ve ayrıldı. Reeves, DCEU bağlantılarını kaldırarak hikayeyi devraldı ve tekrardan çalıştı. Batman’in dedektif tarafını önceki filmlerden daha çok keşfetmeye çalıştı, 1970’lerin filmlerinden ve “Birinci Yıl” (1987), Uzun Cadılar Bayramı (1996–97) ve Ego (2000) şeklinde çizgi romanlardan esin aldı. Pattinson, Mayıs 2019’da rol aldı ve 2019’un sonlarında daha çok rol aldı. Ana çekimler Ocak 2020 ile Mart 2021 içinde İngiltere ve Chicago’da gerçekleşti.

Mevzusu

The Batman, suçluların kalplerine korku salan Batman’in Riddler isminde bir seri katille mücadelesini mevzu ediyor. Batman olarak iki yıl sokaklarda dolaşmak ve suçlulara korku salmak Bruce Wayne’i Gotham City’nin karanlığının kalbine sürükledi. Gizemli bir seri katil Riddler, şehrin seçkinlerini hedef alıp bir takım sadist ve hain hücum gerçekleştirdiğinde Batman, Riddler’in izini sürmeye adım atar. İpuçlarınını peşinden giden Batman’in yolu bu süreçte Catwoman olarak malum Selina Kyle, Penguen olarak da malum Oswald Cobblepot ve Carmine Falcone şeklinde kişiliklerle kesişir. Batman kurduğu yeni ilişkilerin de yardımıyla suçluların maskesini düşürmek ve Gotham Şehri’ni eski huzuruna kavuşturmak için sıkıntılı bir mücadeleye girişir.

Vizyon Zamanı

The Batman filmi ABD’de ve Türkiye’de 4 Mart 2022 tarihide gösterime girmiştir.

Oyuncu Ekibi

Bruce Wayne / Batman rolünü yapan Robert Pattinson’ın başrol oyunculuğunu yapmış olduğu Batman filmimizde Zoë Kravitz, Paul Dano, Jeffrey Wright, John Turturro, Peter Sarsgaard, Andy Serkis ve Colin Farrell içeriyor İki senelik suçla mücadeleden sonrasında geçen film, Batman’in Gotham’ın seçkinlerini hedef alan bir seri katil olan Riddler’ı (Dano) takip ederken Gotham City’deki yolsuzluğu ortaya çıkardığını görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir