Ticari mekanlar ve ofis tasarımı oldukça mühim bir prestij meselesidir. Emek harcama yaşamının en mühim alanı ofisler ve öteki ticari mekanlardır. İç mimari tasarımda en fazla emek harcadığımız mekanlar arasındadır.

Bu alanları tasarlarken uyguladığımız bir kaç tasarım önerisi ve dikkat etmeniz gerekken noktalardan bu yazımda bahsettim. 

Ofis tasarımlarında, kendinize sormanız gerekken ilk sual işletmenizin işlevi kısaca bir finans şirketi misiniz? Yada bir davet merkezi mi?

Ilk olarak işletmenizin işlevine ve iş tanımına bakmalıyız. İşletmenizde kaç şahıs çalıştıracağınızda bu mevzuda bizlere yol gösterir. Zira bir işletmenin kendini ileri taşıması için çalışan elemanlarda gelecek müşterilerin ilk izlenimi kadar ehemmiyet arz eder. Çalışan her insanın verimini yükseltecek ticari mekanlar ve ofis tasarımı işletmeniz açısından oldukça önemlidir.

Şık Ofisler Ve Ticari Mekanlar Tasarımı

Ofis tasarımlarında gene işletmenin hizmet etmiş olduğu satın alan profili, çalışan profili, sayısı ve insan sirkülasyonu işletmenin iş tanımının yanında baktığımız en mühim etmenlerdendir. Ticari mekanlar ve ofis tasarımı uygularken, tasarımlarının doğru bir halde yapılması bu etkenlerle ilişkilidir. Önceliğimiz rahat ve verimli bir emek harcama ortamı sağlamak… Ofis ve emek harcama odalarında, emek harcama verimini yükselten renkler kullanılmalıdır.

Bu mekanlarda, özgüven duygusunu öne çıkardığı için mor renginin açık tonları da tercih edilebilir. Yada gücü temsil eden, konsantrasyon elde eden siyah ve kahverengi… Ek olarak otorite simgesi olan lacivert yada toprak tonları da kullanılabilir. Çoklu emek harcama mekanlarında açık renkler, mavi- sarı renkleri ve tonları ile beraber küçük vurgular beyazla hakim olabilir. Ofisler marka kıymetini arttıracak hem de çalışanların refah, konfor ve verimliliğini en üst düzeye çıkaracak şekilde tasarlanmalıdır.

Bu ticari alanları tasarlarken markanın dışarı yansıttığı görüntü ve yapacağı işler için oldukça önemlidir.

Ofis Tasarımlarını kabaca iki grupta inceleyebiliriz. Ofis tasarımlarında fazla obje kullanımı olmaması gereksiz eşyadan kaçınılması gerekmektedir. Başta bahsettiğimiz işletmenin iş tanımı ile tasarımlar her ofis için değişik yapılmaktadır. Özetleyecek olursak her ofis değişik tasarlanması gerekken bir süreçten geçmektedir.

  • Açık Ofis Tasarımları   

Açık ofis planlaması, kurumsal gereksinimlerine gore birden fazla çalışanın bir arada çalışmasını sağlayacak bir seviye oluşturacak şekilde yapılır. Yaygın olarak görülmesinin sebebi iş verimliliğini arttırmak ve çalışanların birbirleriyle kontakt halinde olması için bir oldukça şirket açık ofisi seçmektedir. Fakat daha sonrasında meydana getirilen araştırmalar açık ofisin çalışanı rahatsız ettiğini göstermektedir. En çokta gürültüden dolayı odaklanamama problemi yaşattığı görülmektedir. Bu sebep ile oldukça özenle tasarlanması gerekken ticari mekan biçimidir.

Açık Ofis seçimleri bazı sektörler için uygun olsa da başta bahsettiğimiz etmenler ile karar verilmelidir. İç mekan ofis tasarımlarında, Doğru bir açık ofis tasarımı yapmak için bir İç mimar ile çalışmanız size kolaylık elde edecektir.

Mekan içinde aydınlatma projeleri imtina ile yapılmalıdır. Ayrı ve kapalı ofis tasarlamaya gore daha ekonomiktir. Mekan içi aydınlatma emek harcama alanlarını hedef alacak şekilde ayarlanmalıdır. Işığın yoğunluğu, açısı şeklinde ayrıntılarda oldukça önemlidir. Havalandırma sistemleri doğru şekilde konumlandırılmalıdır. Bu ofis şeklinde en küçük bir hata emek harcama verimini büyük seviyede etkileyecektir. Hem tekil çalışmaların, ara sıra ise toplu düşünce paylaşımının yapıldığı, toplantıların gerçekleştiği ofis alanlarında bu iki alanı iç içe tasarlamak oldukça kullanışlı bir düşünce…

  • Kapalı Ofis Tasarımları 

Türkiye’de kapalı ofis oranı yüzde 32

Bir tasarım şirketinin yapmış olduğu araştırmaya gore,

  • Hindistan %71,
  • Çin %70,
  • ABD %68,
  • Kanada %65,
  • İngiltere ve Hollanda %64,
  • Rusya % 39,
  • Türkiye %32

Hususi emek harcama odaların bulunduğunu belirtiliyor.

Mahremiyet ve konsantrasyon gerektiren işler için birebir sadece mekanların metrekare açısından çokta büyük olmaması sebebiyle açık ofis daha çağdaş ve daha rağbet gören bir seçenek… Bu tasarımlarında da çağdaş ve mekanı ferah göstermek oldukça mühim ilk olarak mekan içindeki renkler ve aydınlatma ofis mimarisi açısından şık ofis tasarımları yapmamıza da olanak sağlıyor.

Şık Ofis Tasarımı
Açık Ofis İçinde Kapalı Ofis Tasarımı

Kapalı ofisleri, açık tasarlanan ofislerde değişik mimari sistemler ile kapatılmış şekilde görmemiz mümkün… Duvar örülerek yapılmasının aksine içeriyi gizleyen değişik mimari sistemler görmekte mümkün. Düşünce alışverişinde daha saydam bir ortam sağlar.

Ufak ofis tasarımlarında oldukça görebileceğimiz, pastel tonlar ve soft renkler ile ilgi tamamen işlere yöneltilmektedir.

Ufak ofis tasarım örneklerine,

Bakıldığında ortamın ferah ve bununla birlikte işlevsel tasarlanması gerektiği oldukça nettir.

Kapalı Ofis tasarımlarında da skala son aşama geniştir. Ticari mekan ve ofis tasarımlarında tasarladığımız ofisin sosyalleşme alanları oldukça mühim… Çalışan kişilerin pozitif enerji alabilecekleri, dinlenebilecekleri ve sosyalleşebileceği alanlar bir ticari mekanda eğer olmazsa olmazlardan… Bunla birlikte açık ofiste bölmelerle mahrem alanlar oluşturmanız, son aşama etkili bir verim almanızı da sağlar.

Bölmeli, Açık Emek harcama Alanı Tasarımı

Ticari Mekanlar Ve Ofis Tasarımlarında Sosyalleşme Alanları

Çalışanların mola verdikleri zamanları geçirebilecekleri, birbirleri ile sosyalleşebilecekleri pozitif alanlar tasarlamak gerekmektedir. Ticari mekanlarda daha rahat bir atmosfer yaratılmasına niçin olur. Ofis tasarımında da hem renk tercihleriyle hem de dinamik tasarımıyla oldukça şık, dinlendirici bununla birlikte da pozitif enerji yürüyerek bir dinlenme ve sosyalleşme alanı yaratılması gerekmektedir.

Bu alanları tasarlarken mekana renkler ve yüzeylerde (tavan, zemin şeklinde…),

Çeşitli tasarım ilkeleri ile boyut hissiyatı oluşturarak mekana çeşitli şekillerde hareket iştirak etmesi mümkün. Bununla birlikte emek harcama alanlarının aksine renkleri daha doygun ve vurgulu kullandığımız alanlar… Renkleri kullanırken bu renklerle hareket ve denge ile tasarlanmalıdır. Kullandığımız oturma elemanları ne oldukça rahat olmalı ne de oldukça rahatsız olmadır. Doğru ergonomiler seçilmelidir.

Etken Olarak sektörde etkinlik gösteren ofisler çoğunlukla açık ofisler tercih etmektedir.

Bu ofislerden verim almak için çalışan ve emek sarf eden uzmanlar için mahrem alanlar oluşturmak gerekmektedir. Ve kullanıcının konforunu düşünmek işletmenin çıkarları açısından da işletmenin verimi açısından da oldukça mühim bu yüzden kesinlikle bir tasarımcı ile çalışmanız sizin, markanız ve emek harcama ekibiniz açısından oldukça mühim… Zira yapılacak en küçük bir hata bir kişinin verimini değil tüm ekibin verimini etkileyecektir.

İç Mimar Gülce Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir