Teknolojik ilerlemeler yardımıyla artık insan gücü minimum seviyeye inmeye başladı. Bu teknolojik ilerlemenin en mühim ürünleri ise otonom sistemler. Günümüzde otomobiller ve insansız hava araçlarında yer edinen bu sistemler, insan gücüne gerekseme kalmadan barındırmış oldukları teknolojiler yardımıyla işlerini kolaylıkla yerine getirebiliyorlar. Bu hızla gelişen teknolojinin müdafa sanayiinde kullanılması da oldukça geçmeden yapılmış oldu. GÜnümüzde birçok değişik otonom sistemli hava taşıtları, müdafa sanayiinde tercih ediliyor. Türkiye’de bu mevzuda öncü ülkelerden biri. Bayraktar serisi ile beraber adını tüm dünyaya duyuran Türkiye, müdafa sanayiinde hakikaten iyi bir konumda yer almıştır.

Otonom bilhassa uçaklar ve cenk uçakları geliştirilmeye devam ediyor. bayraktar adı altında devletimizde birçok değişik insansız hava aracı üretilmektedir. Baykar Teknoloji’nin üretilmiş olduğu TİHA’lar da tüm dünyada ses getirmiş cenk uçaklarından biridir. Akıncı TİHA olarak malum bu uçaklar, performansları ile her ülkenin envanterinde olmasını istediği insansız hava araçları çeşidinden biridir. Bu yazımızda sizlere, tüm dünyanın hayranlıkla izlemiş olduğu Akıncı TİHA’nın ne işe yaradığını ve “TİHA” kısaltmasının açılımını anlatacağız.

TİHA’nın açılımı nedir?

Saldırı İnsansız Hava Aracı (TİHA), devletimizde ve dünyada büyük ses getirmiş otonom özellikli hava araçlarından biridir. Baykar Teknoloji tarafınca üretilmiş olan bu insansız hava aracı, saldırı amacı ile üretilmiş bir insansız hava aracı çeşididir. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan TİHA, Katar ve Ukrayna benzer biçimde ülkelere ihraç edilmektedir. Değişen teknolojinin kim bilir en mühim gelişmelerinden biri olarak karşımıza çıkan TİHA’lar, can kaybını minimalize etmek için üretilmiş oldukça mühim bir müdafa sanayii ürünüdür. TİHA ve öteki türevleri yardımıyla artık bu tür araçları insanoğlu yerine suni zeka destekli bilgisayarlar denetim ediyor. Bununla beraber uzaktan da denetim edilebilen bu araçlar yardımıyla herhangi bir zaiyat durumunda can kaybı yaşanma ihtimali oldukça düşük oluyor. 2019 senesinde tanıtılmış olan Akıncı TİHA, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve birkaç değişik ülkenin envanterinde yer almıştır.

Akıncı TİHA’nın özellikleri nedir?

Akıncı TİHA olarak üretilen bu vasıta, demo sürüşleri ve testlerinden sonrasında tüm dünyada ilgi görmeye başladı. Şu sebeple bu insansız hava aracının en mühim özelliği, 40 bin feet yükseklikten uçarak uçaksavar radarlarına takılmaması. Oldukça yüksek itfasına ek olarak kendi kendine iniş ve kalkış icra eden sistemler ile donatılmış olan Akıncı TİHA, saldırı alanında oldukça etkili bir insansız hava aracı olarak karşımıza çıkıyor. Ek olarak havada 24 saatten fazla kalabilmesi, onun ne kadar etkili bir tayyare bulunduğunu gözler önüne seriyor.

Tam otomatik uçuş kontrolüne haiz olan Akıncı TİHA, hem de inş kalkış destekleri ile ilgiyi üstüne toplamaktadır. 3 yedekli oto pilot sistemi ile herhangi bir problem olma durumuna karşı öteki oto pilot destekleri bu sorunların görmezden gelinmesini sağlıyor. Saldırı uçağı denildiğinde akıllara ilk olarak bombardıman özelliği geliyor. Akıncı TİHA’nın da havadan bombardıman hususi durumunun olması, öteki cenk uçaklarının yükünü bir fazlaca azaltmaktadır. Tüm bunlar ek olarak Akıncı TİHA’lar, 1350 kilogram yararlı yük taşıma kapasitesine haizdir. Ek olarak Akıncı TİHA 135 ila 190 Knots hızlara ulaşabilmektedir.

TİHA’lar hangi ülkelere satılıyor?

Son zamanlarda yaşanmış olan gelişmelerden dolayı Ukrayna, Baykar Teknoloji tarafınca üretilmiş olan Akıncı TİHA’ları satın almakta. Ek olarak ülkemiz ile iyi ilişkiler içinde olan Katar’da Akıncı TİHA ve öteki değişik Türkiye tarafınca üretilmiş olan insansız hava araçlarını satın alıyor. Şu an için Akıncı TİHA; Katar ve Ukrayna’da bulunmaktadır. Sadece değişik ülkeler ile de görüşme yapılmaktadır. Bu görüşmeler neticesinde değişik ülkelere de Akıncı TİHA satışı gerçekeleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir