TKDK’nın sunmuş olduğu pek fazlaca kredi ve avantajdan yararlanmak isteyen yurttaşlarımız TDKD başvurusu için şartları ve istenilen informasyon ve belgeleri de araştırmaya koyulmuşlardır.  Her başvurunun belli bir şartı ve koşulu olduğundan istenen belge ve lüzumlu görülen yükümlülükler de değişik olacağından her başvurunun şartları ve evraklarının teker teker araştırılması ve öğrenilmesi gerekmektedir. 

 • TKDK NEDİR?
 • TKDK BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR? 
 • TKDK’DAN HANGİ MAKİNELERİ ALABİLİRİZ?
 • TKDK BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR? 
 •  TKDK BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER NELERDİR?
 • TKDK NEDİR?

  Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olan TKDK 4 Mayıs 2007 tarihinden itibaren başta çiftçilerimiz olmak suretiyle, ziraat alanındaki tüm sektörlerin yanında olmak ve bir çok avantajdan onları haberdar etmek, faydalandırmak ve insanlara yarar sağlamak adına kurulmuş bir yapıdır. 

  Amacına genel olarak baktığımızda; ulusal kalkınmayı desteklemek, ve elde edilmiş tüm imkanları kullanarak adından da anlaşılacağı şeklinde kırsal kalkınma programlarının tamamına yönelik geniş kapsamlı faaliyetler gerçekleştirmektedirler. 

  Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı olan bu kurum, hususi bütçeli bir kamu kurumu olarak kendini her geçen gün geliştirmeye ve vatandaşlarına yeni hizmetler sunmaya devam etmektedir.  

  TKDK BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR? 

  IPARD Programı kapsamında değerlendirilen TKDK’dan %65 oranına kadar bağışlama desteği almanız için bazı şartları ve yükümlülüklerine yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Eğer lüzumlu görülen şartlara ve yeterliliklere haiz değilseniz kurumdan bağışlama desteği alamazsınız. Ek olarak şartlara uygun olunsa bile istenilen bazı evrakları kafi seviyede ve lüzumlu görülen belgelerin tam olması da gerekmektedir. ( TKDK Başvurusu Şartları )

  Ilk olarak en temel gereklilik olarak sizden 20 dönümlük bir alanda aromatik nebat ekili bir vaziyette bulunması gerekmektedir. Bu şarta uygun bir ziraatçi iseniz bazı mevzularda bağışlama alabilirsiniz. 

  TKDK’DAN HANGİ MAKİNELERİ ALABİLİRİZ?

  Kişisel olarak alınabilecek olan makinelerin alınması için ilk koşul olarak 20 dönümlü aromatik bitkinin ekili olması şartı sağlanarak bazı makineler alınabilecektir. Bu makineler; pulluk, mibzer, rotovatör, rotatifler, merdane, çizel, tırmık makinesi, römork, ilaçlama makinesi, ön ve arka yükleme makinesi, ot davet biçme makinesi, ot toplama tırmığı, gübre serpme makinesi, sıvı gübre dağıtma tankı, katı gübre dağıtma römorku, sap parçalama makinesi, tefsiye küreği, su tankeri, elevatör, çapa makinesi, dal öğütme makinesi, budama makinesi, toprak burgu makinesi, biçme dikim eleme söküm ve hasat makineleri, makine ekipman garajı şeklinde aletleri bağışlama kapsamında kişisel olarak alabilirsiniz.  ( TKDK Başvurusu Şartları )

  Bu makineleri alırken de TKDK’nın desteklediği %65’lik bağışlama desteğini kullanabilirsiniz.

  TKDK Başvurusu Şartları

  TKDK BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR? 

  TKDK tarafınca oluşturulmuş olan bu araç-gereç ve alet listesine %65!lik bir bağışlama desteğiyle haiz olabilmek için devletin bizlerden istemiş olduğu TKDK müracaat şartları bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekildedir;

 • Evvelinde belirlenen bazı illerde bu çalışmanın yapılması gerekmektedir. Ilk olarak iliniz belirlenen bu belli başlı iller içinde değilse bundan yararlanmanız söz mevzusu olmayacaktır. 
 • Minimum 18 yaşını doldurmuş ve en fazla ise 65 yaşlarında olmanız gerekmektedir. Aksi halde bu yaş sınırından daha minik yada 65 yaşından daha büyük iseniz bu desteğe katılamayacaksınız anlama gelir. 
 • Adrese dayalı nüfus sisteminizin kırsal bir alanda olması gerekmektedir. 
 • ÇKS belgesi doğrusu ziraatçi kayıt belgenizin bulunması kesinlikle aranan en temel şartlardan bir tanesidir. 
 • Minimum 3 yıl olacak şekilde ziraat sigortanızın olması yada ÇKS sisteminde bulunmanız gerekmektedir. ( TKDK Başvurusu Şartları )
 • Bu şartları sağladığınız taktirde istenen belgeleri de yanınızda bulundurarak lüzumlu bölgelere başvurmanız gerekmektedir. 

   TKDK BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER NELERDİR?

  Ilk olarak kurum tarafınca istenilen şartlara uygun iseniz lüzumlu olan belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. 

  IPARD ilanları ile, hazırladığınız yada hazırlatmış olduğunuz projeniz ile beraber şu belgeleri yanınızda bulundurmalısınız;

  • Şu an yaşamakta olduğunuz zamana dayalı olarak ziraatçi kayıt belgesi doğrusu ÇKS belgenizi yanınıza almanız gerekmektedir.
  • Nüfus cüzdanınıza ilişik fotokopinizin olması gerekmektedir. 
  • Noter tarafınca imzalanmış olarak imza beyannamesinin de bulunması gerekmektedir. ( TKDK Başvurusu Şartları )
  • Ekimi meydana getirecek olduğunuz taraya ilişik tapunuzun fotokopisi yada ekim yapılacak olan alan size kiralı konumsa ise bu kirayı beyan eden 7 senelik noter onaylı kira sözleşmesi
  • Banka hesabınıza ilişik olan bana hesap cüzdanı fotokopisi
  •  İmza ve mühürlü bir halde olan ekim yapılacak alana ilişik tapu kayıt belgesi. (Ek olarak bu belge üstünde takyidat bulunmadı yazısının da olması şarttır.)
  • Vergi ve SGK borcunuzun olmadığını gösteren belge
  • Eğer traktörünüz var ise traktörünüze ilişik ruhsat belgesi fotokopisi gerekmektedir.

  Bu koşul ve lüzumlu belgeleri karşılayan yurttaşlarımız TKDK’ya bağışlama için başvurabilmektedirler. Çiftçiler için büyük bir ehemmiyet taşıyan TKDK müracaat şartları ve gerek görülen belgeleri bu şekildedir. 

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir