Sağlıklı yaşam alışkanlıklarının yaygınlaşması ile birlikte insanlar daha sağlıklı beslenme ve daha dengeli bir şekilde kilo verme amaçlarını hayatlarına dahil ettiler. Bu kapsamda daha çok kalori hesaplaması ön plana çıktı ve kilo vermek isteyen insanlar yedikleri besinlerin kalorilerini hesaplamaya başladılar. Daha sağlıklı bir hayat ve daha fit bir vücut için kalori hesabı yapanların merak ettiği bir konu olan Trabzon hurmasının kalorisini sizler için araştırdık.

Trabzon hurması nedir?

Topraklarımızda Trabzon hurması olarak bilinen meyve aynı zamanda Japon hurması, cennet hurması ya da Akdeniz hurması olarak da bilinen subtropik bir ağaç ve bu ağacın meyvesidir. Genellikle kırmızı ve turuncu  arasında renk tonuna sahip dış yüzeyi ve kahverengi turuncu arası tonda iç kısmı bulunan meyve tatlı bir tada sahiptir. Trabzon hurması ülkemizde ilk kez 1920’li yıllarda Hatay’da yetiştirilmek üzere Fransızlar tarafından getirilmiştir. Bu nedenle de bazı kesimlerde hala Frenk elması olarak bilinmektedir. Çiçekleri beyaz, meyvesi ise portakal turuncusuna benzer tondadır. Zamanla olgunlaşması ile kırmızıya kayan rengi ile Trabzon hurması sonbahar aylarında olgunlaşan ve daha çok kış mevsiminde tüketilen bir meyvedir. Meyvenin anavatanı Çin ve Japonya’dır. Türkiye’de hem Karadeniz hem de Akdeniz ikliminde yetiştirilir.

Trabzon hurması faydaları nelerdir?

Trabzon hurması olarak bilinen meyvenin insan sağlığına birçok kanıtlanmış faydası bulunaktadır. Düzenli olarak tüketim ile Trabzon hurmasının faydalarından yararlanmak mümkündür. Daha sağlıklı bir hayat ve daha keyifli bir tüketim için bilinmesi gereken Trabzon hurması faydaları şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • Trabzon hurması güçlü bir antioksidandır. Antioksidan özelliği sayesinde vücudu 6emizleyen Trabzon hurması, zararlı serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar ve bu şekilde bağışıklığı güçlendirir. Özellikle kış aylarında yakalanılan grip ve nezle gibi dönemsel hastalıklara karsı vücudu korur.
  • İltihap söktürücü özelliği vardır. Bu şekilde farklı hastalıklar nedeni ile oluşan bakteri kaynaklı enfeksiyonları temizler ve enfeksiyona bağlı iltihaplanmanın önüne geçmeye katkı sağlar.
  • Zengin içeriği ile Trabzon hurması insanların enerji ihtiyacını karşılamasını kolaylaştırır İçeriği mineral ve vitaminler ile vücudu besleyen Trabzon hurması önemli bir enerji kaynağı olarak bilinir.
  • Trabzon hurması A vitamini bakımından oldukça zengindir. A vitamini vücudun direncini arttıran proteinlerin yapımında trol alır. Bu sayede de vücudu iç direncini arttırmaya katkı sağlamaktadır.
  • İçerdiği A vitamini sayesinde Trabzon hurması aynı zamanda ilerleyen yaşlarda görülen göz kaynaklı rahatsızlıkların oluşumunu engeller. Katarakt gibi gözlerde oluşan sorunların önüne geçer.
  • Trabzon hurması cildi yenileyen yapıya sahiptir. Hücre yenileyici özelliği sayesinde cildi akne ve sivilce gibi zararlı oluşumlara karşı korur ve cildinizin hem daha pürüzsüz hem de daha parlak olmasını sağlar.
  • Trabzon hurması aynı zamanda saç sağılığına da katkıda bulunur. Düzenli olarak tüketilmesi halinde Trabzon hurması saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar.
  • Trabzon hurması kalp ve damar sağlığını desteklemektedir. Damar tıkanıklığının  önüne geçerek damar tıkanıklığına bağlı gelişen kalp ve damar hastalıklarını engeller. Damarları rahatlatarak kan dolaşımını rahatlatır.

Trabzon hurması kaç kalori?

Sağlıklı bir yaşam  ve daha fit bir vücut için araştırılan kalori miktarları arasında Trabzon hurmasının da kalori değeri yer alıyor. Trabzon hurması yüksek miktarda karbonhidrat ve şeker barındırması nedeni ile kilo aldıran bir gıda olarak anılmaktadır. Kalori değeri yüksek olsa da, porsiyonu da büyük olduğu için günde 1 tane tüketilmesi yetmektedir. Porsiyonuna göre bakıldığında ise Trabzon hurmasının kalorisi düşünüldüğü kadar yüksek değildir. 1 adet Trabzon hurması yaklaşık olarak 118 kcal kaloriye sahiptir. Bu değer 1 adet Trabzon hurması için geçerlidir. Trabzon hurmasının 1000 gram kadar yenilmesi halinde ise vücuda 126,9 kcal kalori alımı gerçekleşmiş olur.

Trabzon hurması kilo aldırır mı?

Trabzon hurması şeker ve karbonhidrat bakımından yüksek içerikli bir gıdadır. Ancak kilo aldırmaz. Trabzon hurması aynı zamanda yüksek miktarda lif içermektedir. Bu nedenle de daha kolay sindirilir. Aynı zamanda içerdiği şeker doğal şeker olduğundan Trabzon hurmasının tüketilmesinde sakınca yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir