Tükenmişlik Sendromu Nedir? Kimlerde Görülür?

Tükenmişlik sendromu nedir ? Kendinizi yaşamın bir noktasında tükenmiş hissettiğiniz, yaşamdan ve yaşamdan zevk alamadığınız durumlarda bu durum bir ruhsal rahatsızlığa dönüşüyor olabilir. Oldukça kurnaz bir halde yol alan tükenmişlik sendromu, iş yaşamının ve stresli yaşam biçiminin kaçınılmaz sonlarından biridir.
Tükenmişlik sendromu ; ilk kez 1974 senesinde stres, kronik bitkinlik ve madde bağımlılığının anlaşılması benzer biçimde mevzularda uzman olan Amerikalı Psikolog Herbert Freudenberger tarafınca tanımlanmıştır. “Başarısız olma, yıpranma, enerji ve gücün azalması yada doyum edilemeyen istekler sonucunda kişinin iç kaynaklarında meydana gelen tükenme durumu” [1] anlamına gelir.
Günümüzde en yaygın tarif ise Amerikan toplumsal psikolog Christina Maslach tarafınca yapılmıştır. “İş gereği yoğun duygusal taleplere maruz kalan ve devamlı öteki insanlarla karşı karşıya çalışmak durumunda olan kişilerde görülen fizyolojik bitkinlik, uzun soluklu bitkinlik, umarsızlık ve umutsuzluk duygularının, meydana getirilen işe, hayata ve öteki insanlara karşı negatif tutumlarla yansıması ile oluşan bir sendromdur” [2]
Kişinin duygusal anlamda tükenmesi sonucu oluşan bu durum, herhangi bir işi yaparken de zorlanmanıza sebep olabilir. Bedensel şikâyetler de bu durumu izlemektedir. Verebileceğinizden fazlasını vermeye çalıştığınızda ve iş yaşamı için fazla fedakârlık yapma durumunda da bu durum yavaş yavaş kendini göstermeye başlayabilir.

Tükenmişlik Sendromu Iyi mi Anlaşılır?

Sizi duygusal ve fizyolojik anlamda tüketen bu duygu kendisini derhal göstermiyor. Belirli bir süre kurnazca ilerleyerek, kendisini birden gösteriyor. Peki, tükenmişlik sendromu emareleri neler?

1.Kendinizi aşırı bitkin ve enerjisiz hissediyorsanız,
2.Fizyolojik olarak kendinizi tükenmiş hissetme,
3.Yaptığınız işten soğuyorsanız,
4.Dikkat dağınıklığınız artıyor,
5.Özgüveninizde azalma oluyorsa,
6.Son zamanlarda unutkanlık ve dalgınlık yaşıyorsanız,
7.Karamsız hissetme,
8.Duygusal olarak tükenmiş hissetme,
9.Negatif düşüncelerin artması,
10.Umutsuzluk hissinin oluşması,
11.Kolay işleri yaparken zorlanma,
12.Değersizlik hissi baş gösteriyorsa,
13.Uyku problemleri yaşıyorsanız

Tükenmişlik sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Bu sebeplerin haricinde de değişik emareler görebilirsiniz. Bu emareler, her şahıs için farklılık izah edebilir. Tükenmişlik sendromu yaşayıp yaşamadığınızı idrak etmek için bir uzman desteği görmeniz ve size tavsiye edilen testlere girmeniz gerekmektedir. Anlaşılması oldukça zor olsa gerek.

Tükenmişlik Sendromu Iyi mi Geçer?

Kendinizi tahammülsüz, nefret dolu ve toplumsal ilişkilerinizi zedeleyici duygusal bir çöküntü içinde buluyorsanız, bir an ilkin bu sendromdan kurtulmak için harekete geçmelisiniz. Bayanların erkeklerden daha çok tükenmişlik sendromu yaşamış olduğu düşünülmektedir. Peki, tükenmişlik sendromu iyi mi geçer? Başa çıkma yolları neler?

-Sendromla baş edemediğiniz durumlarda, bir uzmanın desteğini almanız devamlı ilk seçenek olmalıdır.
-Tükenmişlik sendromu ile ilgili yeterince informasyon sahibi olmak, bu durumla başa çıkmanız için daha yararlı olacaktır.
-İnsan olarak sınırlarınızı bilmek ve bu sınırların kabullenilmesi,
-Kendinizi yeterince tanımıyor olmak da buna sebep olabilir. Kendinizi tanıyabilmek ve ihtiyacınız olan şeylerin bilincinde olabilmeniz gerekmektedir.
-Hobi edinmek ve iş hayatınızda gereğinden fazla aldığınız fedakarlıkları azaltmak,
-İşinizle ilgili beklentileri gerçekçi şeyler üstüne oluşturmak ve hedeflerinizi buna bakılırsa şekillendirmek,
-Mindfulness (bilgili farkındalık) deneyimlemek,
-Meditasyon yapmak  ve nefes alma egzersizleri yapmak,
-Spor yapmak ve müzik dinlemek benzer biçimde rahatlatıcı aktivitelerde bulunmak,
-Stresle başa çıkmak için kendinizi geliştirmek,
-Tatile gitmek,
-Sıradanlıktan uzak bir yaşam biçimi benimsemek  ve hayatınıza renklilik katmak,
-Daha rahat bir yaşam biçimini hayata geçirmeye çalışmak,
-Yapacağınız işlerin risklerini ve zorluklarını evvel öğrenmek ve informasyon edinmek,
-İş değişikliği yapmak yada yaptığınız işe ara vermek

Bunların hepsi sizi tükenmişlik hissinden kurtarma yolunda destek adımlar olabilir sadece devamlı bir uzman desteği almak ve buna bağlı olarak size tavsiye edilen tedavi biçimlerini benimsemek yararlı olacaktır.

Tükenmişlik Sendromu Iyi mi Yenilir?

Tükenmişlik sendromunu yenebilmek için yukarıdaki adımları uygulayabilir yada bir psikolog ile daha ustalaşmış çözümler imal edebilirsiniz. 

Informasyon Kaynakları

[1] (Freudenberger, 1974: 159)
[2] (Maslach ve Jackson, 1981: 99)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir