Eski günlerden hatırlayanlar olacaktır ki daha oldukça annelerimiz ve aile büyüklerimiz nakış işleme ve örgü örme şeklinde uğraşlarla hem bir hobi edinir hem de kimi zaman bu hobilerinden elde ettikleri ürünleri satarak ek bir gelir elde ederdi. Her ne kadar bu hobi çeşitlerinden olan tül üzerine nakış işleme geçmişte kalmış şeklinde dursa da, öğrendiğiniz süre sizler de bu el işleme sanatını hayatınızın değişik alanlarında kullanabilirsiniz.

Tül üzerine nakış işleme

Tül üzerine nakış işleme sanatı oldukça eski bir sanattır. Zamanı yüzyıllardan bile daha eski olan tül üzerine nakış işleme sanatı hem dekoratif bir görüntü amacı ile hem de bu işi uzmanca icra eden bazı kişiler tarafınca gelir deposu olarak kullanılmış olan bir işleme sanatıdır. Tül üzerine işlenen nakış modellerinin en büyük özelliği tüllerin çoğu zaman yarı saydam olması yardımıyla işlemenizin burada boşlukta şeklinde durmasıdır. Tül üzerine işlenen nakışlarda değişik modeller kullanılır. Genel olarak iğne iplik ve tül kullanılarak meydana getirilen bu işlemde istediğiniz modeli tül üzerine işleyebilir ve sizin için anlamı olan bazı şeylere daha büyük anlamlar yükleyebilirsiniz. Tül üzerine nakış işleme ile bununla beraber sevdiklerinize hususi bir armağan hazırlama şansı da bulmuş olmuş olursunuz. Tül üzerine işlenen bakışların nasıl işlendiğini merak edenler için bu işlemin göründüğünden daha kolay olmasını elde eden bazı püf noktaları bulunduğunu da belirtmek gerekiyor.

Tül üzerine nakış işleme nasıl yapılır?

Tül üzerine nakış işleme yapmak isteyenlerin gerekseme duyacağı bazı malzemeler var. Daha oldukça nakış ile daha ilkin uğraşmış olanların bileceği kasnak bu malzemelerin başlangıcında geliyor. Kasnak yuvarlak, ahşap ya da sert plastikten meydana getirilen ve iç kısmı boş olan bir araç-gereç. Kasnak tül üzerine nakış işlerken tülün kaymasını önlemek adına gerdirme işleminde kullanılıyor. Tül üzerine nakış işleme yapacakların gerekseme duyacakları malzemeler ise ahşap kasnak, hayal tül, nakış iğnesi, nakış ipliği, makas, yapıştırıcı ve tekstil kalemi. Bu malzemeleri elde ettikten sonrasında kendinize bir model belirlemeniz gerekiyor. Tül üstünde görünmesini istediğiniz modeli belirledikten sonrası ise el kabiliyetinize kalmış bir durum.

Videolu ifade: Tül Üzerine Kanaviçe Nasıl Yapılır? Hand Embroidery

https://www.youtube.com/watch?v=L0YOCReGU3QVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Tül Üzerine Kanaviçe Nasıl Yapılır? Hand Embroidery (https://www.youtube.com/watch?v=L0YOCReGU3Q)

Tül üzerine nakış işleme için ilk olarak hayal tül olarak alacağınız tülünüzü ahşap kasnak üzerine iyice gerdirin ve sabitleyin. Bunu yaptıktan sonrasında tülün tamamen gerilmiş olduğundan ve kaymayacağından güvenli olmanız gerekiyor. Sadece bu aşamada oldukça fazla gerdirmeniz sonucunda da tülün yırtılmasına niçin olabilirsiniz bu yüzden dikkatli olmak gerekiyor. Tülü kasnağa gerdirdikten sonrasında tekstil kalemi ile tül üzerine işlemek istediğiniz modeli çizin. Belirlediğiniz modelin yalnızca keskin hatlarını ve dış çizgilerini çizerek ya da tamamen modeli çizerek devam edebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonrasında ipliğinizi iğneye takının ve dikiş işlemine başlayın. Tülün size bakacak kısmından bir kez iğneyi batırdıktan sonrasında tülün alt kısmından iğneyi tam tur geçirin ve alt bölümde iğneyi batırdığınız hizada bir düğüm oluşturun. Seçtiğiniz model ya da renklere bakılırsa ipliğinizi değiştirerek her iğne batırmanızda bir düğüm olacak şekilde işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Tüle nakış işleme yaparken nelere dikkat edilmeli?

Tül üzerine yapılacak olan nakış işlemelerinde birden fazla dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta bulunuyor. Bunlardan ilki azca ilkin de söz ettiğimiz şeklinde tülün doğru gerginlikte olması. Oldukça gerilmiş olan tüllerde iğnenin tülü yırtma ihtimali yüksek olacaktır. Yeteri kadar gerilmediği süre ise modelinizi işlemeniz zorlaşacaktır. Bu aşamadan sonrasında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta düğüm atma. İpliğinizin kesinlikle tülün arka kısmında düğümlenmesi ve sonrasında üst kısma çıktığında düğümün görünmemesi gerekiyor. Bu şekilde bir kabartma şeklinde duracak olan modelinizin düğümleri doğru atılmazsa sonrasında açılarak sizi işlemin ilk aşamasına geri götürebilir.

Tül üzerine nakış işlerken nasıl modeller tercih edilmeli?

Tül üzerine nakış işleme mevzusunda model seçimi tamamen size kalmış bir durum. Genel olarak insanoğlu silüetler, yapraklar, çiçekler ve bu şeklinde modeller tercih ediyor sadece sizin tarzınıza uyan başka bir model olması halinde istediğiniz modeli tül üzerine nakışla işleyebilirsiniz. Kanaviçe olarak adlandırılan bu tül üzerine nakış işleme sanatını ilerleterek her türlü modelde kendi tarzınıza uygun renk uyumları ile hediyeler, süsler ve eşyalar hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir