Dünya üstündeki en popüler toplumsal medya paylaşım sitelerinden kabul edilen Tumblr, çoğu zaman genç kesimin kullanmış olduğu bir fotoğraf paylaşma odaklı bir toplumsal medya sitesidir. Daha oldukca bir medya-blog platformu olan Tumblr, her ne kadar yüksek bir kullanıcı kütlesine haiz olsa da bazı Tumblr kullanıcıları hesaplarını kalıcı olarak silmek isteyebiliyor. Bu yazımızda sizlere, Tumblr hesabınızı nasıl kalıcı olarak silebileceğinizi anlattık.

Tumblr hesabını silmeden ilkin yapılması gerekenler nedir?

Tumblr hesabı islemden ilkin yapmanız ihtiyaç duyulan bazı detaylar bulunuyor. Bu detaylar çoğu zaman Tumblr blog sayfanızdaki yazıları yedeklemekten geçiyor. Ek olarak kendinize hususi bir temanız bulunuyorsa, bu temaları da başka bir hesaba aktarabilirsiniz. Sadece bunun için Tumblr destek ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Tumblr hesabınızdaki yazıları yedeklemek istiyorsanız ilk olarak Tumblr hesabınıza giriş yapın. Ondan sonra ise “Ayarlar” sekmesine giriş yapın. Peşinden da hangi bloğunuzu yedeklemek istiyorsanız, o bloğun adresini seçin. Peşinden da yedeklemek istediğiniz sayfanın URL uzantısını güncelleyin ve kaydedin. Bu şekilde seçmiş olduğumuz Tumblr bloğundaki yazıların yedeğini almış olduk.

Tumblr hesap silme nasıl yapılır?

Tumblr hesabınızı silmek istiyorsanız, ilk olarak yedeğini almanız gerekiyor. Bu şekilde Tumblr hesabınızdaki yazılar ve anıları kurtarmış olacaksınız. Tumblr hesabınızı telefondan ya da bilgisayardan silebilirsiniz. Tumblr hesap silme adımları şu şekildedir:

  • Ilk olarak buraya tıklayın ve Tumblr hesap silme ekranına giriş yapın.
  • Ondan sonra ise silmek istediğiniz Tumblr hesabı ile giriş yapın.
  • Sağ alt taraftaki hesap kutusundan “Ayarlar” kısmına giriyoruz.
  • Öteki seçeneklerden ise “blog silin” ifadesine tıklıyoruz.
  • Eğer hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyorsanız, sol üst taraftaki istediğimiz bloğu seçiyor ve “Kalıcı olarak sil” ifadesine tıklıyoruz.
  • Bu işlemi yaptığınızda ise karşınıza “Bir durun bakalım” uyarısı çıkacak. Burada Tumblr hesap bilgilerinizi giriyorsunuz ve devam ediyorsunuz.

Tüm bu adımları doğru bir halde uygularsanız, Tumblr hesabınızı kalıcı olarak silmiş olacaksınız. Sadece Tumblr hesabınızı kalıcı olarak silmeden ilkin dikkatli bir halde düşünmeniz gerekiyor. Bundan dolayı hesabın kalıcı olarak silinmesi maalesef geri alınamıyor. Eğer bir süre sonrasında tekrardan hesabınıza girmek isterseniz, bu işlemlerden sonrasında bunu yapamazsınız.

Tumblr hesap silme işlemi geri alınabilir mi?

Eğer Tumblr bloğunuzu sildiyseniz, kısa bir süre içinde Tumblr hesabınızı geri yükleyebilirsiniz. Sadece Tumblr hesabınızı kalıcı olarak sildiyseniz, maalesef ki Tumblr hesabınızı geri almanız olanaksız. Sadece hesabınızdaki bir tane bloğu sildiyseniz, ayalar kısmından “Silinen bloglar” kısmından eski silmiş olduğunuz blogları geri yükleyebilirsiniz. Fakat tamamen silinmiş bir Tumblr hesabını geri yüklemek olanaksız.

Tumblr bloglarınızdan bir tek bir tanesi geri yükelemek mümkün. Anca hesabın kalıcı olarak silinme işlemini geri alamıyorsunuz. Eğer Tumblr hesabınızı tamamen silmek istediğinizden kati olarak güvenli değilseniz, bu işlemi yapmadan ilkin etraflıca düşünmeniz gerekiyor. Bu yüzden de Tumblr hesabınızı dondurabilir ya da kullanmaya bir süre ara verebilirsiniz. Tekrardan Tumblr hesabınıza dönmek istediğinizde ise herhangi bir mesele yaşamazsınız.

Tumblr hesabı silinince neler oluyor?

Tumblr hesap silme işlemlerini yaptıktan sonrasında, tamamiyle silinmiş bir blog sayfasının silinen URL’sini kullanamıyoruz. Eğer blog sayfası size aitse, sayfanız artık kullanılamaz duruma geliyor. Silmiş olduğumuz blog sayfasında takip etmiş olduğumuz kişileri ve öteki sayfaların da üyeliklerinden de çıkmış oluyoruz. Fakat tüm bunlara karşın, gene kullanmış olduğunuz e-posta adresi ile tekrardan bir Tumblr bloğu açabilmeniz mümkün. Bu sayede bloğunuzu silseniz bile, gene de aynı e-posta adresi ile blog açabilmeniz iyi bir şey. Sadece gene de Tumblr hesabınızı kalıcı olarak silmeden ilkin bir yedek almalı ve bu şekilde en azından eski anılarınızı ve yazılarınızı saklamanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir