Tercihlerin başladığı şu günlerde, en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de en çok hangi mesleklerin rağbet gördüğü ve kolayca iş bulduğudur. Bazı mesleklerin iş bulma oranları diğerlerine göre çok daha düşükken bazı mesleklerin iş bulma oranları ise çok daha yüksektir. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan istihdam verileri ile Yükseköğretim Kurumu’ndan alınan verileri analiz etti ve Türkiye’de en kolay iş bulan meslekleri belirledi. İşte, Türkiye’de en çok rağbet gören meslekler ve bu mesleklerin iş bulma oranları.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’ne göre en kolay iş bulan ilk 10 meslek

Doktor

Tıp

Tıp Fakültesi mezunlarının mezuniyetten sonra işe başlama oranı yüzde 100. Mezuniyetten sonraki 6 aylık süreçte doktorların iş bulma oranları ise yüzde 91.5. Aynı zamanda Türkiye standartlarına göre en yüksek maaşlı işlerden bir tanesi de doktorluktur.

Eczacılık

Eczacılık bölümünden mezun olanlar da kolay iş bulan kişiler arasında. Eczacılık mezunlarının mezuniyetten sonra 6 ay içerisinde iş bulma oranları ise yüzde 67.9. Eczacıların en büyük şansı ise eczane açabilmeleri. Bu nedenle eczacılık mezunlarının kamuda iş bulma oranları özel sektöre ve kendi eczanelerini açmalarına göre oldukça düşük. Özellikle kendi eczanesini açan bir eczacının aylık geliri oldukça yüksek.

Odyoloji

Yayınlanan listenin üçüncü sırasında ise odyoloji yer alıyor. Odyoloji okuyanların mezuniyetten sonraki 6 aylık süreçte iş bulma oranları yüzde 67.1. Asgari ücret ile başlanan bu işte ise zamanla maaşlar hayli artıyor.

Fizyoterapi

Yine bir sağlık sektöründe yer alan meslek olan fizyoterapi ise yüksek bir iş bulma oranına sahip ve son derece rağbet görüyor. Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü mezunlarının mezun olduktan sonraki 6 ayda işe girme oranı ise yüzde 57.8. Maaşları asgariden başlıyor ancak özel sektörde bu maaş son derece yüksek olabiliyor.

Hemşirelik

Hemşirelik bölümü mezunları da hem özel sektörde hem kamuda rahatlıkla iş bulabilen ve popülaritesi hiç düşmeyen kişiler. Mezuniyetten sonraki 6 aylık sürede iş bulma oranları, yüzde 56.8. Kamuda oldukça rahat bir meslek sayılabilen hemşirelikte, bölüm mezunları aynı zamanda özel hastalarla çok yüksek bir maaş elde etmiş oluyorlar.

Pilotaj

Pilotaj

En kolay iş bulan mesleklerin arasında son dönemde oldukça popülerleşen Pilotaj bölümü bulunuyor. Pilotaj bölümü mezunları, 6 aylık süreçte yüzde 56.5 oranında iş buluyorlar. En yüksek maaşlı bölüm sayılabilecek pilotaj bölümünün mezunları asgari ücretin en az 2 katı ile mesleğe atılıyorlar ve bu ücret kısa zaman içerisinde hayli artıyor.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü de mezun olduktan sonra kolay iş bulabilen bölümler arasında yer alıyor. PDR mezunlarının 6 aylık süreçde iş bulma oranları yüzde 55.9. Özel sektörde de kamuda da iş bulabilen bu meslek mensupları genellikle asgari ücret ile başlarken, aynı zamanda özel danışanla çalışarak da yüksek bir maaş elde edebiliyor.

Öğretmen

Öğretmenlik

Öğretmenlik aslında branşlara göre çok büyük farklara sahip bir meslek. Öğretmenlik mezunlarının 6 aylık süreçte iş bulma oranları yüzde 55.6. Genel bir bakışla açıklanan öğretmenlik alanında branşlara göre atanma veya özel sektörde iş bulma oranı büyük farklılık gösteriyor. Öğretmenler memur maaşı alıyorlar ancak özel dersler ile maaşlar büyük artış gösterebiliyor. Ayrıca KPSS ile atanan öğretmenlerin kamuda iş bulması çok zor olduğundan bunu göze almalılar.

İnşaat Mühendisliği

İnşaat alanı her zaman çok rağbet gören bir alan olduğundan, inşaat mühendisleri kolaylıkla iş bulabilen kişilerdir. İnşaat mühendisliği bölümünden mezun olanların 6 aylık süreçte iş bulma oranı yüzde 55.2. Asgari ücretin üzerinde işe başlayan inşaat mühendisleri, tecrübelerine göre yüksek maaşları görebiliyorlar.

Sağlık Hizmetleri

Sağlık hizmetleri de şu sıralar şaşırtmayacak şekilde iş bulabiliyor. Sağlık Hizmetleri mezunlarının 6 aylık süreçte iş bulma oranları yüzde 54. Asgari ücretle işe başlayan Sağlık Hizmetleri çalışanlarının maaşları sonraki süreçte hayli artıyor.

Dünyada en çok talep gören meslekler hangileri?

Dünya genelinde en çok talep gören meslekler arasında teknoloji, sağlık hizmetleri, finans ve müşteri hizmetleri yer almaktadır. Özellikle yazılım geliştirme, veri analitik, sağlık hizmetleri ve müşteri hizmetleri alanlarında çok sayıda iş imkanı bulunmaktadır. Ayrıca, günümüzde hızla büyüyen çevre ve enerji sektörleri de çok sayıda iş fırsatı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir