Merhabalar bu yazıda Türkiye’deki teknik üniversiteler ve bunlar arasındaki başarı sıralamasını inceleyeceğiz.

Ilk olarak Türkiye’deki tüm teknik üniversiteleri yazalım;

*İstanbul Teknik Üniversitesi

*Yıldız Teknik Üniversitesi

*Karadeniz Teknik Üniversitesi

*Orta Doğu Teknik Üniversitesi

*Gebze Teknik Üniversitesi(Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü)

*Bursa Teknik Üniversitesi

*Erzurum Teknik Üniversitesi

*İskenderun Teknik Üniversitesi

*İzmir Teknik Üniversitesi(İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü)

Şimdi bu teknik üniversiteler arasındaki başarı sıralamasına bakalım.Başarı sıralamasındaki kasıt üniversiteye girerken kaç puanla vs. hangi üniversite en yüksek puanla almış tarzındaki sıralamadır.Yoksa İskenderun üniversitesinde 10 tane 4 averaj meydana getiren talebe olabilirken Erzurum’da asla yoksa 4 ortalamalı talebe bu durum İskenderun’un daha başarı göstermiş olduğu anlamına gelmez.

En iyi puanı olanlardan itibaren sıralama yapalım;

1=Orta Doğu Teknik Üniversitesi:Zamanında dünyadaki en iyi ilk 3 üniversite içine girmiştir.Hala da dereceleri mevcuttur.Bu üniversiteye girebilmek için üniversite sınavında minimum ilk 5 bin içine girmeniz gerekmektedir.Üniversite Ankara’da bulunmaktadır.

2=İstanbul Teknik Üniversitesi:Türkiye’de en iyi 2. teknik üniversite diyebiliriz.Puanları oldukça yüksek bir okuldur.Üniversite İstanbul’da bulunmaktadır.

3=Yıldız Teknik Üniversitesi:Son zamanlarda puanları oldukça düşüş yaşasa da Türkiye’nin en iyi üniversiteleri içinde kendine yer bulmaktadır.Okul İstanbul’da bulunmaktadır.

4=Gebze Teknik Üniversitesi(Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü):İlk kurulduğunda Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü adı altında kurulan üniversite 2014 TBMM sonucu ile adı Gebze Teknik Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.Yavaş yavaş yükselen bu okul da başarı sıralamasında ileri gelen okullardandır.

5=İzmir Teknik Üniversitesi(İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü):Bu üniversite de 1992 senesinde Gebze yüksek teknoloji enstitüsü ile beraber kurulmuştur.Fakat Gebze’nin puanları daha yüksek olduğundan bunu 5. sıraya yazdık.

6=Karadeniz Teknik Üniversitesi:Trabzon’da olan bu üniversite 1955* senesinde Adnan Menderes tarafınca açılmıştır.Türkiye’nin en eski 4. üniversitesidir.

7=Bursa Teknik Üniversitesi:TBMM’nin kararıyla 2010 senesinde kurulmuştur.Üniversite oldukca yeni olduğundan başarı sıralaması birazcık geridedir.Fakat zaman içinde elbet puan sıralaması vs. artacaktır.

8=Erzurum Teknik Üniversitesi:Bursa teknik üniversitesi ile aynı yıl kurulmuştur.Bu üniversite de hemen hemen yeni açılmıştır.

9=İskenderun Teknik Üniversitesi:Son olarak bu üniversitemiz ise 2015 yılının mart ayında Hatay’ın İskenderun ilçesinde kurulmuştur.En yeni üniversitemiz bu diyebiliriz.Hemen hemen bir puan sıralaması vs. bulunmadığı için bu üniversitemizi son sıraya koyduk.Zaman içinde kim bilir en iyi üniversiteler arasına girecektir.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

Beğendim0

Efsane0

Teşekkürler0

İyiymiş0

Hahaha !0

İnanılmaz0

İlginç0

Hatalı0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir