Koku ve aromanın vücudun ruhsal sağlığını etkilediği malum bir gerçektir. Uzun senelerdir insan yaşamının içinde olan tütsü, ortama hoş koku vermek yada başka kokuları gizlemek amacıyla yakılır. Sadece hoş kokulu tütsülerin bulundukları ortama enerji vermek ve konsantrasyonu arttırmak içinde kullanıldığı bilinir. Tütsü yakmanın malum daha birçok faydası şu şekilde sıralanabilir;

1- Ortama hoş koku yayar

Oldukca fazla türde ve aromada tütsü çeşidi satılır. Bu aromaların birçoğu; ortama hoş bir koku ve uyum verecek kadar güçlüdür. Elbet her koku, her kesimden insana hitap etmeyebilir. Sadece tütsü içinde kullanılan aromaların üst noktası neredeyse her insanın beğeneceği şekilde üretilir. Bulunduğunuz ortamın kokusu hem fiziki hem fiziki hem de ruhsal anlamda sizi etkisinde bırakır.

2-Rahatlama hissi verir

Bazı tütsü aromalarının insanda sakinleşme ve rahatlama hissi yarattığı gözlenir. Bilhassa tütsüye birlikte rol alan rahat ve sakin bir ortam olduğunda, insan ruhunu dinlendiren bir tesir oluşur. Ek olarak vücudun geneline yayılan bu his, bitkinlik durumunda da insanoğlunun enerjisini yükseltir.

Tütsü yakmak

3- Konsantrasyonu yükseltir

İnsanların kimi dönemlerde en oldukça ihtilaç duyduğu şeylerden birisi konsantre olmaktır. Odaklanma mevzusunda problem yaşıyorsanız, hoş aromalı bir tütsünün etkili bulunduğunu kolayca farkına varacaksınız. Mühim bir iş projesi, imtihan yada düğün benzer biçimde duyarlı dönemlerin öncesinde odaklanma problemi yaşamanız oldukça doğaldır. Ayrıntılara dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan durumlarda, tütsü etkisiyle odak seviyeniz terfi edecektir.

4- Meditasyona birlikte rol alır

Meditasyon yüksek konsantrasyon gerektiren, insanoğlunun duygusal algılarının derinleştiği bir işlemdir. Bir tek rahatlamak ve odaklanmak için meydana getirilen meditasyon işleminin yanı sıra, dini olarak da meydana getirilen meditasyon ritüelleri vardır. Tütsü her iki meditasyon işlemi içinde mühim bir yere haiz. Düşüncelerin açılmasına ve ortama adapte olunmasına pozitif katkı sunun tütsü aromaları meditasyonun mühim bir parçası olmuştur.

5- Ortamın havasını temizler

Bazı tütsü aromaları, temizleme ve hava filtreleme özelliği gösterir. Bulunmuş olduğu ortamın havasına hoşluk katmakla kalmayan bu tütsüler, ortamdaki havanında temizlenmesine destek verir. Temiz havanın solunum sağlığına sağlamış olduğu pozitif etkisinde bırakır düşünülürse; direkt olarak tazelik hissi verdiği anlaşılır.

6- Uyku düzenini pozitif etkisinde bırakır

Uyku düzeninin sağlanması, insan yaşamının en mühim kazanımlarından biridir. Sıhhatli bir uykunun insana sağlamış olduğu pozitif etkisinde bırakır, yaşamın dengesini de korumaya destek verir. Uykuya dalamıyorum diyorsanız, sakinleştirici etkiye haiz olan ütüsü aromalarını kesinlikle denemelisiniz. Bilhassa papatya kokusu, tütsü aromalı içinde uykunun en büyük yardımcılarından biri olarak bilinir.

Tütsü banyoda

7- Zihnin boşaltılmasına destek verir

Fizyolojik enerji bir kenara, insanları dolu bir zihin daha oldukça yorar. İnsan düşünen bir varlık olarak, zihnini lüzumlu yada gereksiz tüm mevzularla meşgul eder. Bu durum bir süre sonrasında zihnin yorulmasına ve içsel çatışmaların artış göstermesine niçin olur. Devamlı dolu ve karmaşık işleyen bir zihin yapısına sahipseniz, odaklanma seviyeniz de düşer. Çakraların açılmasına destek olan tütsü, zihnin boşaltılmasını da sağlar.

8- Pozitif iyonları giderir

İnsan yaşamının olduğu bir çok ortamda pozitif iyonlar birikmeye adım atar, Toz yada kir benzer biçimde oluşun bu pozitif iyonlar, bazı tütsü aromaları ile nötrleşir. Bu sayede ortamdaki negatif enerji seviyesinde ciddi bir düşüş yaşanır. Bu durum yaşam alanlarının daha azca stres yaymasını ve insanları rahat hissettirmeyi sağlar.

9- Cinsel uyaranları etken eder

İnsan yaşamının bir parçası olan cinsellik, bazı dönemler uyaran eksikliği sebebiyle sekteye uğrar. Afrodizyak etkili bazı tütsü aromaları cinsel isteğin uyarılmasına ve konsantre olunmasına katkı sağlar. Tutku ve sevginin zihnin derinliklerinde uyarılması mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir