Şuan her evde bulunan ve wc temizliği tamamlanmamış edilmesinin hijyen yetersizliği oluşturduğu iddia edilen wc kağıtları, aslen bildiğimizden oldukca daha eski bir tarihe haiz. Avrupa’da yaygınlaşması 1800’lü yılların sonunda gerçekleşmiş olan wc kağıdının icat ediliş hikayesi ise geçmiş dönemlerin içinde bulunmuş olduğu bilgisizlik ve informasyon karşıtlığını hem ortaya koyuyor, hem de zaman içinde bu informasyon karşıtlığı zincirinin kırılmasının çok da fazla zor olmadığını bizlere kanıtlamış oluyor.

Tuvalet kağıdı nasıl icat edildi?

Tuvalet kağıdının icadı bilinenden hem oldukca daha eski hem de ortaya çıkmış olduğu coğrafya oldukca daha değişik. İlk olarak kullanımının görüldüğü yer olarak ise karşımıza Çin çıkıyor. Çin’de ilk kez 6. yüzyılda Çin mahkemeleri ve bazı varlıklı aileler tarafınca kullanımı başlamış olan wc kağıdı 14. yüzyıla gelindiğinde ise senelik olarak 10 milyon paket üretimi meydana getirilen bir ürün halini almıştı ve tüm halk yaygın olarak kullanıyordu. Sadece bu zamanda wc kağıdını pek bilen olmadığından bu bir önyargı sebebiydi bu sebeple 8. yüzyıl civarında Çin’e gezi eden bir Avrupalı seyyah, döndüğünde Çinlilerin hijyenlerine ehemmiyet vermeyen bir millet bulunduğunu ve tuvaletten sonrasında temizlenmediklerini yalnızca bir kağıt parçası ile kendilerini sildiklerini aktarmıştır. ABD ve Avrupa şeklinde bölgelere wc kağıdının gelişi ise bu icadın ilk ortaya çıkışından oldukca uzun vakit sonrasında gerçekleşmiş. 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başı kadar geç zamanlarda Çin’den alınan tecim ürünleri ile beraber bu ürün de Avrupa ve ABD şeklinde kıtalara ulaştı ve kullanımı bu şekilde yaygın bir hal kazanmıştır.

Tuvalet kağıdı

Çağdaş fikrin ortaya çıkışı ve üretimi

Şuan kullandığımız wc kağıdına benzeyen wc kağıtlarına yönelik ilk düşünce ise 1857 senesinde Joseph Gayetty tarafınca ortaya atılmış bir ticari fikirdir. İlk ortaya çıkmış olduğu dönemde sloganı ‘Çağımızın en büyük ihtiyacı, tuvaletler için Gayetty’nin ilaçlı kağıtları’ olan bu wc kağıtları pek de hitap edici bir yapıda değildi. Bu düşünce ile Gayetty ilk wc kağıtlarını günümüzde  satılan peçeteler şeklinde tek tek istiflenmiş halde 500 tane içeren paketler içinde satışa sunuldu.  Paketi 50 cent olan bu kağıtlar aloe vera içerikliydi ve o zamanlar için bu para fazlasıyla yüksek bir sayı olduğundan insanoğlu kolaylıkla alamıyordu. Bu fikirden 10 yıl sonrasında ise toptancılık işi ile uğraşan Scott kardeşler tarafınca wc kağıdı fikri geliştirildi. Ve aslen bu düşünce Gayetty tarafınca ortaya atılan fikre gore oldukca daha doğru bir fikirdi. Şundan dolayı Scott kardeşler ürettikleri bu kağıtlara aloe vera koymayarak maliyeti oldukça düşürüyorlardı.

Günümüzde rulo şeklinde kullanılan wc kağıdı şeklinde üretilen bu kağıtlar hem oldukca daha ucuz. hem de daha kullanışlı idi. Hatta öyleki ki, isminde restoran peçeteleri fikri de bu kardeşlerden çıkmış. Kendilerinden toptan şekilde wc kağıdı alacaklar için kullanılacak işyerinin ismin kağıtların üstüne yazarak hem müşteriye kendisini hususi hissettirmiş hem de kaliteli görünüm sunarak rakipleri olan Gayetty’nin kendilerine yetişmesini sonsuza kadar engellemişler.

Tuvalet kağıdı

Siyah wc kağıdı ne işe yarar?

Siyah wc kağıdı, beyaz wc kağıdı şeklinde temizlemek için kullanılır. Sadece beyaz wc kağıdından değişik olarak, siyah wc kağıdı daha yüksek oranda kağıt hammaddesi ihtiva eder ve daha azca boya ve kimyasal madde ihtiva eder. Bu yüzden, siyah wc kağıdı daha azca zararı dokunan çevre üstünde tesir gösterir ve daha azca tahriş edici olabilir. Ek olarak, siyah wc kağıdının üretim esnasında daha azca su ve enerji tasarrufu sağlamış olduğu da belirtilmektedir.

Islak mendile öncü oldu

Sadece her ne kadar wc kağıdı mevzusunda geri kalmış da olsa, Gayetty tarafınca ortaya çıkarılan fikirlerin de yabana atılmaması gerek. Şundan dolayı milenyum devrinde ortaya çıkan ıslak mendiller de Gayetty tarafınca üretilen wc kağıtlarının mantığı kullanılarak icat edildiler. Hatta parfümlü ve yumuşak yapılı wc kağıtlarının üretimi de gene Gayetty tarafınca bulunan aloe vera fikri ile yaşam buldu.

Tuvalet kağıdı ne vakit Türkiye’ye geldi?

Tuvalet kağıdı, Türkiye’de ilk olarak 1950’li yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Öncesinde, wc temizliği için yapışkanlı kağıt parçaları, su ile ıslatılmış balçık yada el yıkama işlemleri kullanılmıştır. Tuvalet kağıdının yaygınlaşmasıyla beraber, wc temizliği işlemi daha hijyenik ve ergonomik hale gelmiştir. Tuvalet kağıdının kullanımı, günümüzde Türkiye’de de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir