Cilt bakımına itina gösteren bireyler yüz bölgelerindeki kılları aldıkları şeklinde vücutlarında çıkan kılları da değişik yöntemler ile alırlar. Bu işlemi yaparken eskiden jilet ya da ağda şeklinde ürünler tercih edilirdi. Sadece son yıllarda daha popüler ve kolay bir yöntem olan tüy dökücü kremlerin kullanımı yoğunlaşmaya başladı. Tüy dökücü kremler yardımıyla jiletlerin geride bıraktığı iz ya da ağdanın acısı olmadan vücutta sırt, kol ce bacak da dahil olmak suretiyle çıkan kılları almak mümkün hale geldi. Sadece bu kadar kolaylık elde eden tüy dökücü kremin ziyanı olup olmadığı da merak ediliyor. Tüy dökücü kremlerin zararlarını sizler için araştırdık.

Tüy dökücü krem nedir?

Tüy dökücü kremler, kimyasal içerikli bakım ürünleridir. İçerdikleri kimyasallar ile vücutta çıkan tüylerin ve kılların dökülmesini sağlarlar. Ağdadan daha kolay bir kullanımı ve daha acısız bir hissiyatı olduğundan son yıllarda çokça kullanılmaya başlanan tüy dökücü kremler, vücuda sürüldükleri vakit tüylerin dökülmesini sağlarlar.

Tüy dökücü krem iyi mi kullanılır?

Adından da anlaşılacağı suretiyle tüyü dökücü krem, cilde bir krem şeklinde uygulanır. Kremin tesir etmesi için ise şahıs tüy dökücü kremi cildinde tüy ve kıl çıkan bölgelerde kullandıktan sonrasında birkaç dakika beklemelidir. Krem iyice deriye nüfuz edip tüylerin dökülmesini sağlamış olduğu vakit ise ılık su ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Tüy dökücü kremler süratli ve etkili bir çözümdür. Bu şekilde rahat kullanımı le dikkat çeken tüy dökücü kremlerin yanında bir çok vakit kremi kullanmak için ufak de bir aparat verilmektedir. Bu aparat ile tüy dökücü kremi su kullanmadan ciltten temizleyebilir, arkasından su ile cildinizi yıkayabilirsiniz.

Tüy dökücü krem zararı olan mıdır?

Tüy dökücü kremler kimyasal içerikli ürünlerdirler. Tüylerin yapısını zayıflatan ve dökülmelerini elde eden bu kimyasal içinde ne olduğu ise insan cildi için birden fazla zarar barındırmaktadır. Kullanımı her ne kadar kolay ve ergonomik olsa da, tüy dökücü kremler tavsiye edilmeyen ürünlerdirler. Tüy dökücü kremin içindeki kimyasallar deriye direkt olarak temas edeceğinden vücuda zarar vermektedir.

Tüy dökücü kremin zararları nedir?

Tüy dökücü kremlerin insan sağlığı açısından ve daha fazlaca cilt sağlığı bakımından birden fazla ziyanı bulunmaktadır. Bilhassa duyarlı ciltlerde kullanımı sonucunda tahrişe neden olan tüy dökücü kremlerin kullanılması sonucunda karşı karşıya kalınabilecek riskler her cilt tipinde görülmese de, bilhassa cildin duyarlı bölgelerinde cilt sorunlarını tetikleyebilir. Tüy dökücü kremlerin insan cildine ve sağlığına zararları şu şekilde karşımıza çıkar:

Tüylerin çoğalmasına niçin olur

Tüy dökücü kremler ciltte çıkan tüylerin her seferinde daha fazlaca çıkmasına niçin olur. Tüyleri tamamen kökten almadığı için kalan tüy kökleri tüy dökücü kremin ihtiva ettiği kimyasal sebebi ile beslenir ve daha kısa sürede daha süratli tüy oluşumu vakit içinde gözlemlenir. Tüy dökücü krem bununla birlikte bir kıl kökünden birden fazla kıl çıkması sorununa da yol açmaktadır.

Kırılgan ciltlerde yanma ve kabarmaya niçin olur

Tüy dökücü kremlerin duyarlı ciltlerde ya da ciltlerin duyarlı bölgelerinde kullanılması ciltte tahriş oluşumuna yok açar. Bilhassa belirli bölgeler için üretilen tüy dökücü kremlerin değişik bölgelerde kullanılması ciltte yanma ve kızarıklık ile beraber gelen kabarmalara yol açacaktır. Tüy dökücü kremin talimatlarında yazan süreden daha çok ciltte bekletilmesi de aynı etkilere niçin olacaktır.

Deri hastalıklarına niçin olur

Tüy dökücü kremlerin ciltte kullanılması derinin beslenmesinin önünde bir engeldir. Deriye direkt olarak tesir eden kimyasallar derinin sıhhatli yapısını zayıflatır ve deride hastalık oluşumuna niçin olur. Daha fazlaca egzama ve deri dökülmesi olarak karşımıza çıkan bu mesele devamlı olarak tüy dökücü kremlerin kullanılması sebebi ile ilerleyerek daha ciddi bir hastalık olan cilt kanserine yol açmaktadır.

Cildi kurutur ve parlaklığı azaltır

Tüy dökücü kremlerin ciltte kullanılması ihtiva ettiği kimyasalların cildin nemli dokusuna zarar vermesine neden olur. Tüy dökücü kremler ciltte bulunan kolajenlere zarar verir ve bu da cildinizin rutubet kaybederek kurumasına neden olur. Kuryan cilt dokusunda dökülmeler görülebileceği şeklinde soğuk havalarda cildinizde çatlakların oluşması da kolaylaşır. Hem de cildin hem kolajen kaybetmesi sebebi ile hem de kuruması sonucunda kırışıklıklar daha erken gözlemlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir