Bir kişinin gerilim sıkıntısı baş gösterdiğinde, direkt olarak akıllara “Tuzlu ayran tansiyonu iyi mi etkisinde bırakır?” sorusu gelmektedir. Tuzlu ayranın gerilim üstündeki tesiri daima için insanoğlu tarafınca dört gözle beklenen bir durum olarak. karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda sizlere, tuzlu ayranın tansiyonu iyi mi etikilediğini ve tansiyonu düşürmek için hangi besinlerin tüketilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Tuzlu ayran tansiyonu iyi mi etkisinde bırakır?

Bir kişinin tansiyonu düştüğünde, çevresindeki insanoğlu direkt olarak tuzlu ayran arayışına geçmektedir. Bu doğru bir hamledir. Fakat yanlış zamanda kullanıldığında, istenmeyen sonuçlar baş gösterebilmektedir. Tuzlu ayran, tansiyonu yükseltmektedir. Bu yüzden de tansiyonun düşmüş olduğu esnalarda tuzlu ayran tüketmek oldukça önemlidir. Zira tansiyonun yükselmiş olduğu esnada tuzlu ayran tüketmek, kişinin tansiyonun tavan yapmasına niçin olabilir. Eğer yüksek gerilim sıkıntısı çeken bir şahıs bulunuyorsa, o kişinin mütevazı ayran içmesi ya da limonlu su içmesi tavsiye edilmektedir. Tuzlu ayran tansiyonu yükseltirken, mütevazı ayran ise tansiyonu düşürmektedir.

Tansiyonu dengeleyen besinler nedir?

Yüksek gerilim, birçok değişik soruna sebep olabilmektedir. Bu yüzden de yüksek tansiyonu kısa süre içinde dengelemek gerekmektedir. Tansiyonun dengelenmediği durumlarda is kesinlikle en yakın hastahaneye gidilmeli ve bir uzmana görünmeniz gerekmektedir. Tansiyonu düşürecek gıdaları tüketerek, yüksek tansiyonu dengeleyebilir ve bazı kalp hastalıklarından kolaylıkla korunabilirsiniz. Gelin hep brilikte yüksek tansiyonu düşürebilen gıdaları inceleyelim.

Sarımsak

Yüzyıllar süresince sarımsak, tıp alanında devamlı olarak tercih edilmiştir. Naturel bir antibiyotik olarak bilinen sarımsağın en mühim özelliği, vücuttaki iltihabı ve enfeksiyonu kolaylıkla temizleyebilmesidir. Bununla beraber tansiyonu düşüren besinler içinde kendine yer edinebilmiş olan sarımsak, hem de anti kanserojen maddeleri yardımıyla insan vücudunu kansere karşı korumaktadır. Yüksek tansiyonu düşürebilmek için sarımsağı soyun ve tansiyonu yüksek olan kişiye koklatın. Bu işlemden sonrasında dakikalar içinde yüksek gerilim dengelenecektir.

Tuzsuz ayran

Tuzlu ayranın aksine tuzsuz ayran, tansiyonu düşürmek için kullanılabilir. Bir bardak mütevazı ayran yardımıyla yüksek olan tansiyonu kolaylıkla dengeleyebilirsiniz. Ek olarak yüksek tansiyonu olan kişinin yoğurt yemesi de tuzsuz ayranın tesirini gösterecektir.

Nar ve nar suyu

Nar

Sıhhatli meyve denildiğinde akıllara ilk gelen meyvelerden kabul edilen nar, yüksek tansiyonu düşürmekte de oldukça etkili bir meyve olarak karşımıza çıkmaktadır. C vitamini açısından yüksek değerlere haiz olan nar, içindeki sıhhatli gıda maddeleri yardımıyla kan basıncını dengeler ve yüksek tansiyonu düşürür.

Muz

Potasyum açısından varlıklı bir gıda olan muz, tansiyonu dengelemekte oldukça etkilidir. bilhassa tansiyonu çıkmış olan bir kişinin muz yemesi, kısa süreler içinde gerilim seviyesinin dengelenmesinde mühim bir rol oynayacaktır.

Ay çekirdeği

Tuzsuz ay çekirdeği, yüksek tansiyonu dengeleyecektir. Ay çekirdeği içinde yer edinen yüksek orandaki magnezyum, kan basıncının dengelenmesinde oldukça etkili bir mineraldir.

Ceviz

Yüksek tansiyonu ve kan şekerini düşürebilmek için ceviz tüketimi önerilmektedir. Cevizin içinde yer edinen sıhhatli gıda maddeleri ve sıhhatli yağlar kan basıncını dengeler, kan şekerini ve yüksek tansiyonu düşürür. Bu şekilde ani yaşanmış olan yüksek gerilim krizlerinde, ilk müdahaleden sonrasında kişiye bir ya da iki tane ceviz verebilirsiniz.

Evde tansiyona iyi gelen naturel çözümler nedir?

Evinizde tansiyona iyi gelebilecek birçok değişik naturel çözüm vardır. Bu naturel çözümler syesinde tansiyonu dengeleyebilir ve rahatlayabilirsiniz. Evinizdeki tansiyona iyi gelen naturel çözümler şu şekildedir:

Yüzünüzü yıkamak

Yüzünüzü yıkamak, düşük yada yüksek tansiyonu dengeleyecektir Bir bakıma vücudu tekrardan başlatan bu fiil yardımıyla kendinize gelebilir ve tansiyonu kolaylıkla dengeleyebilirsiniz.

Egzersiz yapmak

Evinizde yapacağınız bazı egzersiz hareketleri ile genel tansiyonunuzu kolaylıkla dengeleyebilirsiniz. Egzersiz yapmak, hem kilo kontrolünü sağlayacak hem de kan basıncını dengeleyecek. Tansiyonun da bu şekilde düzgüsel seviyelere dönmesine destek olan egzersiz sayesine, gerilim sıkıntılarından uzakalaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir