Kültürümüzde böreğin önemi oldukça büyük. Her yörenin de kendine özgü bir börek tarifi bulunuyor. Birbirlerinden güzel olan bu böreklerin en güzel tarafı ise her insanın bu börekleri sevmiş olarak tüketmesi. Peki ya asla sosu ile büyüleyen üçgen böreği denediniz mi. Muska böreği olarak da malum üçgen börek, tadı ve çıtır çıtır yapısı ile her insanın en sevilmiş olduğu börek olmaya aday. Bu yazımızda sizlere, üçgen böreğin nasıl yapılacağını anlattık. Üçgen börek hazırlamak için lüzumlu olan malzemeler şulardır:

 • 3 tane yufka

Sosu için

 • 1 tane yumurta
 • 1 çay bardağı sıvı yağ (125 ml)
 • 1 çay bardağı süt (125 ml)
 • Yarım çay bardağı su (60 ml)
 • İç harcı için
 • 1 kase lor peyniri
 • Kaşar peyniri
 • Maydanoz

Üstü için

 • 1 tane yumurta sarısı
 • 1 yiyecek kaşığı sıvı yağ
 • Susam

Üçgen börek nasıl hazırlanmış olur?

Videolu ifade için: SADECE 3 YUFKAYLA 👌🏻 5 Dakikada Fırına Atmalık Üçgen Börek 😋

https://www.youtube.com/watch?v=tYyxbWKPApcVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: SADECE 3 YUFKAYLA 👌🏻 5 Dakikada Fırına Atmalık Üçgen Börek 😋 (https://www.youtube.com/watch?v=tYyxbWKPApc)

Üçgen börek hazırlamak için ilk olarak böreğimizin sosunu hazırlamamız gerekiyor. Bunun için uygun bir karıştırma kabı içine 1 tane yumurta, yarım çay bardağı su, 1 çay bardağı sıvı yağ ve 1 çay bardağı sütü alalım. Ondan sonra ise karıştırma kabı içine almış olduğumuz tüm malzmeleri güzelce çırpalım. Sosumuzu hazırladıktan sonrasında ise yufkamızı tezgaha serelim. Peşinden da yufkamızı, hazırlamış olduğumuz sos yardımı ile güzelce ıslatalım. Ondan sonra ise ikinci kat yufkayı da aynı şekilde serelim ve bu yufkayı da fırça ayardımı ile sosa bulayalım. Üçüncü kat yufkayı da aynı şekilde serip, sosa bulayalım.

Tüm yufkaları üst üste serdikten sonrasında ise peynirli harcımızı hazırlamamız gerekiyor. İç harç için ayırmış odluğumuz peynirleri rendeleyelim ve bir karıştırma kabı içine alalım. Ondan sonra maydanozları da ince bir halde kıyalım ve karıştırma kabına alalım. Tüm malzemeleri güzel bir halde karışmasını sağlayarak iç harcımızı hazırlayalım. İç harcı hazırladıktan sonrasında yufkanın tamamımı kaplayacak şekilde iç harcımızı serelim. İç harcımızı serdikten sonrasında ise yufkayı kenardan iç kısma doğru hafifçe katlayalım. Sonrasında ise sıkı rulo halinde yufkamızı saralım.

Bir kısmı ortaya kadar rulo haline getirdikten sonrasında aynı şekilde öteki tarafı da sıkı bir rulo halinde ortaya kadar saralım. Ruloların birleşmiş olduğu kısımları da uzunlamasına keselim. Bu şekilde iki değişik rulo elde etmiş olacağız. Ondan sonra ise pişirme safhasına geçmemiz gerekiyor. Bunun için ilk olarak hazırlamış olduğumuz ruloları üçgen biçiminde keselim. Ondan sonra ise kestiğimiz bu üçgenleri de pişirme kağıdı sermiş olduğumuz fırın tepsileri üstüne yerleştirelim. Ondan sonra ise böreklerin güzel bir halde kızarabilmesi için üstlerine yumurta sarısı ve sıvı yağı karıştıralım. Ondan sonra ise böreklerin üstüne fırça yardımı ile sürelim. En sonunda ise susam serpelim ve fırına verelim. Evvel ısıtmış olduğunuz 170 derecelik fırında, ortalama olarak 45 dakika kadar pişirmeniz kafi olacaktır. En sonunda da böreklerin ilk sıcaklığı çıkınca servise hazır hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir