Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, araçlarına kasko yaptıracakların, nelere dikkat etmesi gerektiğini, daha ucuza nasıl kasko yapılabileceğinin sırrını Soru.com.tr izleyicileri için anlattı.

Kasko ücretlerinde %280 ile %330 arasında bir değer artışı

İslam Memiş Soru.com.tr için hazırladığı videoda sözlerine kasko ücretlerine gelen zamlarla başladı:  “Merhaba arkadaşlar bugünkü videomda size ucuz kasko yaptırmanın formülünden bahsedeceğim. Malum biliyorsunuz 2022 yılında enflasyon patlak verdi. Kur yükseldi ve araç fiyatları da ciddi anlamda değer kazandı. Örnek verelim geçen yıl 400 bin lira olan bir aracın, bu yıl 900 bin liraya geçtiğini düşünürsek, kasko bedellerini ve sigorta bedellerini de ciddi anlamda arttığını gözlemliyoruz. Özellikle kasko ücretlerinde %280 ile %330 arasında bir değer artışı oldu. Bu değer artışları da ister istemez tüketicilerin araçlarının 2022 yılında çoğunun kaskosuz bir şekilde trafikte olduğunu ve kasko yaptırmayı beklettiklerinde gözlemliyoruz. Tabii bu süreç itibariyle kasko ücretlerinde yaşanan bu fahiş artışlarda, tüketiciler tarafından şikayete neden oluyor. Halbuki 2022 yılında veya 2021 yılında çoğu insanların gelir elde etmek için de araç alım sat yaptığını, aslında araç fiyatlarını otomotiv sektöründe, bu yaşanan balonun da aslında bir noktada kar elde etmek için yapılan ticarete, yani herkesin galerici olması da, bu fiyat köpüğünü aslında desteklemiş oldu. Ve geçen yılki uyarılarında yakından tanıyanlar çok iyi bilir arkadaşlar ‘Herkes galerici herkes araba alım satımı yapıyor. Ama bu işin sonu çok da iyi değil. Yani bu araç fiyatları şişti şişti şişti belli bir seviyeye geldikten sonra, o kasko şirketleri ve sigorta şirketleri de bunun bedellerini ağır bir şekilde ödetecek.’ uyarılarım vardı. Tabii ki buradaki rant ekonomisi de bu kasko fiyatlarını yükselişinde, bana göre etkili olduğunu söyleyebilirim. Kasko geçen seneden bu yana, işte %280 ile %330 civarında artmasının ana sebeplerinden bir tanesi, araç fiyatlarında yaşanan fiyat artışı. ”

İzleyin: Ucuz kasko yaptırmanın formülü. İslam Memiş önerdi

https://www.youtube.com/watch?v=XGImQ6_DLa4Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: Ucuz kasko yaptırmanın formülü. İslam Memiş önerdi (https://www.youtube.com/watch?v=XGImQ6_DLa4)

Kasko yaptırdığımız gün yıllık bedel satın alıyoruz

Kasko yaptırdığımızda neyin bedelini satın aldığımızı açıklayarak, sözlerine devam etti: “Şimdi kasko şirketleri veya sigorta şirketleri sizin aracınızı kaskolarken ve sigortalarken, o ürünü o gün yani kaskoyu yaptırdığınız gün veya sigortayı yaptırdığınız gün yıllık bedel satın alıyoruz. Ve aracın o günkü değeri üzerinden hesaplama yapıyoruz. Özellikle sigorta şirketleri bugünü mesela baz alıp, aracınız bugünkü değerde 900 bin lira. Bugünkü değer baz alınıyor ve önümüzdeki 1 yıl içerisindeki fiyat artışları ve risklerde aslında bu fiyata dahil ediliyor. Yani bu yıl aracın fiyatı 900 bin lira velev ki seneye 1 milyon olacak. Bugünkü farın mesela örnek verelim değeri 10.000 lira ise yıl içerisinde 15 bin lira veya 20 bin lira olacağına dair beklentiler de o fiyatın içine dahil ediliyor. Yıllık riskler ve fiyat artışları da aslında bugünkü poliçenin içine koyulmuş oluyor kıymetli arkadaşlar. O yüzden bazı şey satın alırken sadece bugünü değerlendirmemek lazım. Şirketler genelde önümüzdeki yıl, yani bir yıl içerisinde olacak riskleri de fiyatlıyor. Tabii aracımızın kasko işin içinde olunca, aracımızın bütün parçaları ithal olunca, çoğu bütün parçaları yani yüzde doksanı diyelim, daha doğrusu ithal parçalar olunca döviz kuru üzerinden hesaplandığı için, o kur riskide poliçenin içinde hesaplanmış oluyor. ”

Araba

4 çeşit kasko var

“Bugünkü kaskoya ve kasko durumuna baktığımız zaman da aslında tek bir kasko yok arkadaşlar, 4 çeşit kasko var. Bunlardan bir tanesi dar kasko, normal kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olmak suretiyle 4 çeşit kaskoyu, aslında şirketler baz alıyor. Bugüne kadar sigortacınız veya şirketlerde kaskonun detaylarını aslında tüketeceği söylemeye gereğinde hissetmiyorlardı. Tüketicilerde sigortalar sigortacılarda veya şirketlerine de bunun detaylarını sorma gerini hissetmiyorlardı. Çünkü araç fiyatları bu kadar yüksek değildi. Enflasyon bu kadar yüksek değildi. Fiyatları bu kadar bizi rahatsız etmiyordu. Tabii fiyatlar bu kadar çok acayip bir şekilde arttığı için ve insanın canını ciddi anlamda yaktığı için de ister istemez bu kasko çeşitlerinin de aslında tüketicilerin yavaş yavaş bilmesi gerekiyor. Ve Türkiye’de yapılan kaskoların %95’i aslında genişletilmiş kasko türünde olduğu da bilinmekte. Farkındalığı olan çok sayısı olan şirketler aslında bunun detaylarına biliyor ama bireysel tüketiciler veya bir tane aracı olan insanlar tüketicilerde, bu genişletilmiş kasko veya kasko bedelini içerisindeki şartları da çok sorgulamadan hemen onay vererek bunu yaptırıyorlardı. Şimdi aslında bunların üzerine ek teminat olarak koydukları bedeller de var. Mesela terör zararları, işte yurt dışına çıktığınız zaman yurt dışında ulaşabilecek zararlar, afet zararları, sigaranın vereceği zararlar, çekici zararları, anahtar çalınması sonucunda yapılan hırsızlıklar teminatı, anahtar kaybı, kemirgen hayvanların verebileceği teminatlar gibi teminatlarda bunların içine koyuluyor. Bu teminatlara baktığımız zaman da bunun hepsi içerisinde olduğu zaman genişletilmiş genişletilmiş kasko niteliği taşımakta. Ancak tüketiciler bundan sonraki süreçlerde kasko yaptıracak olan arkadaşlarımız mutlaka poliçelerin içindeki teminatları mutlaka okuması gerekiyor.”

Otomobil

Nasıl daha ucuza kasko yaptırabililiriz?

“Eğer o teminatların içerisinde sizin aslında faydalanmayacağınız, sizin aslında işinize yaramayan, o teminatları, o kasko açıklamasından çıkardığınız zaman, o teminatları çıkardığınız zaman da, aslında sizin kasko bedellerinizinde, aslında yarı yarıya düştüğünde göreceksiniz. Şöyle bir örnek vermek istiyorum. Mesela teminattan bahsettik. Bu teminatların içerisinde sigaranın vermiş olduğu zararlar, siz sigara kullanmıyorsunuz veya aracınızda sigara içilmesine müsaade etmiyorsunuz ve dolayısıyla ailenizle sigara içilmediği için de siz o poliçenin içindeki sigara içilmeden kaynaklı zararı o teminatın içinden çıkarabilirsiniz. Mesela sizin kemirgen hayvanlarla alakalı bir sorunuz yok. Otoparkınızda veya aracınızı park ettiğiniz yerde kemirgen hayvanlarla alakalı bir riskiniz yok. Bunu da teminatın dışına çıkarabilirsiniz. Mesela siz aracınızla yurt dışına gitmiyorsunuz ve yurt dışına gitmediğiniz için de yurt dışı teminatı olan kısmında poliçenizin içerisinden bunları çıkarabilirsiniz. Ve dolayısıyla genişletilmiş kaskoyu aslında bir noktada unutmak gerekiyor. Yeni bir farkındalık oluşması gerekiyor. Ve bundan sonraki süreçlerde şirketlerde kaskolara çeşitli bir şekilde tüketiciye sunacaklar.”

“Tüketicilerde yani bizlerde kaskonuzu yaptırırken mutlaka bu poliçenin adına veya kaskonun adına sormamız gerekiyor. Normal bir kasko mu? Genişletilmiş bir kasko mu? Veya diğerleri mi diye sormamız gerekiyor. Ve teminatları mutlaka okumamız gerekiyor. Bu teminatların içindeki primlerimizi de mutlaka ayırt etmemiz gerekiyor. Mesela illa ısrarla şöyle bir alışkanlığımız daha var. Bizim kendi ustamız var ve biz herhangi bir kazaya maruz kaldığımız zaman da kendi ustanıza götürmek gibi bir ısrarımız var. Ve bu teminatı artıran bir gerekçe eğer biz tüketici olarak herhangi bir kaza durumunda o sigorta şirketinin kasko veya sigorta yaptığınız şirketin anlaşmalı ustalarına götürdüğümüz zaman da aslında bizim oradaki maliyetlerimiz ödeme bedellerimiz, aslında yarı yarıya düştüğünde bir kez daha görmüş olacaksınız. Tabii bu süreç itibariyle kasko ana teminatlarından birini almazsanız. Mesela yanma teminatını almazsanız. Evet burada da bir fiyat farkı mutlaka oluşuyor. Terör teminatı da olabiliyor. İşte afet teminatı da olabiliyor. Sizin bölgenize göre bu teminatları da göz önünde bulundurmanız lazım. Kasko dediğiniz zaman akıllara her zaman aracın pert çıkma durumu veya çalınma durumu veya çok ağır hasarlı olması durumunda bu kaskodan yararlanmak için kafanız rahat bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Diyoruz ki benim aracımın kaskosu var. Var ancak bu kaskonun içindeki bedelleri mutlaka göz önünde bulundurmanız lazım. İkame araç hizmetinden veya mini onarım dahilinde de bir şeyler rahatsız değilseniz. Yani ikime araç kullanmıyorsunuz. Onun haricinde mini onarım da teminatı kabul etmiyorsunuz. İşte bunlar da sizin kasko ücretlerinizi düşüren etkenler. Ufak tefek hasarlarda, ben bunu cebimden ödeyebilirim. Ben kaskomu bozdurmak istemiyorum, dediğiniz andan itibaren de kaskonun aslında fiyatının düştüğünü de görebilirsiniz. Evet az önce de ifade ettiğim gibi arkadaşlar yıllık teminatı aldığımız için, gelecek bir yılın riskini de aslında bu kasko fiyatlamaların içerisinde oluyor. O yüzden gelecekle alakalı döviz kuru riskini mutlaka göz önünde bulundurmak lazım. Gelecek yılla alakalı araç fiyatlarının artışını mutlaka göz önünde bulundurmak lazım. Ve şirketlerde önümüzdeki 1 yılın, yani bugün kasko yaptırıyorsunuz. Bugün sigorta yaptırıyorsunuz ama önümüzdeki 1 yılın risklerinde de o fiyatın içinde dahil ettiği için bunları da poliçede mutlaka madde madde tek tek okumamız gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir