Dünya futbolunda oldukça sıcak saatler yaşanıyor. Dün Avrupa Süper Ligi’nin kurulduğu açıklanmıştı. Bugün ise UEFA, Avrupa’da yarışacak takımların yeni formatlarını tanıttı. 2024 senesinde uygulanmaya başlanacak olan yeni formatta Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nin yanı sıra Avrupa Konferans Ligi yer ediniyor. Peki Avrupa Konferans Ligi nedir? Hangi takımlar katılacak? Eleme sistemi iyi mi olacak?

Avrupa Konferans Ligi nedir?

Avrupa Konferans Ligi (kısaltması UECL) UEFA tarafınca 2024’te yapılması planlanan bir oluşumdur. Tıpkı Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde olduğu benzer biçimde katılmaya hak kazanan 32 ekip, belirlenen gruplarda birbirleriyle savaşım edecekler. Turnuvanın resmi adı 24 Eylül 2019 tarihinde duyurulmuştur.

Format ve eleme sistemi iyi mi olacak?

Avrupa Konferans Ligi’nde Şampiyonlar Ligi’ndekine benzer bir eleme sistemine uygulanacak. Şampiyonlar Ligi ön elemelerini kaybedenler direkt olarak Konferans Ligi’nin Şampiyonlar Yolu’nda yer alacak.

Lig Yoluna katılacak olan takımlar ise UEFA turnuvalarında elde edilmiş UEFA katsayılarına gore belirlenecek.

  • Avrupa Süper Ligi (ESL) niçin kuruldu? Şampiyonlar Ligi artık ‘hasta lig’ mi?
  • Galatasaray Avrupa Süper Ligi’nde oynayacak mı? Çağrı var mı?

İlk 5 sırada yer edinen liglerden bir ekip 6. ve 15. sırada yer edinen liglerden ikişer ekip 16. ve 51. sırada yer edinen liglerden üçer ekip 52. ve 54. sırada yer edinen liglerden ikişer ekip 55. sırada bulunan ligden bir ekip Lihtenştayn Futbol Federasyonunun mahalli bir lige haiz olmadığından dolayı, Lihtenştayn Futbol Kupasını kazananı yer alacak.

UEFA futbolunun bu tekrardan yapılanmasına dayanarak hiçbir lig, kıta futboluna 2021-24 arasından ilkin olanlardan daha çok ekip göndermeyecek ve turnuva esasen mevcut Avrupa Ligi turnuvasının en alt derecesinde olacak.

☑️ The #UEFAExCo özgü approved a new format for club competitions as of the 2024/25 season.⚽ The reforms come after an extensive consultation across the football family. The changes made are designed to secure the positive future of European football at every level.#UCL #UEL

— UEFA (@UEFA) April 19, 2021

Türkiye liginden Avrupa Konferans Ligi’ne kaçıncı sıradaki ekip gidecek?

Türkiye Kupası’nı müzesine götürmüş olan ekip Türkiye’yi UEFA Avrupa Ligi’nde temsil edecek. Ligi üçüncü ve dördüncü bitiren takımlar ise geçen sezonun aksine UEFA Avrupa Ligi’ne değil UEFA Avrupa Konferans Ligi’ne gidecek. 

Kupada final oynamaya hak kazanan takımlardan Beşiktaş’ın, Antalyaspor’u yenerek kupayı alması ve ve ligi de ilk iki sırada tamamlaması halinde UEFA Avrupa Ligi bileti Süper Lig’i üçüncü sırada bitiren takıma verilecek.

Bu senaryonun gerçekleşmesi halindeyse bu kez dördüncünün yanı sıra beşinci de UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde yer alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir